islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu Empty
MesazhTitulli: [Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu   [Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu EmptySat 24 Jan 2015 - 14:48

[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu 200-150_1420465532  Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirmshit, Mëshirëplotit!
El-Hafidh ibën Rexheb përmend duke komentuar Tabakat el-Hanabila (1/196), mbi biografinë e el-Kadi Ebi Bekr Muhammed Abdul-Baki el-Bezzaz, i cli ka vdekur në vitin 535 Hixhri, thotë:

Shejh Salih Ebul-Kasim el-Khazaz el-Bagdadi, tregon:

”E kam dëgjuar el-Kadi Ebi Bekr Muhammed Abdul-Baki el-Bezzaz el-Ensari, të thotë: Jetoja në afërsi të Mekës -Allahu i Lartësuar e ruajttë!- , dhe një ditë u godita me uri të madhe dhe nuk po mund të gjeja asgjë që ta shuajë këtë uri. Më vonë, e gjeta një trastë nga mëndafshi, të lidhur me xhufkë, të bërë, gjithashtu, nga mëndafshi, të cilën e mora dhe e dërgova në shtëpinë time. Posa e zbërtheva, në të gjeta një gjerdan të përbërë nga perla të tillë çfarë nuk kisha parë kurrë në jetën time. Pastaj, dola nga shtëpia dhe takova një plak që po e kërkonte këtë trastë. Me vete kishte një leckë të shqyer që përmbante 500 dinarë dhe po thoshte: “Kjo është për atë i cili ma kthen trastën që përmban perlat.” Mendova, dhe i thashë vetes: “Jam në nevojë, jam i uritur, andaj, do të marr këto para dhe të përfitojë nga to dhe do t’ia kthej atij trastën.’’ Iu afrova dhe i thashë: “Eja me mua’’, pastaj, e mora dhe e solla tek shtëpia ime. Ai ma përshkroi trastën, njashtu edhe xhufkën, dhe m’i përshkroi, njashtu edhe perlat dhe numrin e tyre, edhe fijen që e lidhte. E hoqa gjerdanin nga trasta dhe ia dhashë atij, kurse ai mi ofroi 500 dinarët, por, unë nuk i mora. Pastaj, i thashë atij: “E kam për detyrë që t’i kthejë këto gjëra ty, dhe nuk do të marrë asnjë shpërblim për to.” Ai insistonte: “Duhet që t’i marrësh’’; dhe ai përsëri insistonte në këtë, por, unë nuk i mora, andaj, ai u largua dhe shkoi rrugës së tij.
Sa më përket mua, unë nuk posedoja asgjë, andaj, u largova nga Meka dhe fillova që të lundroj me anije. Në ndërkohë, anija u ça dhe çdokush në anije u përmbyt dhe pasuria e tyre u shkatërrua. Unë shpëtova duke u mbajtur në një pjesë të anijes. Po vërtitesha nëpër det një kohë pa ditur se ku po shkoja. Më vonë, valët më dërguan në një ishull të banuar me njerëz. Hyra dhe u ula në disa prej xhamive dhe njerëzit më dëgjuan duke lexuar, dhe nuk mbeti askush në ishull përveç që mu afrua, dhe më thanë: “Na mëso Kur’an’’, kështu që, fitova nga njerëzit shumë pasuri. Pastaj, në xhami gjeta pak letër nga Mus’hafi, e mora dhe fillova që ta lexojë. Ata më thanë: “A keni dorëshkrim të mirë?’’. Iu thashë: “Po.’’ Andaj, ata më thanë: “Na mëso shkrimin.’’ Dhe kështu ata erdhën tek unë me fëmijët e tyre duke përfshirë edhe më të voglit, dhe rininë, dhe unë fillova t’i mësojë. Edhe kjo më solli shumë pasuri.
Pas kësaj, ata më thanë mua: “Ne kemi një vajzë të re jetime, e cila posedon gjëra të kësaj bote, (pasuri) dhe ne dëshirojmë që ta martojmë. Unë refuzova, por ata më detyruan!. Pasi që e martuan për mua, e shikova dhe gjeta se ajo bartte të njëjtin gjerdan në qafën e saj! Kështu që, mbeta duke ia ngulur sytë këtij gjerdani për një kohë, kurse ata më thanë: “O Shejh! Ia lëndove zemrën kësaj vajze duke e shikuar gjerdanin, e, vajzën nuk e shikove fare. Unë ua dëftova ngjarjen rreth këtij gjerdani, ku ata brohoritën dhe bërtitën, “Nuk ka Hyjni përveç Allahut më të Madhit, derisa secili në ishull e mori vesh. Andaj, unë thashë: “Çfarë është me juve?’’ Ata më thanë: “Plaku i cili e mori gjerdani nga ti, është babai i kësaj vajze.’’ Ai të përmendte duke thënë: “Nuk kam parë në këtë dynja musliman (d.m.th. besnik, me zemër të mirë, dhe të devotshëm) përveç këtij i cili ma ktheu këtë gjerdan.’’ Dhe ai bënte lutje vazhdimisht: “O Allah, më bashko me këtë së bashku, që ta martoj me vajzën time’’, dhe tani ka ndodhur. Andaj, mbeta me të për një kohë dhe Allahu mi fali dy djem. Pastaj, Allahu caktoi që ajo të ndërroj jetë, andaj, unë dhe djemtë e mi e trashëguam gjerdanin. Më vonë, dy djemtë e mi vdiqën, dhe gjerdani mbeti vetëm i imi. Pastaj, e shita gjerdanin për njëqindmijë dinarë, dhe paratë me të cilat po më shihni është ajo që ka mbetur nga ato para.

Allahu na bëftë prej të devotshmëve!!!

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim islam] Tregim interesant rreth njeriut që ia pati frikën Allahut, e Allahu e shpërbleu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: