islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut Empty
MesazhTitulli: [Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut   [Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut EmptyMon 2 Feb 2015 - 23:21

[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut Shkretetire-770x470 Transmetohet nga Abdullah ibn Mubareku se, ai ishte nisur të kryej haxhin dhe kur kishte arritur në qytetin e Kufes, kisha parë një grua se si kishte qenë duke e përgatitur një rosë për ushqim. E kishte pyetur gruan  se mos vallë, rosa  kishte qenë e ngordhur, e ajo i kishte thënë: “E kam gjetur të ngordhur dhe dua ta përgatis për vetën dhe fëmijët e mi.”
“Por Allahu e ka ndaluar që të hahet coftina” – i kishte thënë Abdullahu.
“Ka tre ditë që unë dhe fëmijët e mi nuk kemi ngrënë asgjë, dhe nuk gjeta zgjidhje tjetër” – iu përgjigj gruaja.
Abdullahu e mori devenë e tij, e cila ishte e ngarkuar me ushqime, tesha dhe gjëra të tjera të nevojshme, shkoi tek shtëpia e asaj gruaje e i tha: Merre këtë deve dhe gjithçka që ajo bart sepse ju keni më shumë nevojë se unë!
Pas kësaj Abdullah ibn Mubareku u kthye në qytetin e tij dhe atë vit nuk shkoi në Crying or Very sad. Pasi që e la devenë, kthimi deri në qytetin e tij zgjati aq sa kur arriti në shtëpi arriti bashkë me haxhinjtë që kishin qenë në Crying or Very sad atë vit.
Kur njerëzit që i pritnin haxhinjtë filluan ta urojnë edhe Abdullahun për haxhin, ai u tha: – Unë nuk e kam bërë haxhin këtë vit!
Mirëpo një haxhi i tha: Subhannallah! Po a nuk mi ruajte gjërat e mia kur unë shkova në filan vendin?
Një tjetër shtoi: – A nuk më dha ujë në filan vendin? Haxhiu i tretë i tha: – A nuk mi bleva mua ato tesha? Abdullah ibn Mubareku i habitur me atë çka dëgjonte u tha: – Unë nuk di asgjë për këtë që ju thoni!
Atë natë ai pa në ëndërr një njeri duke i thënë:
O Abdullah! Allahu e pranoi sadakanë tënde dhe e dërgoi Melekun në pamjen tënde që ta bëj haxhin në vendin tënd, sepse atë sadaka e dhurove me nijet të pastër duke kërkuar kënaqësinë e Allahut e nuk kërkove diçka nga kënaqësitë dhe dëshirat e kësaj bote!
Burimi: N-um
Përshtati: Arsim Dauti
(Islampress)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim islam] Meleku që bëri haxhin në vend të Abdullah ibn Mubarekut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: