islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty20%Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty7%Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty7%Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty7%Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty7%Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty7%Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty7%Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty37%Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri Empty
MesazhTitulli: Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri   Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri EmptyFri 8 May 2015 - 15:55

Adnan Tekshen është letrat, sociolog, ndërsa më herët ka ushtruar edhe profesionin e gazetarisë si dhe të profesorit universitar.
Në fillim të ligjëratës së tij, Tekshen theksoi se në këtë vend ku ne jetojmë, fetë dhe kulturat e popujve janë të ndryshme.
“Në epistemologjinë islame, pjesa ku tregohet që Zoti i mësoi Ademit (a. s.) të vërtetën, konsiderohet shumë e rëndësishme. Njerëzimi shpesh është larguar nga e vërteta duke krijuar mitologji të ndryshme”, ka thënë Tekshen.
Duke folur për civilizimet dhe botëkuptimet lindore, Tekshen u ndal në rastin e Egjiptit, ku theksoi se mitologjia e Egjiptit nuk është ashtu si na paraqitet nga Holivudi.
“Hidhri (a. s.) në Egjipt ka krijuar një shkollë, ku njerëzve u ka mësuar diturinë. Edhe pse drita, pra dija, vinte nga lindja, shkëputja bëhet kur dija kalon nga Egjipti në Greqinë e lashtë. Kjo të paktën është vështrimi im”, ka thënë Tekshen.
Ai theksoi se në një periudhë, shkolla e Athinës ka qenë dominuese, por pas pushtimit nga romakët, kjo shkollë shpërndahet në Romë, Aleksandri dhe Mesopotami. Tekshen theksoi se ky lloj migrimi i dijes, ka një ndikim të madh në rajonin përreth.
“Kur myslimanët afrohen në Siri, për herë të parë aty takohen me dijet që kishin ardhur nga Athina. Në këtë takim, rol të madh kanë luajtur kishat. Librat e Aristotelit janë përkthyer në arabisht dhe si përfundim, në botën islame fillon një lëvizje e madhe filozofike, si dhe u krijuan shumë institucioneve të dijes”, tha Tekshen gjatë ligjëratës së tij.
Ai gjithashtu tha se pas marrjes së pushtetit nga abasidët, krijohen dy pellgje të mëdha të qytetërimeve, Bagdadi dhe Andaluzia, duke theksuar se në Andaluzi për të parën herë është zbatuar metoda e provës, apo siç njihet sot metoda e eksperimentimit.
“Granada dhe Kordoba e asaj kohe ishin sikur që janë sot Oksfordi dhe Kembrixhi, ndërsa gjuha arabe patë arritur majat. Madje në Evropë, në disa shkolla, edukimi bëhej në gjuhën arabe. Në mesjetë, kur është themeluar universiteti i Bolonjës, ai ka kopjuar një shembull nga Andaluzia, e ne tani e kopjojmë Bolonjën. Kapelat dhe mantelet që vishen gjatë ceremonisë së diplomimit, janë veshje me prejardhje nga Andaluzia”, deklaroi Tekshen.
Ai tha se revolucioni industrial e ka përforcuar Perëndimin aspektin ekonomik, ushtarak, por sipas Tekshenit, Perëndimi asnjëherë nuk ka pasur ndonjë përparësi ideore.
“Perëndimin që e dimë si shumë të fortë, edhe në shekull e 20-të i ka shtruar pyetjen vetes se a është në të drejtë. Ndërkohë, myslimanët symbyllur filluam të vrapojmë pas modeleve që na ofronte ai. Ne vonë e kuptuam se vet Perëndimi pyetet se a është në të drejtë”, tha Tekshen, në përfundim të ligjëratës së tij, duke shtuar se projekti i modernizmit për vite të tëra na është imponuar, ndërsa ne kemi qenë në pozitën defensive. Për këtë arsye, theksoi Tekshen, myslimanët duhet të bëjnë përpjekje për të themeluar një civilizim të ri. /SHENJA/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Adnan Tekshen: Muslimanët duhet të themelojnë një civilizim të ri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: