islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty20%[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty7%[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty7%[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty7%[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty7%[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty7%[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty7%[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty37%[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Empty
MesazhTitulli: [Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin   [Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin EmptySat 24 Jan 2015 - 15:59

[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin Zs_ZS_smo1-770x470 Prof. Dr. Taha Ibrahim Halifa, profesor i biologjisë dhe ish-dekan në Universitetin e El-Az’harit, zbuloi se një shkencëtar i madh japonez në fushën e bujqësisë u konvertua në Islam pasi zbuloi mrekulli të mëdha shkencore në Kur’an. Gjegjësisht, hulumtimi i tij trajtoi çështjen fikut dhe ullirit.
Taha Ibrahim thotë: “Substancën methaleutonids e sekreton truri i njeriut dhe i kafshëve në sasi shumë të vogla. Ajo është e përbërë nga proteina, e cila në vete ka gjithashtu dhe sulfate që mund shumë lehtë të lidhen me zinkun, hekurin dhe fosforin. Kjo materie konsiderohet të jetë shumë e rëndësishme për mbijetesën e trupit të njeriut, veçanërisht ngase ajo redukton kolesterolin, rregullon metabolizmin, forcon zemrën dhe rregullon frymëmarrjen.
Profesori gjithashtu thotë: “Sekretimi i këtyre substancave nga truri i njeriut fillon gradualisht nga viti 15 deri në të 35-at, dhe pastaj zvogëlohet deri në vitet e gjashtëdhjeta të jetës. Për këtë nuk mund të fitohet lehtë kjo substancë, e cila gjithashtu në përqindje të vogël mund të gjendet edhe tek kafshët.”
Ai thotë: “Kur hulumtimi është përqendruar në gjetjen e kësaj substance magjike midis florës, dhe grupi i shkencëtarëve japonezë u dha në hetimin e kësaj substance, e cila ka ndikim në largimin e simptomave te dobësimit senil (të pleqërisë). Më në fund këtë substancë e gjetën vetëm në dy llojet e bimëve, dhe ato janë: Fiku dhe Ulliri.”
Dr. Taha Ibrahim u bëri thirrje për të reflektuar mbi betimin e Allahut për fikun dhe ullirin dhe lidhshmërinë e këtij betimi me krijimin e njeriut në formën më të bukur, dhe mandej kthimin e tij në nivelet më të ulëta.
Ai thotë: “Pas ndarjes së kësaj substance nga fiku dhe ulliri, erdhën në përfundimin se përdorimi i tij ndikon në përmirësimin e shëndetit të njeriut; ndërsa vetëm nga fiku, apo vetëm nga ulliri nuk ka dhënë rezultatin e pritur, dhe mandej atë substancë e përzien në raport 1:7 për ullirin. “Pas kësaj, ky grup i studiuesve japonezë u përpoqën për të gjetur lidhjen më të mirë të këtyre dy bimëve në mënyrë që të ketë efektin më të mirë.”
Dr. Taha tha: “Ky studiues japonez hulumtoi Kuranin Fisnik dhe vërejti se fiku përmendet një herë, ndërsa ulliri gjashtë herë, dhe një herë në mënyrë të tërthortë në ajetin 20 të kaptinës el-Mu’minun: “Si dhe pemën (d.m.th. pemën e ullirit) që rritet në malin e Sinait e që u jep vaj dhe mëlmesë, atyre që e hanë.”
Dr. Taha Ibrahim ua dërgoi të gjitha informatat që kishte mbledhur nga Kur’anin Fisnik këtij grupi të shkencëtarëve japonezë.
Pasi u siguruan se në Kur’an para 1429 vitesh është përmendur e gjitha ajo që ata kishin zbuluar, udhëheqësi i ekipit hulumtues pranoi Islamin, ndërsa dr. Prof. Taha Ibrahimit i dhuruan licencën e zbulimit shkencor.
Të Vërtetën e ka thënë Allahu i Madhërishëm në Kur’anin Fisnik:

1. Për fikun dhe ullirin,

2. për malin e Sinait

3. dhe për këtë Qytet të sigurt (Mekën)

4. Në të vërtetë, Ne e krijuam njeriun në trajtën më të përkryer,

5. pastaj e çuam atë (kur nuk beson) në gjendjen më të ulët,

6. përveç atyre që besojnë dhe bëjnë vepra të mira: ata do të kenë shpërblime të pandërprera.

7. Atëherë, çfarë të shtyn ty (o njeri), që ta mohosh Ditën e Kiametit?

8. A nuk është Allahu Gjykatësi më i drejtë?!

Burimi: www.divanhana.com
Përktheu: Lutfi Muaremi
(Islampress)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Shkencë] Shkencëtari japonez përqafoi Islamin duke studiuar fikun dhe ullirin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: