islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty20%Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty7%Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty7%Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty7%Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty7%Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty7%Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty7%Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty37%Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt Empty
MesazhTitulli: Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt    Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt EmptyMon 22 Dec 2014 - 2:02

E-selamu alejkum vellezer dhe motra musliman pasi jemi ne prag te festave te idhujtareve dhe kufareve dhe fatkeqesisht ne mesin e muslimaneve ka edhe prej tyre qe i festojn keta festa ,All-llahu xh.sh i udhezoft dhe i falt sepse festimi i ketyre festave bashk me jobesimtaret pra perngjasimi me jobesimtaret me adetet e tyre sjell hidherimin e All-llahut dhe ka rrezik edhe dalje nga feja e All-llahut xheleshanuhu ..All-llahu na falt dhe na vetedijesoft sepse All-llahu xheleshanuhu thot ne Kur'anin famelart ...“Me të vërtetë Allahu nuk e ndryshon gjendjen e një populli, derisa ata të ndryshojnë ç’kanë në vetvete.” ( Err Rra’d: 11). .. Nese neve nuk ju largohemi ketyre festave dhe nuk ndryshojm cfar te mire mund te presim nga All-llahu xheleshanuhu pervecse hidherimin e tij ..


Abdullah iben Umeri , Allahu qofte i kenaqur prej tij , thote se Muhamedi sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ka thene: “Kush I perngjan nje populli , ai eshte prej tij.” ....kete hadith ne fjale e transmeton Ebu Davudi Zoti xhele shanehu e meshirofte me zinxhir sahih t'sakt.gjithashtu Pejgamberi alejhis-selam ka then ne nje hadith autentik cfar e transmetojne Buhariu dhe Muslimi Allahu Subhaneh i meshirofte thot Alejhis-selam do ti pasoni traditat e popujve qe kan qen para jush perllamb pas pellembe krah pas krahu (perveq keasaj) edhe nese hyn ne vrimen e hadhuces do ti pasoni

perfundimisht Allahu Subhane thote ne Kur'an ne suretul madie ne ajetin 57 " o ju qe besuart mos i merrni per miq ata qe tallen dhe luajn me fen tuaj..."

 Nuk i lejohet muslimanit dhe muslimanes të prezantojnë në festat e krishterëve dhe çifutëve ose jobesimtarëve të tjerë.
Obligohen muslimanët të largohen nga festat e tyre dhe mos tu përngjasojnë jobesimtarëve, sepse kush i ngjason atyre, atëherë ai është prej tyre,  Allahu na ruajt.
Gjithashtu pejgamberi,- alejhi selam!,- na ka urdhëruar të mos përngjasohemi me jobesimtarët (qoftë në festa, moral etj).
Ajo që obligohen muslimanët është që të largohen nga këto festa si dhe mos t’u ndihmojnë asgjë jobesimtarëve në lidhje me festat e tyre, sepse këto festa i kundërshton sheriati islam.
Nuk lejohet as ndihma, as festimi, as pirja e një çaji apo kafeje me ta në festat e tyre, asgjë çka ka të bëjë me festat e tyre apo me diçka që kundërshton sheriati islam, sepse Allahu,- xhele veala!,- thotë në Kuran: “Ndihmojeni njëri tjetrin në punê të mira dhe në të ruajturit nga të këqijat, dhe jo në gjynahe dhe armiqësi! Frikësojuni Allahut, sepse Ai dënon ashpër.” (El Maide: 2).
Marrja pjesë në festat e jobesimtarëve është lloj i marrjes pjesë në mëkate dhe armiqësi


- Ndalohet (është haram) muslimani t’ia uroj festën jobesimtarëve.
Kjo është edhe ajo që thotë Ibn Kajimi, rahimehullah, sepse të uruarit e festave të tyre, aludon se ti je në pajtim me ato festa që janë prej shenjave kryesore të jobesimtarëve.


"Urimi i jobesimtarëve me rastin e Krishtlindjeve apo të ndonjë prej festave të tyre fetare, është e ndaluar me konsensus, siç thotë ibn Kajjimi në librin e tij “Ehkamu Ehli Dhimme": "Të ua urosh jobesimtarëve ceremonitë e kufrit të tyre është e ndaluar (haram), dhe ky është mendimi unanim i dijetarëve (ixhma), si p.sh të ua urosh festat e tyre, agjërimin e tyre, duke thënë: urime ju qoft festa, edhe nëse ai i cili ua uron festat atyre shpëton nga kufri, ajo është prej mëkateve (harameve) të mëdha, dhe ajo i përngjason sikur t'ua urosh jobesimtarëve përuljen e tyre që ia bëjnë kryqit."

Shkaku se pse është haram të ua urojmë jobesimtarëve festat e tyre, siç e ceku Ibn Kajjimi, është se, urimi i festave të tyre nënkupton pranimin e kufrit në të cilën gjenden ata, dhe je i kënaqur me gjendjen e tyre në të cilën gjenden ata, edhe pse ai nuk e dëshiron këtë kufër (mosbesim) për vetën e tij, mirëpo besimtarit i ndalohet që të pajtohet me ceremonitë e kufrit, apo të ua uroj të tjerëve këtë kufër, sepse All-llahu Subhanehu ve Teala nuk është i kënaqur me këtë."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush i perngjan nje populli ai esht prej tyre ...All-llahu na rujt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: