islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty20%Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty7%Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty7%Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty7%Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty7%Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty7%Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty7%Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty37%Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve ..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. Empty
MesazhTitulli: Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve ..   Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve .. EmptyMon 22 Dec 2014 - 1:43

O musliman/e mos shkoni pas kurtheve te shejtanit dhe te merrni hidherimin e All-llahut xheleshanuhu ..mos i pasoni jobesimtaret ne festat e tyre ...Pas devijimit ska kush ju udhezon ...


As jehuditë, e as krishterët kurrë nuk do të jenë të kënaqur me ty deri sa ta pasosh fenë e tyre. Thuaju: "Udhëzimi i All-llahut është udhëzim i drejtë. E nëse pasi që të ka ardhur ty e vërteta shkon pas mendimeve të tyre, nuk ka kush të të ndihmojë e as të mbrojë nga All-llahu"...Bekare 120


”Pasha kohën ! Njeriu me siguri është në humbje. Përveç atyre që besojnë, porosisin për drejtësi dhe këshillojnë njëri-tjetrin të jenë të durueshëm.” (Kur'an 103:1-3) 

Prejardhja e Vitit të Ri në Evropë 

Viti i Ri në Evropë, në gjithë hemisferën perëndimore edhe përtej Atlantikut, e ka prejardhjen nga Roma antike pagane, para 2000 vjetëve? 
Në vitin 274, Imperatori romak pagan, Aurelian, e shpalli ditën e 25 dhjetorit: Natalis Solis Invicti (Festa e Diellit të Pamposhtur)?Kjo festë kremtohej në gjithë Perandorinë Romake pagane, e cila e ka prejardhjen nga hyu pagan i iranianëve të lashtë, i cili quhej Mithra.
Mithra, prej të cilit lindi religjioni: Mithraizmi, ishte hyu pagan iranian i dritës, që besohej se kishte lindur me 25 dhjetor! Kjo festë pagane kremtohej një javë, prej 25 dhjetorit deri me 1 janar?Kurse 1 janari kremtohej për nder të hyjnisë Janus, hyu dyerve dhe hyrjeve, prej të cilit ka prejardhjen emri i muajit të parë të vitit-Janari, që është dera, hyerja në Vitin e Ri?! 
Pra, kjo festë e lashtë pagane, në Perandorinë Romake, zgjaste një javë. Një historian perëndimor, J.M. Wheeler, në librin e tij: ?Paganism in the Christian Festivals?, (Paganizmi në Festat Kristiane) ndër të tjera, shkruan: 
Të gjithë festonin dhe gëzonin, puna dhe tregtia ishin pezulluar tërësisht. Shtëpitë ishin zbukuruar me bredha, pisha, me dafina dhe me bimë e pemë me blerim të përhershëm; midis miqëve shkëmbeheshin dhurata e vizita. Ishte një periudhë gëzimi dhe dashamirësie dhe populli jepej pas çdo lloj argëtimi?? 

Përse gëzimi dhe argëtimi?

Pse ndodhnin këto? Pse gëzoheshin, argëtoheshin?? Sepse popujt paganë evropianë besonin se kur ditët shkurtoheshin, e dita më e shkurtër bie me 21 ose me 22 dhjetor, ata besonin se Dielli-zoti i dritës ishte sëmurë dhe porsa dita fillon të zgjatej ata gëzoheshin dhe festonin, duke besuar se Dielli-zoti i tyre po shërohet, po forcohet dhe se pranvera, vera, po afrohet! 
Ky besim i verbër pagan ishte i përhapur ndër popujt evropianë, por që ka prejardhje nga egjyptasit e lashtë paganë, të cilët e adhuronin hyun pagan Ra, hyu i agrikulturës, por që vjen nga besim pagan iranian i Mithras, hyu pagan kushtuar Diellit të pamposhtur?! 
Kjo është arsyeja e paarsyeshme e pavetëdijshme, pse edhe sot e kësaj dite, në mijëvjeçarin e tretë, në shumë vende të botës, kjo festë kremtohet me madhështi, njerëzit argëtohen, gëzohen, tranohen?! 

Përse zbukurimi, dekorimi? 

Për nder të kësaj feste pagane zbukurohen, dekorohen, shtëpitë, fshatrat, qytetet me bredha, pisha, me blerim të përhershëm, nga njerëzit e përkohshëm dhe populli, siç dihet, siç shihet, jepet pas çdo lloj argëtimi-deri te shfrenimi?! 
Përse zbukurohen, dekorohen shtëpitë, fshatrat, qytetet, me bredha, pisha? Sepse popujt paganë të Evropës, para krishterimit, besonin se pemët e gjelbërta, siç janë bredhi, pisha, të cilat tërë vitin e ruajnë blerimin e tyre, ngjyrën e tyre, edhe në dimër, kanë diçka hyjnore? 
Popujt paganë evropianë besonin në qëndresën e tyre, i adhuronin ato si krijesa hyjnore, që nuk do t'i lënë pasdore?! 
Prandaj, porsa fillonte dimri i dekoronin, i zbukuronin, duke menduar, duke besuar se, meqë ato i qëndrojnë dimrit të ftohtë e të gjatë, do t'i ndihmojnë edhe atyre të mjerëve të qëndrojnë?! 
A ka kuptim që popujt me besim monoteist, siç jemi edhe ne , shqiptarët, qofshin të krishterë apo muslimanë, të presim, të kremtojmë, të gëzohemi, të tranohemi për një festë pagane, siç është Viti i Ri? 

Nata e Vitit të Ri 

Për natën e Vitit të Ri thuhet se është nata më e gjatë, nata më e mrekullueshme. Po , por këtë e thonë të gjithë ata që janë në gjëndje të trullueshme! 
Në të vërtetë, jo vetëm që është nata më e trullueshme, duke pirë- pije alkoolike e narkotike, duke kënduar, duke vallëzuar, pa rend e vend, pa kurrfarë sjellje, duke hangër deri në vjellje , duke luejtur bixhoz, lotari duke bërë edhe ndonjë marrëzi?! Pra, nata e Vitit të Ri bëhet jo vetëm nata më e trubullueshme, ajo bëhet edhe nata më e mjerueshme, më e mallkueshme, më e dënueshme?! 

Perzierja e festave Pagane me ata te krishtere 

Reth vitit 325 p.e.s Pati nje konfrontim (lufte) midis te krishtereve monotesit qe adhuronin Zotin nje dhe midis Forcave te Konstandinit te famshem dhe perkraheseve te tij pershkak te festimit te ketyre festave pagane ,keshtu Konstandini me forcat e tij vrau te gjith ata prifterinj qe kundershtonin ate dhe pas kesaj pikerisht ne vitin 325 u mbajt dhe Koncili i Nices i famshem ku u perpilua nje Bibel dhe u permblodh ne nje liber te vetem aty e perzien Zotin Nje te vetem me Zotin trini te paganeve romak dhe indian dhe poashtu futen dhe ritet dhe festat pagane ne Bibel ben modifikime ne Librin e Zotit per qellime te tyre djallezore me i largu njerezit nga e verteta ..!!!..

Është shkatërrim për ata që me duart e veta e shkruajnë librin, e pastaj thonë: "Ky është prej All-llahut"! E për të arritur me të një fitim të paktë, pra është shkatërrim i madh për ta çka shkruan duart e tyre dhe është shkatërrim i madh për ta ajo çka fitojnë.KUR'AN 2:79

AI QE I THOT VEHTES MUSLIMAN NUK I FESTON KETA FESTA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Legjenda e Vitit te ri ...Mso e hidheroni All-llahun xheleshanuhu vellezr dhe motra duke festuar festat e kufareve ..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: