islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 1 anëtar 0 të fshehur 22 vizitorë :: 2 Bots

Admin

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty96%[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty0%[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty0%[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty0%[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty1%[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty2%[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë Empty
29112014
Mesazh[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë

[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë (u186u)putin
ANKARA (AA) – Presidenti rus, Vladimir Putin, duke theksuar se e vlerëson vendimmarrjen në mënyrë të pavarur të Turqisë, duke përfshirë edhe marrëdhëniet ekonomike mes Turqisë dhe Rusisë, vijoi: “Qëndrimi i qeverisë sonë është hapja dhe krijimi i horizonteve të reja në mënyrë që të rritet volumi tregtar. Paraprakisht mund të flitet për mbushjen e hapësirave të krijuara në tregun e madh të Rusisë nga specialistët turq të bujqësisë . I konsiderojmë pozitive qëllimet e mira të prodhuesve turq për të rritur eksportin e produkteve të mishit, qumështit, peshkut, perimeve dhe frutave.”
Putin, para vizitës në Turqi që do të realizojë më 1 dhjetor me qëllim pjesëmarrjen në mbledhjen e 5-të të Këshillit të Bashkëpunimit në Nivel të Lartë Turqi-Rusi, iu përgjigj pyetjeve të Anadolu Agency (AA). Lideri rus bëri vlerësime në lidhje me marrëdhëniet politike, tregtare dhe kulturore Turqi-Rusi si dhe në lidhje me çështjet rajonale dhe ndërkombëtare.
Putin i cili theksoi aftësinë e Turqisë në vendimmarrjen në mënyrë të pavarur në politikën e jashtme të saj, dha sinjalin se do të shtohet eksporti i produkteve ushqimore nga Turqia. Putin njëkohësisht aludoi edhe se do të krijohen mundësi të reja në fushat e industrisë dhe të hapësirës.
Pyetjet që AA i drejtoi Presidentit rus Putin dhe përgjigjet e tij ndaj tyre, janë si vijon:
PYETJE: Çfarë objektivash konkrete do të përcaktoni në fushat politike, ekonomike dhe kulturore në marrëdhëniet ruso-turke në Këshillin e Bashkëpunimit në Nivel të Lartë, këshill i cili do të organizohet në Ankara? Cilat janë arsyet e ruajtjes së nivelit të intensitetit të marrëdhënieve në kuptim të përgjithshëm pavarësisht dallimeve të mendimeve politike në disa çështje rajonale?
PËRGJIGJE: Vizita që do të realizohet në Turqi dhe Këshilli i 5-të ruso-turk i Bashkëpunimit në Nivel të Lartë, janë hapa të rëndësishëm në zhvillimin e marrëdhënieve ndërshtetërore. Në sajë të përpjekjeve reciproke, këta marrëdhënie gjatë viteve të fundit po zhvillohen duek patur bazë parimet si përputhshmëria me frymën konstruktive dhe fqinjësore, në një ambient të besimit reciprok dhe duke u marrë parasysh barazia dhe interest reciproke.
Bashkë me Presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan do të shtrojmë në tavolinë të gjithë dimensionet themelore të bashkëpunimit ruso-turk duke përfshirë edhe realizimin e projekteve strategjike në fushën e energjisë. Do të diskutojmë rezultatet e bashkëpunimit të vitit të kaluar dhe do të përcaktojmë objektiva të reja kundrejt të ardhmes. Patjetër që do të shkëmbejmë mendimet tona edhe në temat aktuale ndërkombëtare dhe rajonale.
Turqia që nga viti i kaluar e deri më sot është ortaku më i rëndësishëm i Rusisë në pikën e tregtisë së jashtme dhe do të vijojë t’a ruajë këtë cilësi. Niveli dhe kapaciteti tregtar më shteteve tona në vitin 2013, ka arritur vlerën prej 32,7 miliard dollar. Ndërsa investimet e drejtpërdrejta të Rusisë ndaj Turqisë e tejpërçojnë vlerën prej 1,7 miliard dollar. Si dhe investimet e drejtpërdrejta të Turqisë në Rusi janë afërsisht në nivelin 1 miliard dollar. Përforcimi këtij progresi pozitiv është në përputhje me interest reciproke.
Në rendin ditor kemi zhvillimin e strukturës së kapacitetit tregtar në sajë të produkteve të teknologjisë së lartë si dhe krijimin e ortakërive industrial. Në këtë drejtim vijon zhvillimi i disa projekteve tona të rëndësishme. Si për shembull Fabrika e Hekurit Magnitogorsk (fabrikë që operon në Rusi), ka bërë të mundur shtimin e kapacitetit të Fabrilës së hekurit dhe çelikut në Iskenderun duke e modernizuar atë. Këtu u bë një investim rreth 2 miliard dollarësh. Grupi i rus GAZ dhe firma turke e automobilsitike Mersa kanë ndërtuar në krahinën e Sakarjas një kompleks në të cilin bëhet i mundur prodhimi industrial i automobilave.
Ndërsa njëra prej fushave të cilat është premtuese për të ardhurën është edhe bashkëpunimi ndërmjet dy shteteve në fushën e studimit hapësinor. Këtë vit në 15 Shkurt u nis në hapësirë sateliti i telekomunikacionit turj me emrin “Turksat-4A” me anë të zgarës ruse të raketave. Vitin që vjen planifikojmë të nisim në hapësisë satelitin e dytë me kod “Turksat-4B”.
Përveç kësaj dua të theksoj faktin se aktualisht në Rusi operojnë rreth 100 firma turke ndërtimi. Njëkohësisht disa prej tyre kanë dhënë kontribut në forminin e infrastrukturës në lojërat olimpike në Soçi. Shpresoj se kjo eksperiencë do të zbatohet me sukses ndërkohë kur do të ndërtohen komplekset për aktivitetet e mëdha sportive ndërkombëtare.
Marrëdhëniet dypalëshe po zhvillohen në mënyrë active në fushën kulturore dhe njerëzore. Në muajin shkurt të këtij viti është themeluar në Ankara Qendra Ruse e Shkencës dhe Kulturës. Në Moskë planifikohet hapja e Qendrës Kulturore Turke e cila do të mbartë emrin e poetit të madh Yunus Emre, poet i cili i vuri vulën shekullit 13. dhe 14. 
Në dhjetë vitet e fundit Turqia ka qenë një shtet i cili është vizituar më shumë nga turistët rus. Arsyeja e kësaj në masë të madhe është heqja e vizave në vajtje ardhjet në kohëzgjatje të shkurtër. Në vitin 2013 Turqinë e kanë vizituar 4.3 milion turist rus, ndërsa në muajt janar-shtator të këtij viti ky numër ka arritur në një shifër prej 4.1 milion. Mendojmë se organizimi reciprok i viteve të turizmit në shtetet tona do e shtojë në një nivel të konsiderueshëm këtë numër turistësh. Gjtihmonë ndjejmë kënaqësi në mikpritjen e musafirëve turq.
Ja pra, këta kontakte dinamike dhe mjaftdimensionale, janë garanci e cilësisë së përhershme të marrëdhënieve ruso-turke dhe të mosqenurit të tyre të lidhura me konionkturën aktuale dhe të faktit që do të paraqesin vijueshmëri. Patjetër që qëndrimet tonë nuk mund të jenë të njëjtë në disa tema, madje mund të jenë të ndryshëm nga njëri tjetri. Kjo është natytale për shtetet të cilat operojnë politikë të jashtme të pavarur. Megjithatë, dhe kjo është më e rëndësishmja, jemi në dijeni të vlerës së ortakërisë mes shteteve dhe popujve tanë dhe ekziston qëllimi i përbashkët për të vijuar këtë dialog reciprok, dialog ky të cilit Rusia i jep shumë rëndësi.
PYETJE: Turqia po bën përgatitjet për konsumimin e gazit natyral në kuadët të përgatitjeve të stinës së dimrit. Çfarë mendoni në sasinë e gazit të cilin e eksportoni në Turqi dhe në lidhje me revizionin në çmimin e tij? Në kuptim të përgjithshëm çfarë parashikon Rusia në bashkëpunim me Turqinë në energji dhe specifikisht në përdorimin paqësor të energjisë nukleare?
PËRGJIGJE: Gjatë dhjetë viteve të fundit energjia është lokomotiva e bashkëpunimit tonë tregtar dhe ekonomik. Turqia është marrësi/blerësii dytë më i madh i gazit natyror rus i cili tejpërçohet me anë të tubacionit Perëndimor dhe Blue Stream të cilët kalojnë nga tokat e Ukrainës, Moldavisë, Rumanisë dhe Bullgarisë. Vitin e kaluar u bë e mundur dhënia dhe tejpërçimi i 26,6 miliard metërkub gaz në Turqi, në fund të këtij viti me shumë mundësi do e shojmë këtë shifër.
E kuptojmë mjaft mirë se sa të rëndësishme janë burimet energjitike ruse për zhvillimin socioekonomik të Turqisë. Prandaj iu japim gjithmonë përgjigje pozitive kërkesave për eksportin e gazit natyror. Kemi arritur të bëjmë marrëveshje në parim për shtimin e përcjelljes së 19 miliard metërkub gazi në ekuivalencë me 16 miliard metërkub gazi si kapaciteti vjetor i deritanishëm, gaz i cili është tejprçuar me anë të linjës Blue Stream. Specialistët tonë janë vazhdimisht në ndjekje të kësaj çështjeje.
Nëse duhet të flasim për përcaktimin e çmimit në lidhje me kapacitetin shtesë, kjo çështje nevojit një analizim të detajuar dhe të kujdesshëm duke u patur parasysh realiteti i tregut të gazit natyror në Turqi, analizim ky i cili do të realizohet mes firmave përkatëse.
Kemi për qëllim që të përcaktojmë bashkarisht aspektet dhe dimensioned strategjike të punimeve tona duke përfshirë edhe fushat e teknologjisë së lartë, në kuadër të shtimit të llojshmërisë në ortakërinë tonë ekonomike me Turqinë. Mes këtyre gjendet edhe industria e energjisë nukleare. Në muajin dhjetor të vitit 2010 në Turqi në Fushën Akkuyu, në kompleksin e çentralit të forcës nukleare dhe të funksionimit e menaxhimit të saj, është nënshkruar një marrëveshje. Realizimi i këtij projekti madhor i cili ka një kosto prej 20 miliard dollarësh, vijon në përputhshmëri me programin, në përforcimin e sigurisë energjitike të Turqisë dhe në sajë të përfshirjes së firmave turke edhe të krijimit të fushave të reja punësimit
Aktualisht në shtetin tuaj po krijohet një sektor të ri i cili premton për të ardhurën dhe që ndihmon në përgtatijen dhe trajnimin e specialistëve të kualifikuar. Që nga viti 2011 në Rusi u dërguan në formën e katër grupeve më shumë se 250 studentë për të marrë arsim.
PYETJE: Çfarë lloj mundësisht ekzistojnë në temën e zhvillimit të marrëdhënieve tregtare dypalëshe për Rusinë dhe sipas jush cilat objektiva tregtare mund të arrijnë palët?
PËRGJIGJE: E vlerësojmë faktin që Turqia, duke përfshirë edhe marrëdhënien ekonomike me Rusinë, merr vendime në mënyrë të pavarur. Ortakët tanë turq kundërshtuan të shkojnë dëm intereset e tyre për hir të ambicieve politike të disa personave. Mendoj se kjo në të vërtetë është një politikë e mirëmenduar dhe e fokusuar në të ardhmen.
Qëndrimi i qeverisë sonë është hapja dhe krijimi i horizonteve të reja në mënyrë që të rritet volumi tregtar. Paraprakisht mund të flitet për mbushjen e hapësirave të krijuara në tregun e madh të Rusisë nga specialistët turq të bujqësisë . I konsiderojmë pozitiv qëllimet e mira të prodhuesve turq për të rritur eksportin e produkteve të mishit, qumështit, peshkut, perimeve dhe frutave.
Shpresojmë që bshkarisht të shtojmë kapacitetin e tregtisë dhe me bashkëpunimin tanë në fushën e investimeve të t’i përçojmë marrëdhëniet tona në një dimension më të ri, në favor të popullit rus dhe turk. Gjithsesi jemi dakorduar me Recep Tayyip Erdoğan në pikën e shtimit të kapacitetit të tregtisë në nivelin prej 100 miliard dollarësh. Në vitin 2013 ky kapacitet ishte prej 32,7 miliard dollarësh.
Dua të theksoj faktin se disa masa përkufizuese të njëanshme të cilat i zbatojnë SHBA, BE, Japonia, Australia dhe disa shtete të tjera nuk janë legjitime. Këta presione të tilla krahas dhënies drejtpërdrejt të dëmeve ekonomike, kërcënojnë edhe stabiligtetin ndërkombëtar.
Kurrsesi nuk mund të pranohen dhe nuk sjellin rezulatat bisedimet në bazë të ultimatumeve dhe sanksionimeve. Në këtë pikë përgjigja jonë do të jetë gjithmonë i ekuilibruar dhe duke përfshirë edhe Organizatën e Tregtisë Botëror të Rusisë, sipas marrëveshjeve që ka nënshkruar me institucione të ndryshme, përgjija do të jepet duke u marrë parasysh të drejtat dhe angazhimet që ka marrë përsipër.
Përveç kësaj drejtuesit e firmave të njohura perëndimore të cilat operojnë në Rusi, pa i fshehur shqetësimet e tyre, ripohojnë faktin se janë gati për bashkëpunim me ortakët e tyre rus.
Si përfundim shpresojmë se do të jetë sensi i përbashkët e cila do të fitojë. Iu bëj thirrje palëve që të braktisin logjikën e përkufizimit të gabuar dhe të kërcënimit dhe të zgjidhim problemet e akumuluara në një formë në përputhje me interest reciproke.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë :: Komentet

No Comment.
 

[Lajmet Ditore] Vladimir Putin flet për marëdhëniet me Turqinë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: