islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty96%[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty0%[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty0%[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty0%[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty1%[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty2%[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis Empty
MesazhTitulli: [Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis   [Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis EmptySun 22 Feb 2015 - 20:16

[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis 1430_338162514-770x470 Në kohën e Xherxhisit, njërit prej pejgambereve të Beni Israilëve, jetonte një mbret arrogant i cili kishte bërë shumë shkatërrim dhe popullin e tij e mërziste tepër. Për shkak të zullumit dhe arrogancës së sundimtarit Allahu e kishte ndalur shiun, kështu që edhe sundimtari edhe populli i tij filluan të frikohen se mos vdesin nga uria dhe etja.
Shkoi sundimtari tek profeti Xherxhis e i tha: – Kam ardhur me një mesazh për Zotin tënd.
Xherxhisi i cili në ato momente lavdëronte Allahun, ndërpreu dhikrin e i tha: Çfarë mesazhi ke?
Sundimtari i tha: “Thuaj Zotit tënd të na jap shiun, sepse nëse nuk na e jep unë do ta mërzis Atë, sepse askush nuk e ka ndërprerë shiun përveç Tij.
Xherxhis shkoi në dhomën e tij ku e luste Zotin duke u frikuar se çfarë do t’i përgjigjet Allahu. Në atë moment vjen meleku Xhebrail e i thotë: “Ma jep mesazhin që e mban për Allahun! Profeti i tha: “I frikohem Zotit, nëse e them atë.
Xhebraili i tha: “O Xherxhis! Allahu të porosit ta pyesësh atë njeriun se me çka do ta shqetësoj ai Zotin e të gjitha botëve.
Profeti shkoi tek sundimtari dhe e pyeti, ndërsa ai i tha: “Unë nuk mund ta mërzis përveç se me një mënyrë, sepse Ai është i Plotfuqishëm, ndërsa unë i dobët. Megjithatë, unë do ta shqetësoj dhe do ta mërzis ashtu që do t’i shqetësoj ata që e duanë Atë, dhe me këtë do ta mërzis edhe Atë.
Kur profeti ia tregoi këtë Xhebrailit, ai i tha: “Thuaj atij njeriu të mos e bëj këtë, ndërsa ne do t’u japim shiun!
Më vonë filluan të shihe mjegullat në qiell dhe për tre ditë resht ra shiu me caktimin e Allahut të Madhërishëm. Me shiun e bollshëm që ra të gjitha të mbjellat dhe bimët u rritën shumë, ndërsa kur e pa këtë sundimtari i popullit shkoi tek profeti Xherxhis e i tha: “Sytë e mi të dobët filluan të shohin dhe tani e kuptova se ka Dikush që mund të bëj gjithçka. Andaj edhe unë dëshmoj se nuk ka Zot tjetër përveç  Allahut”.
Mesazhi:
Kjo ngjarje na tregon dashurinë e madhe të Allahut për njerëzit e devotshëm dhe për ata që e duan Zotin më shumë se sa veten, sepse nuk lejoi që dikush t’i mërzis ato.
(Islampress)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim islam] Rrëfimi për profetin Xherxhis
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: