islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty20%[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty7%[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty7%[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty7%[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty7%[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty7%[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty7%[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty37%[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Empty
MesazhTitulli: [Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët   [Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët EmptyFri 27 Feb 2015 - 21:14

[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët Dua-lutje Ebu Seid Huderiu dhe Ebu Hurejre (Allahu qoftë i kënaqur me ta!) transmetojnë se e kanë dëgjuar
Resulullahun (salallahu alejhi ue selem) të ketë thënë: “Nuk goditet besimtari me ndonjë vuajtje, shqetësim, sëmundje dhe pikëllim, derisa edhe nëse ndonjë brengë e brengosë e që Allahu me të mos t’ia shlyejë me të mëkatet”. Shënon Muslimi.
Koment i hadithit
Gjendja e muslimanit e tëra është e mirë për të, nëse goditet me ndonjë të mirë, e për këtë e falënderon Allahun shpërblehet. Gjithashtu nëse goditet me ndonjë të keqe e bën sabër (durim), ai për këtë ka shpërblim.
Allahu i Lartësuar thotë: “A mos menduat ju se do të hyni në xhenet e Allahu pa i ditur (pa u vërtetuar në praktikë) se cilët prej jush kanë sakrifikuar (dhënë mundin) dhe pa u ditur cilët prej jush ishin të durueshëm?” Ali Imran, 142.
Jeta e njeriut në këtë botë nuk mbetet në një moto dhe gjërat nuk rrjedhin në një formë gjithmonë, në të ka gëzim dhe hidhërim, shëndet dhe sëmundje, begati dhe fatkeqësi, pasuri dhe varfëri, lumturi dhe mjerim.
Dhe nuk ka asnjë besimtar i cili goditet me diçka nga kjo, e që bënë durim duke llogaritur, e që Allahu mos t’ia shlyejë me atë mëkatet dhe t’ia shtojë shpërblimet, derisa edhe nëse shpohet nga gjembi e që Allahu mos t’ia shënojë me këtë një shpërblim dhe t`i shlyhet një mëkat. Kjo është mëshira e Allahut me të cilën Ai ia kompenson besimtarit, i cili goditet me vështirësi.
Allahu i Lartësuar thotë: “Ne do t’ju sprovojmë me nga pak frikë, me uri, me ndonjë humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frytet, po ti jepu myzhde durimtarëve. Të cilët, kur i godet ndonjë e pakëndshme thonë: ‘Ne jemi të Allahut dhe ne vetëm tek Ai kthehemi!’ Të tillët janë që te Zoti i tyre kanë bekime e mëshirë dhe të tillët janë ata të udhëzuarit në rrugën e drejtë”. Bekare, 155-157.

Dobitë e hadithit:
1. Kjo botë është vend i sprovimeve, kurse bota tjetër është vend i shpërblimeve dhe të mirave.
2. Nuk ka shpërblim vetëm se pas sprovimit dhe se durimi i cili është i kërkuar nga besimtari është
gjatë përplasjes së parë.
3. Gjendja e besimtarit e tëra është e mirë për të, nëse goditet me ndonjë e mirë e falënderon
Allahun, kurse nëse e godet ndonjë e keqe duron dhe kjo është e mirë për të.
4. Allahu është i Butë me robërit e Tij dhe i Mëshirshëm me krijesat.
Përktheu: Alaudin Abazi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë islame] Fatkeqësitë e pamsëtrkoajtneët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: