islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Namazi i Duhas. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Namazi i Duhas. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Namazi i Duhas. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Namazi i Duhas. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Namazi i Duhas. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Namazi i Duhas. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Namazi i Duhas. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Namazi i Duhas. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Namazi i Duhas. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Namazi i Duhas. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Namazi i Duhas. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Namazi i Duhas. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Namazi i Duhas. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Namazi i Duhas. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Namazi i Duhas. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Namazi i Duhas. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Namazi i Duhas. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Namazi i Duhas. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Namazi i Duhas. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Namazi i Duhas. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Namazi i Duhas. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Namazi i Duhas. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Namazi i Duhas. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Namazi i Duhas. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Namazi i Duhas. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Namazi i Duhas. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Namazi i Duhas. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Namazi i Duhas. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Namazi i Duhas. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Namazi i Duhas. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Namazi i Duhas. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Namazi i Duhas. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Namazi i Duhas. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Namazi i Duhas. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Namazi i Duhas. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Namazi i Duhas. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Namazi i Duhas. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Namazi i Duhas. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Namazi i Duhas. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Namazi i Duhas. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Namazi i Duhas. Empty96%Namazi i Duhas. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Namazi i Duhas. Empty0%Namazi i Duhas. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Namazi i Duhas. Empty0%Namazi i Duhas. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Namazi i Duhas. Empty0%Namazi i Duhas. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Namazi i Duhas. Empty1%Namazi i Duhas. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Namazi i Duhas. Empty2%Namazi i Duhas. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Namazi i Duhas.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Namazi i Duhas. Empty
MesazhTitulli: Namazi i Duhas.   Namazi i Duhas. EmptySun 30 May 2010 - 11:28

DUHA NAMAZI

Namzi i Duhasë është namaz nafile i mëngjesit. Dijetarët islam vlerësojnë se falja e këtij namazi ështç mustehab. Hz. Aishja r.a. ka thenë: “ I dërguari i Allahut xh.sh disa here e falte namazin e duhasë e disa here jo, ndërsa unë përçdo here e kam falur këtë namaz.

Koha e faljes së këti namazi fillon prej gjysëm ore pas lidnjes së djellit, ose diç më tepër dhe vazhdon deri në faljen e namazit të drekës. Hz. Aliu r.a thotë: “I dërguari i Allahut ka falur këtë namaz prej kur dielli, pas lindjes fillonte kahjen në perendim edhe ate përderisa pothuaj se afroheshte koha e namazit të drakes.

Namazi i duhasë më së paku ka dy reqat, e më së shumti 12 reqat.

Ebu Hurejra r.a ka thenë: “ I dërguari i Allahut s.a.v.s më ka porositur me tre gjëra: 1.të agjëroj tre ditë për çdo muaj, 2. Të falë dy reqat duha namaz, 3 të fal namazin e vitrit para se të shkoj të flejë’. Është pyetur Hz. Aisha se sa reqat ka flaur Duha Namaz? ‘Ajo ka thenë: “ I dërguari i Allahut ka falur 4 reqat , më pas ndonjëherë këtij numri i shtonte aq reqat sa dëshrironte.

Muhammedi a.s ka thenë: “ Allahu xh.sh i ka thënë : “ O biri i Ademit falë për Mua 4 reqat në fillim të ditës Unë do të ruaj tërë ditën.

Ummu Hana r.a thotë: “ Muhammedi a.s në ditën e çlirimit të Mekes hyri në dhomën time, u pastrua dhe fail 8 reqat Duha namaz reqatet i bëri të shkurtra por duke bërë ruqun dhe sexhden në regull.

Nëse falen 4 reqat e më tepër selam duhet të jepet në çdo dy reqat .

Nijeti i këtij namazi bëhet kështu: Nevejtu en usal-lijje lil-lahi teaala salated-duha, edaaen mustekbilel kibleti merzi.

Duha Namazi mundë të falet si në vetëmi poashtu edhe me xhemat, por më e pëlqyer është që ky namaz të falet vetmas, sepse me xhematë njeriu mund të fitoj kibër(mendjemadhësi).

Itbani r.a thotë: “ Më erdhi Muhammedi a.s së bashku me Ebu Bekrin , koha ishte kohë e drekës ne ishmi pas Muhammedit a.s , Muhammedi a.s , fali dy reqat duha namaz.

Dobija e Duha Namazit.  1. Kush regullisht falë duha namazin, i falen të gjitha gjunahet e vogla. Ebu Hurejra r.a transmeton një hadith , ku Muhammedi a.s ka thenë: “ Ai që falë Duha Namazin do ti falen të gjitha gjunahet e vogla, edhe sikurse ata të jenë sa shkuma e detit.
  2. Për ata që falin Duha Namazin në xhennet do ti presin dhurata të veçanta. Ebu Hurejra r.a thotë se Muhammedi a.s ka thenë: “ Në xhennet ka një derë që quhet “DUHA”. Në Ditën e Gjykimit do tju thuhet , ku janë ata që kanë falur Duha namazin . Kjo është dera juaj, urdhëroni e hyni nëpër mjet kësaj dere në xhennet me mëshirën e Allahut.
Ebu Hurejra r.a thotë se: Muhamdi a.s ka thenë “ Kush falë 12 reqat duha namaz Allahu xh.sh do tja dhurojë në xhennet një bahçe prej ari.
Ebu Musa r.a transmeton një hadith ku Muhammedi a.s ka thenë: “ Kush falë 4 reqat duha namaz, Allahu xh.sh në xhennet do tja ndërtojë një shtëpi.  1. Dhuratat e veçanta për ata persona që falin duha namazin, janë radhitur në hadithin të cilin e transmeton Ebu Dherri r.a : Ai thotë se i Dërguari i Allahut xh.sh i ka thenë: ‘ O Ebu Dherr, nëse falë 2 reqat duha namaz nuk do të regjistrohesh në regjistrin e të pafatëshmive ,nëse falë 4 reqat duha namaz regjistrohesh në librin e të mirëve , nëse fal 6 reqat duha namaz atë ditë Allahu xh.sh do të mbrojë prej gjunaheve , nëse falë 8 reqat duha namaz , do të regjistrohesh në listen e të mëshiruarve , e nëse falë 10 apo 12 reqat duha namaz Allahu xh.sh do ta ndërtojë një shtëpi në xhennet.
  2. Falja e 2 reqat duha namazit zëvendëson sadakanë(lëmoshën), ku njeriu obligohet që ta japë këte për çdo ditë. Muhammedi a.s në një hadith thotë: “ Në çdo mëngjes, për çdo pjesë të trupit tuaj duhet të jepni sadaka (lëmoshë), çdo tesbih (të thuash subhanallah), është sadaka, çdo tahmidë-falederim( të thuash Namazi i Duhas. 61460) është sadaka, çdo tehlil(të thuahs la ilahe ilall-llah) ,është sadaka. Të gjitha këto i zëvendëson 2 reqat duha namaz.  1. Ai që e falë naazin e sabahut me xhemat, më pas duke bërë dhikër pret kohën e duha namazit dhe e falë këtë ka shpërblim tek Allahu sikur të ketë kryer haxhin së bashku me umren.
Enes Ibn Maliku r.a thotë se Muhameid a.s ka thenë: “ Kush falë namazin e sabahut me xhematë , më pasë ulet duke përmendur Allahun xh.sh deri sa të lind djelli, e më pasë (pas lindjes së djellit), falë 2 reqat duha namaz , ka sevap sikur të ketë kryer haxhin sëbashku me umren.


  1. Falja e 4 reqateve të duha namazit siguron mbrojtejn e Allahut xh.sh për atë ditë. Muhammedi a.s thtë se Allahu xh.sh ka thenë: “ O biri i Ademit falë për Mua 4 reqat në fillim të ditës Unë do të ruaj tërë ditën.
Në reqatet e duha namazit si zakonsisht lexohen suret e shkurtra , kjo shihet nga Ummu Han`ja ku thotë se asnjëher se kam parë Pejgamberin të falë kaq reqat të shkurtëra , por duke bërë , ruqun dhe sexhden si duhet. Si zakonshit lexohen suret e xhuzit të fundit , leximi i sureve të këtij namazi është në të kundërtën me leximin e sureve të cilat lexohen në namazin e natës, ku në këtë namaz lexohen suret e xhuzit të parë.
Qëllimi i shkurtimit të këtyre reqateve të duha namazit është në ate se ky namaz falet në kohën kur nejriu kohën duhet ta shfrytëzojë edhe për punë. Këtë më së miri e dine Allahu xh.sh !
Sipas haditheve të sipërrmendura shihet qartë vlera e faljes së këtij namazi, ku këto hadithe kanë për qëllim që të nxisin muslimanin që ai të orvatet e të falë këtë namaz që të përfitojë prej dobive të këtijë namazi.
Shejtani (mallkimi i Allhaut qoftë mbi të), mundohet që muslimanin ta vë në gjumë në kohën kur duhet të falet namazi i sabahut , kështu që ky, këtë namaz e falë pasi që lind djelli deri në në kohën e drekës, mirëpo duhet të dimë se kjo kohë nuk është kohë kur falet namazi i sabahut , por është koha kur duhet të falet namazi i duhasë.

KUJDES: Duhet patur parasysh se ky namaz, si dhe cdo namaz tjetër nafile nuk i zavendëson dhe nuk ka vler nëse lihen pas dore(nuk falen) namazet e pesë kohëve (namazet farze)

Lusim Allahun që të na mundësoj që së pari ti falim namazet të cilët i kemi farz e poashtu ti falim edhe namzet nafile (vullnetar)


Marë nga libriBoshnjakisht; “ Nafile”
Autori: Hfz.Elvir Duranoviq Bugojno 2004god...faqe 58/59
-
Përktheu nga Boshnjakishtja
Mr. Uzeir Ibrahimi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Namazi i Duhas.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: