islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre Empty
MesazhTitulli: [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre   [Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre EmptyMon 20 Apr 2015 - 16:32

[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre 71735

Dersi I Xhumas
17.04.2015 E Xhuma
Xhamia e Shqiparve Bibbien-Itali
Ligjerues: Ilaz ef. Salihi
Tema: Hyrja në tre muajt e bekuar dhe vlera e tyre
 
Falemenderojm Allahun Zotin e botrave, prej Tij kërkojmë ndihmë.Atë e falemenderojmë, e lusim që të na drejtojë në rrugë të drejtë dhe të na i falë mëkatet.Nga Ai kërkojmë mëshirë pasi të vdesim, për ne dhe gjithë besimtarët. Te All-llahu kërkojmë shpëtim nga e keqja e shpirtërave tanë dhe nga veprimet e këqija. Atë të cilin All-llahu e drejton, atë askush nuk mund ta dërgojë në huti, por atë të cilin All-llahu e lë në huti, atë askush nuk mund ta kthejë në rrugë të drejt. Dëshmojë që nuk ka Zot tjetër veç All-llahut që meriton të besohet dhe adhurohet dhe se Muhammedi  është rob dhe i Dërguari i Tij.                             
Salavatet dhe selamet tona qofshinmbi njeriun më të ndershëm dhe më të moralshëm, mbi vulën e Pejgamberis Muhammedin s.a.v.s të cilin Allahu xh.sh e dërgoi së bashku me të vërtetën (Kur’anin famëlartë), si prurësin e lajmeve të gëzuara dhe paralajmërues për Fundine botës, ta paralajmëron atë që ka mend, dhe ta meritojnë dënimin të pa besët.
Mëshira e All-lalhut qoft mbi të, mbi familjen e tij të ndershme, mbi shokët e tij besnik si dhe mbi të gjithë ata që ndjekën ndjekin dhe do ta ndjekin rrugën e tij deri Ditën e Gjykimit.                                                            
 
I nderuari xhemat….Në dersin e sodit do të mundohemi të flasim për rëndësinë dhe vlerën e tre muajve të bekuar, muaj këta që i ka bekuar Allahu xh.sh. e që i ka vlerësuar i dërguaei i Tij.
Një fillozof thot: Ne mundë ti ndalim akrapat e orës por kjo nuk don të thot se kemi ndalur edhe kohën.
Për këte jemi dëshmitar edhe vetë dhe po shohim se koha po kalon me dëshirën apo pa dëshirën tonë. Kalojnë mminutat, orët ditët javët muajt dhe vitet dhe ne për cdo hap i largohemi jetës së kësaj bote dhe po i afrohemi jetës së Ahiretit.
Për gjat vitit kemi disa muaj ku njeriu i shfritëzon më shumë se sa muajt tjerë,si p.sh. bukju muajt e verës i shfritëzon më tepër se muajt tjerë sepse janë muaj ku shtohet bereqeti,ose njeriu që ka duqan në bregdet muajt e verës i shfritëzon maksimalisht sepse janë muaj ku ka më tepër turist dhe fitohet më tepër para.
Poashtu për Muslimanin janë disa muaj ku ai duhet të shfritëzoj kohën maksimalisht sepse janë muajt ku Allahu xh.sh. për hirë të këtyre muajve lëshon më tepër rahmet si dhe bën më tepër magfiret.
Këta muaj janë muaj Rexheb, Shaban dhe Ramazan, e ne jemi në prag të këtyre tre muajve,duke marë parasyshë se ka pasur njerëz qe i kanë mbëritur vitin e kaluar këta tre muaj por ja që kët vitë nuk janë,si dhe neve që na është dhënë mundësia ti mbërijmë këta tre muajt e bekuar të këtij viti nuk dijmë se a do të kemi fat ti mbërijm vitin e ardhshëm, mu pë këte është mirë që kohë e këtyre tre muajve ta shfitëzojm edhe ate sa më tepër të fitojmë mirësinë e Allahut e jo hidhërimin e Tijë,e kjo arrihet duke bërë sa më shpesh dhikër,tevbe,istigfar,si dhe duke falur sa më tepër nafile namaz.
 Zenun Mësri rreth vlerës së këtyre tre muajve ka thënë:Muaj Rexheb ëshë muaj i mbjelljes së farës, muaj Shaban është muaj i vaditjes(i ujitjes), ndërsa muaj Rmazan është muaj i korrjes.Muaj Rexheb është muaj ku fitohet falja dhe mëshira e Allahut xh.sh,muaj Shaban është muaj i shafaatit, muaj Rmazan është muaj ku fitohen svape të panumërta.
Xhemat i nderuar pasi që është muaj i mbjelljes ajo mvaret prej nesh se cfarë do të mbjellim ate edhe do ta korrim,nuk mundë të mbjellim ferra e të korrim grurë.
Pra edhe njëherë ti jemi falemenderues Allahut xh.sh. që na mundësoj që ti mbërijmë këta te muaj dhe jo të demoralizohemi se po vjen tre muajt por të gëzohemi sepse na është dhënë fati që nëpërmjet këyre tre muajve ti afrohemi edhe më tepër Allahut xh.sh. si dhe t`na falen gjunahet për hirë të këre tre muajve.
 Të mundohena që të paktën disa ditë të këij muajt ti kalojmë në agjërim apo në ndonjë ibadet tjetër.Një hadith që transmeton Enesi r.a. thot se:Në xhennet ka një lum që quhet Rexheb, që është më i bardh se qumshti e më i ëmbël se mjalti, kush agjëron një dit të muajt Rexheb Allahu xh.sh. do tia mundësoj që ai të pijë ujë prej këtij lumi. Se a kemi dëshirë që neve të pijmë ujë prej këtij luni apo jo ajo mvaret prej nesh?!!.
xh.sh në lidhje me muajt e vitit në Kuranon famëlartë thotë:

[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre 9_3610
   
Te All-llahu numri i muajve është dymbëdhjetë (sipas hënës), ashtu si është në librin e All-llahut prej ditës kur krijoi qiejt dhe tokën. Prej tyre katër janë të shenjtë. Kjo është fe e drejtë. Pra, mos e ngarkoni (me mëkat) veten tuaj ata (katër muaj). Luftoni të gjithë idhujtarët pa dallim, siç ju luftojnë ata juve pa dallm, e dinë se All-llahu është me ata që ruhen (të këqiave).Pejgamberi a.s. duke i komentuar muajt e shenjtë të përmendur në Kur’an, thotë: “Sigurisht që koha rrjedh ashtu si e ka krijuar All-llahu që nga dita e parë. Viti ka dymbëdhjetë muaj. Katër prej tyre janë të shenjtë, tri prej të cilëve vijnë njëri pas tjetrit. Ata janë: Dhu’l-Ka’deh (muaji i 11), Dhu’l-Hixhxheh (muaji i 12), Muharrem (muaji i 1) dhe muaji Rexheb (muaji i 7), i cili vjen ndërmjet muajve Xhumadije’l-Ahir dhe Sha’ban e që është muaji i fisit Mudar” (Buhariu, Tefsir, sureja 8, 9; Bed’ul-Halk, 2; Megazi, 77).Katër muajt e shenjtë të cilët i përmend Kur’ani, edhe në kohën arabe paraislame, pra të xhahilijjetit, janë respektuar si të shenjtë dhe në ta ka qenë ndaluar lufta, bastisja e plaçkitja dhe secili e ka ndjerë veten në rreth të sigurt. Me ardhjen e Islamit, nderi e respekti ndaj tyre vazhdoi akoma, bile u begatua edhe me dy netë të bekuara siç janë nata e Regaibit dhe e Miraxhit. Në këta muaj të bekuar, Pejgamberi a.s. bënte ibadet më shumë se çdo muaj tjetër dhe ia bashkëngjiste këtë dua-lutje: “O Zoi ynë! Na beko muajin Rexheb e Sha’ban dhe na mundëso ta mbërrijmë muajin Ramazan!” (Ahmed b. Hanbel, Musned, 1/259). Në një hadith tjetër ai thotë: “Muaji Rexheb është muaji i All-llahut, muaji Sha’ban është muaji im, kurse muaji i Ramazanit është muaji i ummetit tim” (Axhluni, Keshfu’l-Hafa, 1/423).
Gjatë këtyre tre muajve, besimtarët, pos ibadeteve të përditshme, duhet ta shtojnë vëllimin e punëve të dobishme, siç janë dhënia e lëmoshës (sadakasë), zeqatit, agjërimit etj. (sidomos Muhamedi a.s. ka praktikuar agjërimin në muajin Shaban). Kështu ai në një hadithe i përgjigjet Usame ibn Zejdit, i cili shprehu habinë e vet duke vërejtur se i Dërguari a.s. nuk agjëron në asnjë muaj (pos Ramazanit) më së shumti se sa në muajin Shaban:Nuk ka dyshim se këta muaj janë një shans i mirë për t’i qetësuar shpirtrat tanë të trazuar me punët e rënda të dunjasë e për t’u strehuar e mbështetur në mëshirën dhe faljen e All-llahut xh.sh. me gjithë vetëdijen tonë si robër të Atij që jemi.
Lutjet, pendimet e teubet, të mirat e përgjithmonshme, gëzimet dhe hidhërimet që ndahen me gjithë zemër me të tjerët, shpërblimin do ta kenë të shumëfishtë në këta muaj. Puna e parë dhe e mira më e madhe që duhet bërë gjatë kësaj kohe, gjithsesi është marrja e vetes në llogari, qërimi i hesapeve me vetveten, autokritika. Këtë duhet bërë sidomos tani kur peshorja po anon gjithë e më tepër kah ana materiale sesa kah ajo shpirtërore, kur mospajtimet e kundërshtimet e individëve dhe shoqërive po ndikojnë negativisht në gjithë botën dhe sikur po e mbështjellin botën me të ligat e saj, kur në vend të mendjes së shëndoshë po flasin armët, kur në emër të krijimit të një rendi të ri botëror e në emër të një demokracie shterpe po luftohet gjithkush që nuk është me të fortin...Vetëkritika është mjeti më i sigurt për të na mbrojtur nga humbja e vlerave morale, të cilat gjenden në thelbin e qenies sonë dhe që e përbëjnë boshtin kurrizor të identitetit tonë. Në qoftë se shpërfillet e lihet mbas dore kjo rrugë që feja jonë me ngulm mundohet të na mbjellë në shpirtrat tanë, atëherë fillon të nënvleftësohet e të përçmohet pesha e kuptimi i jetës së njeriut në këtë botë. Manifestimi apo shfaqja sociale e kësaj do të ishte: përhapja e ndjenjës së joturpit, e jomoralit, e padrejtësisë, e korruptimit, e vjedhjes dhe plaçkitjes, e urrejtjes dhe hakmarrjes, me një fjalë lind jomëshira dhe jodashuria, e kjo do të thotë që të gjithë njerëzit të bëhen ujq për njëri-tjetrin, kjo do të thotë fundi i kësaj bote.
Këto shanse që po na jepen t’i shfrytëzojmë si është më së miri, duke i braktisur gjynahet që jemi duke i kryer vazhdimisht, duke i hedhur tej nga zemra ndjenjat dhe idetë e këqija e të fëlliqura, duke i lënë mënjanë punët e sjelljet që na çojnë ta harrojmë All-llahun xh.sh. dhe Pejgamberin e Tij, duke u ruajtur të mos na turbullojnë e përlyejnë sarajin e zemrës ndjenja e xhelozisë, e urrejtjes, e armiqësisë, e padrejtësisë dhe e zullumit, duke u afruar me të mirë e me dashuri ndaj njëri-tjetrit, ndaj babës dhe nënës, ndaj të afërmve e miqve tanë. Të bashkohemi e të afrohemi karshi armiqësive që po na mbështjellin botën ku jetojmë; në zemrat tona ta ndezim zjarrin e mirësisë, të vlerës, të virtytit e të dijes së drejtë! Zemrat tona le të mbushen me ndjenja të këtilla të pastra e të sinqerta! Rahmeti dhe bekimi i All-llahut xh. sh. qoftë mbi të gjithë ne, robër që kemi nevojë për këto sa të jemi gjallë dhe vdekur! Gjatë këtyre muajve nuk parashihet ndonjë ibadet i veçantë, porse është mirë, siç mësojmë nga tradita e Pejgamberit a. s., që ibadetet e rëndomta nafile t’i shtojmë akoma më tepër e për farzet as që duhet të bisedohet. Kështu, është mirë që së paku të agjërojmë nga tri ditë në fillim, në mes dhe në fund të këtyre dy muajve, si përgatitje për Ramazanin që pason; pastaj të shtohen namazet nafile, leximi më i tepërt i Kur’anit e të shpeshtohen duatë e lutjet si dhe zikret-përmendjet e All-llahut xh.sh.
Në këto muaj gjenden edhe disa nata të veçanta dy prej të cilave  janë në muajn Rexhep ndërsa dy të tjera janë në muajt shaban dhe Ramazan.
Nata e Regaibit
Nata e Regaibit, gjithnjë bie në natën e xhumasë së parë të Muajit Rexhep. Përndryshe kjo natë njihet për nga ajo që thuhet se e ëma e Pejgamberit a.s. Emineja e ka hetuar veten se është shtatzanë.
Nata e Miraxhit
Nata e Miraxhit bie me 27 natë të muajit Rexhep, natë kjo që e përmend edhe Kur’ani fisnik.:
“Pa të meta është Lartmadhëria e Atij që robin e Vet e kaloi në një pjesë të natës prej Mesxhidi Haramit (prej Qabesë) gjer në Mesxhidi Aksa (Bejti Mukaddes), rrethinën e të cilës Ne e kemi bekuar, (ia bëmë këtë udhëtim) për t’ia treguar atij disa nga argumentet Tona. Vërtet, Ai është dëgjuesi (i fjalëve të Muhammedit), pamësi (i punëve të Muhammedit).”
Netët tjera janë nata e beratit në Muajn shaban si dhe nata e Kadrit në Muajn Ramazan.Javën në vijim do të folim për vlerën e Muajt Rexhep dhe natën e Regaipit.Dhe më në fund me shpresë që të vazhdojmë në javë në vijim të lusim Allahun xh.sh. që për hirë të këtyre tre muajve të lëshon mëshirën dhe rahmetin e Tijë mbi të gjithë Muslimanët. O Zot na beko neve ashtu sikurse i ke bekuar këta tre muajt. O Zot po qese duat tona nuk arrijnë deri tek mëshira yte për shkak të gjunaheve që kemi atëharë na mundëso që mëshira Yte të arrijë deri tek ne. Zot na mundëso që këta tre mujat ti mbërijm si dhe ti madhërojmë ashtu sikurse i ke lartësuar Ty,si dhe ti kalojmë ashtu sikurse i ka praktikuar Muhamedi a.s

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Hudbe islame] Ders i xhumas mbajtur në Xhamin e Bibbienës Itali me 17.04.2015 Ligjerues: Ilaz.ef.Salihi Tema:Hyrja në tremuajt e bekuar dhe vlera e tyre
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: