islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty20%[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty7%[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty7%[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty7%[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty7%[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty7%[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty7%[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty37%[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë islame] Vlera e Mëshirës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë islame] Vlera e Mëshirës Empty
MesazhTitulli: [Temë islame] Vlera e Mëshirës   [Temë islame] Vlera e Mëshirës EmptySat 7 Feb 2015 - 21:17

[Temë islame] Vlera e Mëshirës Vlera_10 Zoti i madhëruar me mëshirën e Tij të pafundme e krijoi njeriun në këtë botë dhe gjithashtu me mëshirën e Tij të pafundme ia tregoi rrugën e vetme të vërtetë. Sikur mos të ishte mëshira e Zotit mbi njerëzinë atëherë njeriu pa profetër (udhëzues) do të endej rrugëve të ndyshme e në fund do të binte në humnerë.
I dërguari i fundit Muhammedi a.s është mëshira më e madhe që iu dërgua njerëzimit, sepse shpallja që e transmetoi ai arriti t’ibashkojë njerëzit me nacionalitete të ndryshme në një shpirt të vetëm.
Hija e kësaj mëshire hyjnore ua zbuti zemrat të gjithë atyre që e pranuan dhe e përqafuan këtë fe, e pastaj kjo mëshirë u shkri e u bë pjesë e tyre. Kjo mëshirë mes njerëzve mban rrjedhën e jetës ashtu siç mban shtrati lumin. Sikur shtrati i lumit të mos e duronte vështirësinë kur lumi rëndohet edhe më shumë, shumë lehtë do të ishte ta vërshonte atë, porpastaj sa do që të pendohet pasojat e vërshimit nuk shlyhen.
Ku bëhet fjalë për muslimanët e vërtetë, tërë bota ua njeh cilësinë e mëshirës, e pranë tyre ndjehen të qetë e të pacenuar. Këtë e vërtetojnë vet shembujt nga jeta e përditshme.
A mund të sjellim shembuj më të bukur se sa kur një grua krishtere që jeton në perëndim kthen djalin e vet në fenë Islame veçse Islamiije për rëndësi të veçantë përkujdesjes ndaj prindërve e vlerë të madhe mëshirës ndaj tyre.
Pra mëshira është një cilësi që buron nga vet Zoti, i Mëshirshmi, e që e mvesh njeiun me tiparet më të pastërta njerëzore duke e bërë atë të dashur për të gjithë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë islame] Vlera e Mëshirës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë islame] Vlera e Mëshirës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: