islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty20%Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty7%Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty7%Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty7%Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty7%Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty7%Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty7%Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty37%Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... Empty
MesazhTitulli: Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve....   Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve.... EmptyMon 22 Dec 2014 - 22:22

Tek Hanefijtë (Allahu i mëshiroftë)
Ka thënë Ebu Hafs el-Kebir, Allahu e mëshiroftë: Sikur një person të ketë adhuruar Allahun 50 vite, pastaj vjen në ditën e “Nejruzit” (festë persiane, që do të thotë "dita e gëzimit") dhe i dhuron disa politeistëve (mushrikëve) ve, dëshiron madhërimin e asaj, ai dite veç ka bërë kufër dhe ia janë rrëzuar veprat.
Autori I el-Xhami El-Asgar ka thënë: Nëse i ka dhuruar ditën e “Nejruzit” një muslimani tjetër dhe nuk ka për qëllim madhërimin e asaj dite, por si traditë që e bëjnë disa njerëz, në këtë rast nuk bën kufër, por nuk duhet që atë ta bëjë në atë ditë veçanërisht, por e bën para ose pas që mos të përngjasoj me atë popull. Muhamedi alejhi selam ka thënë :” Kush i përngjet një populli, ai është prej tyre".
El-Bahru-Rraik iben Nuxhejm el-Hanefij 8\555.

Tek Malikijtë (Allahu i mëshiroftë)
Është pyetur ibën Kasim, Allahu e mëshiroftë, për hipjen në anijen në të cilën hipin të krishterët për festat e tyre, ai e ka urryer këtë nga frika se mund të zbres hidhërimi (i Allahut) mbi ta, për shkak të kufrit për të cilin janë bashkuar. 
Ibën Kasim, Allahu e mëshiroftë, e ka urryer që muslimani t'i dhuroj të krishterit dhurata për këtë festë. Këtë e ka llogaritur nga madhërimi i festës së tij dhe ndihmë për kufrin e tij. A nuk e dini se muslimani e ka të ndaluar t'i shet të krishterit diçka që e ndihmon në festën e tij, si: mish, erëza, rroba, nuk i jep hua kafshën e as nuk e ndihmon në diçka prej fesë së tij, sepse kjo është nga madhërimi i politezmit të tij dhe ndihmë për mosbesimin e tij. Sulltani duhet të ndalojë muslimanët nga kjo. Ky është mendimi i imam Malikut, Allahu e mëshiroftë dhe të tjerëve dhe nuk di që dikush nuk është pajtuar me këtë.
El-Medhal ibën Haxh el Malikij 2/46.47.

Tek Shafijtë (Allahu i mëshiroftë)
Ibën Haxher el-hejtemi esh-Shafij, Allahu e mëshiroftë ka thënë: Prej risive më të turpshme është konfirmimi i muslimanëve të krishterëve në festat e tyre me përngjasim, si, në ushqim, dhurata për ata dhe pranimin e dhuratave prej tyre…”. 
El-Fetava fikhije kubra ibën Haxher el-Hejtemi 4/238, 239,

Tek Hanbelitë (Allahu i mëshiroftë)
El-Behuti ka thënë: ”Është e ndaluar t'ua urojmë (festat), t'i ngushëllojmë…". Po ashtu thotë: "Është e ndaluar të prezentojmë në festat e jehudëve dhe të krishterëve dhe të tjerëve prej kufarëve". 
Kesful-kana an metnil ikna, lil Behurij 3\ 131

PËRFUNDIM:
Duke u bazuar në imamët e medh’hebeve që cekëm me lartë, ne: nuk ua urojmë festat të krishterëve dhe të tjerëve, sepse këto nuk janë festat tona dhe nuk janë festa që kënaqin Allahun. Bile janë festa të shpikura nga vetë ata në fenë e tyre. Njashtu, ne nuk i përngjasojmë ata në organizmin e ahengjeve sikur këto festa, edhe pse kjo ndodhë në shumë vende me shumicë muslimane për fat të keq. Ne në këto festa gjithashtu nuk shkëmbejmë dhurata, nuk shpërndajmë ëmbëlsira, e as ushqim, dhe nuk e ndërpresim punën, siç ndodhe tek ne dhe tek muslimanët.


Përmblodhi dhe përshtati: Hoxhë Valdet Kamberi 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Qendrimi i kater medhhebeve ne lidhje me urimin dhe festimin e festave te jobesimtareve....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: