islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit Empty
MesazhTitulli: [Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit   [Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit EmptyWed 4 Mar 2015 - 23:45

[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit 200-150_1425285725
Biografët kanë shënuar një ngjarje shumë interesante për të marrë mësim që i ndodhi Ahmet b. Miskinit (dijetar i shekullit të tretë hixhri).
Isha i sprovuar me varfëri të madhe në vitin 219 h. Kisha mbetur pa asgjë, dhe kisha bashkëshorten me një djalë të vogël. Uria thjesht na shkatërronte. Vendosa fuqishëm që ta shes shtëpinë dhe të shpërngulem. Dola, mos e shoh dikë që do t’ia shisja shtëpinë. Rrugës takova Ebu Nasrin dhe i tregova për qëllimin tim të shitjes së shtëpisë. Ai, atëherë mi dha dy kore bukë në mes tyre me diç të ëmbël dhe tha:
- Ja, ushqe familjen tënde. U nisa për në shtëpi, por rrugës e pashë një grua me një fëmijë të vogël për dore i cili qante. Ajo e shikoi bukën në dorën time dhe tha:
- O njeri, ky fëmijë është jetim, tejet i uritur dhe nuk mund ta durojë urinë dhe qan, të lutem ushqeje, Allahu të mëshiroftë! Fëmija më shikonte me një shikim që kurrë nuk mund ta harroj. Mu duk sikur xhenneti zbriti në tokë dhe i afrohet vet atij që e ushqen këtë fëmijë dhe nënën e tij. Ia dhashë asaj dy koret e bukës nga dora ime dhe i thashë:
- Merre këtë dhe ushqe fëmijën tënd. Pasha Allahun, unë nuk kam asgjë, ndërsa në shtëpinë time e kam atë që ka nevojë për këtë më shumë se ju! Gruaja lëshoi një pikë loti, ndërsa në fytyrën e fëmijës u pa buzëqeshja. Vazhdova rrugën i pikëlluar, i molisur, duke menduar për shitjen e shtëpisë, kur në atë moment erdhi Ebu Nasri, dukej se po fluturonte nga gëzimi dhe tha:
- Ti po sillesh nëpër rrugë e në shtëpi të erdhi nafakë e madhe!
- Subhanallah! Nga kjo, o Ebu Nasr?
- Erdhi një njeri nga Horosani dhe pyeti për babanë tënd ose për dikë nga familja e tij, e me vete kishte sjellë barrë të mallit të ndryshëm. E pyeta çfarë dëshiron. Ky ishte një tregtar nga Basra të cilit babai yt para 30 vjetëve i kishte dhënë të holla për qarkullim tregtar. Mirëpo, aty nuk kishte pasur sukses në tregti dhe kishte kaluar në Horosan. Aty pati sukses dhe u bë pasanik jashtëzakonisht i madh. U kthye në Basër për t’ia kthyer të hollat dhe fitimin babait tënd gjatë këtyre 30 vjetëve dhe të kërkojë hallall.
Falënderova Allahun e Madhërishëm për begatitë e Tij, pastaj e gjeta atë grua të varfër dhe fëmijën e saj, u dhashë të holla të caktuara dhe u caktova të ardhura mujore rregullisht. Vazhdova të bëj tregti me mallin e trashëguar, duke pasur kujdes për hakun e të varfërve dhe duke dhënë, por ai, me dëshirën e Allahut, vazhdimisht rritej. U bëra i lumtur dhe krenar me veten që arrita sukses që me veprat e mira t’i plotësoj faqet e librit që melekët i shkruanin, dhe shpresoja se jam bërë rob i sinqertë i Allahut.
Një natë duke fjetur, ëndërrova sesi erdha në Ditën e Gjykimit. Njerëzit ishin të tmerruar dhe ecnin të hutuar. Në shpinat e tyre bartnin veprat e tyre të këqija si një material. Shpinat e disave ishin shumë më të gjera dhe më të mëdha për të bartur të gjitha veprat e tyre. Disa mëkatarë bartnin aq peshë të madhe në shpinat e tyre sa një qytet. Pastaj u vendosën peshoret për t’u peshuar veprat. Unë erdha para peshores dhe filluan të peshohen veprat e mia. Veprat e mia të këqija u vendosën në një tas e në tjetrin regjistrat e veprave të mira. Për befasinë time, mbipeshuan veprat e këqija. Pastaj, filluan të shtojnë një nga një vepër të mirë timen. Mirëpo, në secilën vepër të mirë timen ishte fshehur epshi, siç është hipokrizia, kryelartësia, kënaqësia e lavdërimit të njerëzve, kështu që asnjë prej tyre nuk mu pranua. Isha i sigurt se jam shkatërruar. Dëgjova një zë i cili tha:
- A ka mbetur edhe diç?
- Ka mbetur edhe kjo. Shikova çka ka mbetur dhe pashë ato dy koret e bukës që ia kisha dhënë asaj gruaje dhe fëmijës së saj jetim. Atëherë isha edhe më i sigurt në shkatërrimin tim, sepse isha i vetëdijshëm se kam dhënë shumë më tepër se kjo. Kam dhënë ndonjëherë edhe njëqind flori menjëherë, por nuk më është pranuar. I vendosën ato dy kore të bukës në tasin e veprave të mira dhe ato filluan të lëshohen dhe të mbipeshojnë pakëz. Pastaj i vendosën lotët e asaj gruaje të varfër që i pata dhënë përparësi mbi familjen time, duke i dhënë dy kore bukë. Tasi atëherë filloi edhe më shumë të lëshohej derisa nuk bërtitën:
- Është i shpëtuar!

Në mesin tonë sot ka shumë nevojtarë. Secili prej nesh të tillëve mund t’u ofrojë së paku një kore të bukës. Nuk duhet konsideruar as një vepër të vogël të parëndësishme.
Asnjëherë nuk e dimë se cila vepër e jona është e pranuar te Allahu.Mustafa Sadik er-Rrafi (Wahjul kalem)
Përktheu dhe përshtati:
Prim.dr.med.sc. Ali Iljazi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim Islam] Koret e bukës e shpëtuan nga zjarri i xhehenemit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: