islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
26 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 26 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 [Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë Empty
MesazhTitulli: [Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë   [Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptySat 22 Nov 2014 - 22:44

[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë 10811619_386902548133328_1543091697_n
Dersi I Xhumas
14.11.2014
Xhamia e Shqiparve Bibbien-Itali
Ligjerues: Ilaz ef. Salihi
Tema: Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë.
 

Falemenderojmë Allahun Zotin e botrave, prej Tij kërkojmë ndihmë.Atë e falemenderojmë, e lusim që të na drejtojë në rrugë të drejtë dhe të na i falë mëkatet.Nga Ai kërkojmë mëshirë pasi të vdesim, për ne dhe gjithë besimtarët. Te All-llahu kërkojmë shpëtim nga e keqja e shpirtërave tanë dhe nga veprimet e këqija. Atë të cilin All-llahu e drejton, atë askush nuk mund ta dërgojë në huti, por atë të cilin All-llahu e lë në huti, atë askush nuk mund ta kthejë në rrugë të drejt. Dëshmojë që nuk ka Zot tjetër veç All-llahut që meriton të besohet dhe adhurohet dhe se Muhammedi  është rob dhe i Dërguari i Tij.                              [/size]
Salavatet dhe selamet tona qofshinmbi njeriun më të ndershëm dhe më të moralshëm, mbi vulën e Pejgamberis Muhammedin s.a.v.s të cilin Allahu xh.sh e dërgoi së bashku me të vërtetën (Kur’anin famëlartë), si prurësin e lajmeve të gëzuara dhe paralajmërues për Fundine botës, ta paralajmëron atë që ka mend, dhe ta meritojnë dënimin të pa besët.
Mëshira e All-lalhut qoft mbi të, mbi familjen e tij të ndershme, mbi shokët e tij besnik si dhe mbi të gjithë ata që ndjekën ndjekin dhe do ta ndjekin rrugën e tij deri Ditën e Gjykimit.                                                            
 
I nderuari xhemat (Të nderuar lexues)….Jemi në namazin e Xhumas, Ditë madhështore, festë javore, dhe pasi që javën e kaluar folëm mbi vlerën e namazit të xhumas, sot do të kalojmë me një akatualitet tjetër, të cilën ne [Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë 61460 e posedojmë dhe asaj do t’ja kushtojmë dersin e sodit, e kjo është xhamija.
 
Të nderuar vllezër kujt ia mundëson Allahu xh.sh që të ket xhami, ia ka dashtur të mirën, pasi që e ka bërë popull me identitet, pasiqë identiteti jonë mbi gjith ata mërgimtarë që janë sot në itali është pikrisht xhamija,  puna më me vlerë që keni bërë në jetë është hapja e xhamisë, si dhe mirëmbajtja e saj deri më tash, e që e lus Allahun xh.sh që kështu të vazhdonë e ta trashëgojnë brez pas brezi, dhe të ngelet trashigimi e muslimanëve që vin pas. Por si mbahet ajo dihet, me ndihmat dhe kontributet e juaja pasi që askush se çan kokën  për ne dhe xhamit tona. Të nderuar me anë të mirëmbajtjes së xhamive ne njëherit afrohemi afër Allahut xh.sh, si dhe ato të holla që ne ia dhurojmë apo i dhurojm për xhaminë, dhe bëjm që ajo të ec përpara, ne ja dhurojm Allahut xh.sh hua, ku si kundërshpërblim Allahu xh.sh do t’na caktoi nga një shtëpi në xhenent.
 
Andaj të nderuar vllezër mos nguroni aspak që të ndihmoni xhamin, përshkak se çdo harxhim që e bëni në këtë botë  ajo shkon huq,  përveç dhënieve në rrugë të Allahut, në shtëpi të Allahut në tokë e që janë xhamijat, si dhe sadakat e ndryshme, ku vetëm se i shtini në arkën e Allahut xh.sh dhe ato shumfishohen deri në takimin me Allahun xh.sh, si dhe në të shumtën e  rasteve edhe në këtë botë.
 
Pra dersin e sodit do të folim mbi xhamitë në përgjithësi si dhe xhaminë tonë në veçanti, me të cilën mburemi dhe krenohemi që e kemi, dhe këshillohemi e inkurajohemi që të vazhdojmë ta mbam që ta kemi, dhe temën e kemi titulluar: Vendet mëtë dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë.
Allahu me madhështinë e Tij krijon dhe zgjedh nga krijesat atë çka dëshiron.
Ka krijuar xhenetet dhe ka zgjedhur Xhennetul-Firdeus. Ka krijuar melaiket dhe ka zgjedhur Xhebrailin, Mikailin dhe Israfilin. Ka krijuar njerëzimin dhe ka zgjedhur ndërmjet tyre pejgamberët, e nga vetë pejgamberët ka zgjedhur Muhamedin (s.a.). Ka krijuar ymetet (popujt) dhe ka zgjedhur prej tyre ymetin e profetit Muhamed. Ka krijuar kohërat (kohët), muajt, ditët dhe netët dhe ka veçuar nga muajt Ramazanin, nga ditët e vitit ditën e Kurban Bajramit, nga ditët e javës, Ditën e Xhuma, ndërsa nga netët, Natën e Kadrit. Ka krijuar vendet dhe zonat dhe ka zgjedhur nga mesi i tyre Meken, Medinen dhe Shamin.
Për të treguar vlerën e xhamive dhe rëndësinë e tyre, flasin disa ajete kur’anore dhe shumë hadithe të Profetit Muhamed.

Ne Kur’anin Famëlartë Allahu thotë:

[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë 112


"E drejta e përkujdesjes së xhamive të Allahut është vetëm e atij që ka besuar Allahun dhe ditën e mbramë, e që efal namazin, jep zekatin e nuk ifrikësohet askujtpërveç Allahut. Ato do tëjenë të udhëzuarit (në rrugën e drejtë)." (et-Teubeh, 18).

Profeti Muhamed thotë: "Kush ndërton një xhami për hir të Allahut, Ai do t'i ndërtojë atij njështëpi nëxhenet." (Buhariu)
"Nga veprat, sevapi i të cilave nuk ndërpritet edhepas vdekjesjanë: ... ndërtimi i njëxhamie ... ." (Ibn Maxheh)

"Shtatë kategori njerëzish do t'i mbulojë hija e arshit të Allahut nëditën egjykimit: ... aiperson zemra, e tëcilit është e lidhur me xhaminë ... " (Buhariu)


Rëndësia e xhamisë

Rëndësia dhe vlera e xhamive shfaqet në arsyet e mëposhtme:

1. Xhamia është faltorja e myslimanit. Vendi në të cilin myslimani i përulet Allahut me zemër të pastër. Në Kur'anin Famëlartë thuhet:
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë 210"Dhe (mua mëshpallet) se vërtetxhamitë janë veçanti për ta adhuruar Allahun, e mos adhuroni në to askënd tjetër meAllahun". (el-Xhinn, 18)

2. Xhamia është kuvendi i myslimanëve. Vendi në të cilin myslimanët vijnë për t'u bashkuar e jo për t'u hidhëruar, për t'u ndihmuar e këshilluar e jo për t'u përçmuar, për të treguar unitetin e tyre në përuljen dhe nënshtrimin ndaj Allahut e jo për të treguar kryelartësinë dhe mendjemadhësinë ndaj njeritjetrit.

3. Xhamia është shkolla e parë e myslimanëve. Vendi në të cilin merren bazat e edukatës Islame, djepi në të cilin ushqehet dashuria për dituri dhe kulturë. Nga xhamitë kanë dalë dijetarët dhe imamët e mëdhenj, kolosët e dijeve Islame. Në xhamia janë diskutuar, debatuar dhe shpjeguar dituritë e ndryshme islame, shkencore dhe shoqërore.

4. Xhamia është simbol i vëllazërisë islame. Ajo është zanafilla e bashkimit mes myslimanëve, është themeli i barazisë së myslimanëve para Allahut. Nga gjërat e para për të cilat u interesua Pejgamberi sapo mbërriti në Medine ishte ndërtimi i xhamisë, sepse ajo është vendi i namazit, e namazi është lidhja më e fortë mes robit dhe Krijuesit.

Xhamia ishte vendi ku profeti Muhamed (s.a.) tubohej me sahabet e tij, vendi ku i edukonte dhe këshillonte ata, vendi ku priste dërgatat e fiseve të ndryshme, vendi në të cilin gjykonte dhe zgjidhte problemet jetësore mes njerëzve, vendi ku grumbullonte zekatin dhe sadakanë e myslimanëve, vendi ku strehonte sahabet e varfër, vendi i parë në të cilin Profeti ndalonte kur kthehej nga ndonjë udhëtim.

Thënë shkurt, xhamia ka qenë institucion shumë funksional. Ndonëse e thjeshtë, e ndërtuar me baltë dhe e mbuluar me gjethe hurme e palme, roli i saj në shoqërinë e profetit Muhamed ka qenë madhështor.

[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë WHiS025yamxMAAAAABJRU5ErkJggg==

"... Një xhami, e cila qëprej ditës sëparë është themeluar në respekt dhe devotshmëri ndaj Allahut, është më e drejtë të falesh në të, aty ka burra që dëshirojnë të pastrohen, eAllahu i do tëpastërtit." (et-Teubeh, 108)


Allahu ju shperbleft per postimin.
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬


Edituar për herë të fundit nga Admin në Sat 22 Nov 2014 - 22:52, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë Empty
MesazhTitulli: Re: [Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë   [Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë EmptySat 22 Nov 2014 - 22:50

Rregullat e xhamisë (Apo cka pëlqehet në xhami)
 
1. Kur myslimani hyn në xhami, është e pëlqyeshme që të hyjë me këmbën e djathtë duke thënë:

"Bismil-lah, All-llahum-me sal-li ala Muhammed, All-llahum-meftah li ehvahe rahmetike"

që do të thotë: "Me emrin e Allahut, o Allah dërgo salavate mbi Pejgamberin, o Allah mi hap dyert e mëshirës Tënde"

2. Kur myslimani del nga xhamia, është e pëlqyeshme të dalë me këmbën e majtë dhe të thuhet:

"Bismil-lah, All-llahum-me sal-li ala Muhammed, All-llahum-me in-ni es-eluke minfadlike."
që do të thotë: "Me emrin e Allahut, o Allah dërgo salavate mbi Pejgamberin, o Allah unë kërkoj nga mirësitë Tuaja."

3. Qëndrimi në xhami është ibadet, gjë e pëlqyeshme, e sidomos kur shoqërohet me leximin e Kuranit, me përmendjen e Allahut, me qëndrimin në I'tikaf, me prezantimin në një ligjëratë, apo me pritjen e namazit. Profeti Muhamed thotë:

"Me të vërtetë xhamitë kanë frekuentues të rregullt, me të cilët melaiket qëndrojnë me ta, e nëse mungojnë, melaiketpyesin për ta, e nëse sëmuren melaiket i vizitojnë ata, e nëse janë në nevojë, melaiket i ndihmojnë ata" (Ahmed)
"Për një mysliman që e zë xhaminë si vend për tëfalur namaz dhe për të përmendur Allahun, përveçse Allahu gëzohet me të që kur del nga shtëpia, ashtu siç gëzohet familja kur i kthehet një anëtar i saj nga larg'.' (Ahmed)
"Për myslimanët që mblidhen në një nga shtëpitë e Allahut (xhamiat) për ta lexuar Kuranin dhe për t'ia mësuar atë njeritjetrit, përveçse mbi ta zbret qetësia dhe paqja, ata i kaplon mëshira, rrethohen nga melaiket dhe Allahu i përmend ata." (Muslim)

Ebu Derdaja e ka këshilluar djalin e tij me këto fjalë: "O djali im, xhamia duhet të jetë shtëpia (vendqëndrimi ) yt, sepse e kam dëgjuar të Dërguarin e Allahut duke thënë: "Xhamitë janë vendqëndrimet e njerëzve të devotshëm. Ai që e ka xhaminë për vendqëndrim, Allahu igaranton atij mëshirën dhe kalimin e sigurt mbi Urën e Siratit".
(et-Taberani)
A nuk dëshiron secili prej nesh të jetë i ftuari dhe miku i Allahut?
Xhamia është shtëpia e Allahut dhe ne jemi mysafirët e Tij për sa kohë që qëndrojmë në xhami. Profeti Muhamed thotë: "Kush merr abdes në shtëpi dhe e plotëson abdesin e tij, pastaj vjen në xhami, ai konsiderohet mysafir i Allahut. Dhe është e drejtë e Allahut (i takon Atij) ta nderojë mysafirin" (et-Taberani)
4. Është e pëlqyeshme që të pritet namazi duke qëndruar në xhami dhe jo duke pritur në klub apo rrugë. Profeti Muhamed thotë:
"Çdonjëri nga ju do të vazhdojë të ketë sevapet e të qëndruarit në namaz, përderisa është duke pritur namazin. Nuk e pengon atë që të kthehet në shtëpinë e tij veçse namazi." (Buhariu)

"Melaiket do të vazhdojnë të luten duke thënë: O Allah fale, o Allah mëshiroje për çdonjërin nga ju, përderisa ai qëndron në vendin që u fal derisa ta ketë prishur abdesin." (Buhariu )
Allahu me mirësitë dhe mëshirën e Tij shpërblen ata persona që ecin për në xhami, e mos pyet për ata që qëndrojnë në xhami!
Profeti Muhamed iu drejtua shokëve të tij: "A dëshironi t'ju tregoj për ata vepra me anë të të cilave Allahu i shlyen gjynahet dhe i lartëson gradët në xhenet?". Iu përgjigjën: Po. Tha: "Plotësimi i abdesit në vështirësi, shumimi i hapave për në xhami dhe pritja e namazit pas namazit." (Muslim)

"Përgëzoji me dritë të plotë Ditën e Gjykimit, ata të cilët ecin për në xhami në errësirë" (Tirmidhi)
5. Është traditë e profetit Muhamed (a.s.) që të falen dy rekat namaz për atë që hyn në xhami, në shenjë respekti dhe nderimi për xhaminë. Profeti Muhamed thotë:

"Nëse hyn dikush nga ju në xhami, le t'i fali dy rekat namaz para se të ulet." (Buhariu)
Ebu Katade thotë: "Kam hyrë në xhami dhe Pejgamberi s.a.w.s po qëndronte ulur mes njerëzve, kështu që u ula edhe unë. Profeti s.a.w.s m'u drejtua dhe më tha: "Ç'të pengoi që t'i falësh dy rekat para se të uleshe?" I thashë: O i Dërguari i Allahut, ju pashë juve dhe njerëzit ulur. Më tha: "Nëse hyn dikush nga ju në xhami, të mos ulet pa i falur dy rekat." (Muslim)
6. Xhamitë duhet të ruhen të pastra dhe të mirëmbahen. Të gjithë krenohemi se Islami është fe e pastërtisë, se Islami na mëson të jemi të pastër në trupin, veshmbathjet dhe shtëpitë tona. Dhe normalisht, ajo pastërti me të cilën na urdhëron Islami duhet të pasqyrohet edhe në xhamitë tona.
Mirëmbajtja e xhamisë nuk është obligim vetëm për një person, por të gjithë myslimanët janë përgjegjës për mirëmbajtjen dhe pastërtinë e saj. Nëse të gjithë jemi të kujdesshëm për pastërtinë e shtëpive tona, duhet patjetër që të jemi të interesuar edhe për pastërtinë e shtëpisë së Allahut, xhamisë.

Është i njohur në mesin e myslimanëve rasti, kur një beduin (endacak shkretëtire) në kohën e profetit Muhamed (a.s.), hyri dhe urinoi në xhami. Shokët e Profetit menjëherë u ngritën dhe filluan t'i bërtisnin. Profeti Muhamed,s.a.w.s  me urtësinë dhe butësinë e tij, i qetësoi ata dhe i urdhëroi që të hidhnin ujë e të pastrohej xhamia nga ndotja. Pastaj iu drejtua beduinit duke e këshilluar: "Xhamitë nuk janë vend për papastërti, ato janë vende ku përmendet Allahu dhe lexohet Kurani". (Muslim)
Në një rast tjetër, profeti Muhamed duke u falur me shokët e tij, i hoqi pantoflat e tija dhe i vendosi në të majtë të tij. Sahabet kur e panë një vepër të tillë, i hoqën edhe ata pantoflat e tyre. Pasi mbaroi namazi, Profeti i pyeti ata: "Pse i hoqët pantoflat tuaja? I thanë: Ju pamë juve t'i hiqnit dhe i hoqëm edhe ne. Profeti tha: Mua më lajmëroi Xhebraili se pantoflat e mia ishin të papastra. Pastaj tha: "Nëse vjen dikush në xhami, le t'i shikojë pantofiat e tija, nëse janë të papastra le t'ifshijë (pastrojë) ato, pastaj le tëfalet me to". (Ebu Davud)

Xhamia e Profetit s.a.w.s  ka qenë e shtruar me zall dhe myslimanët në atë kohë janë falur me pantofla apo këpucë. Sot ne falemi me çorape, prandaj edhe le t'i shikojmë çorapet tona nëse janë të papastra apo jo. Çorapi i papastër e prish higjenën e xhamisë.
Aishja (r.a.) tregon se: "Profeti Muhamed s.a.w.s  ka urdhëruar të ndërtohen xhami nëpër fiset arabe, të mbahen pastër dhe të lyhen me erë të mirë". (Ebu Davud)
7. Islami nuk e ka ndaluar bisedën në xhami, sepse vetë Profeti ka biseduar dhe diskutuar me sahabet e tij në xhami. Normalisht bëhet fjalë për bisedë të lejuar, sepse biseda e ndaluar nuk lejohet, pa marrë parasysh se a jemi në xhami apo jashtë saj. Me bisedë të ndaluar kam (kemi) për qëllim: thashethemet, përgojimet, mashtrimet, fyerjet, sharjet etj. Gjithashtu biseda e kotë, e pavlerë dhe e padobishme nuk është e pëlqyeshme në xhami, por as edhe jashtë xhamisë.
8. Nuk lejohet shitblerja në xhami. Xhamia nuk është pazar apo vend tregtie mes njerëzve. Profeti Muhamed ka thënë: "Nëse e shikoni njëperson qëshet apo blen nëxhami, i thoni atij: Mos të dhëntë Allahu bereqet në shitblerje..." (Tirmidhi)
9. Nuk është e pëlqyeshme kryqëzimi i gishtave në xhami. Ka'b ibn Malik tregon se: "Kam qenë duke qëndruar në xhami me gishtat e dorës të kryqëzuar, kur profeti Muhamed më tha: O Ka'b, nëse je në xhami mos i kryqëzo gishtat e duarve, sepse ti konsiderohesh në namaz, përderisa je duke pritur namazin në xhami". (Ahmed)
Lexues i nderuar, së fundi, xhaminë e myslimanëve e karakterizon thjeshtësia, qetësia dhe pastërtia. Xhamitë duhet të ndërtohen dhe zbukurohen me xhemat, me kurse, me ligjërata, me dituri dhe me ibadete.
Ibn Abasi thotë: "Do t'i zbukuroni xhamitë tuaja ashtu siç i zbukurojnë jomyslimanët faltoret e tyre" (Ibn Hiban)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Hudbe islame] Hudbe e mbajtur me 20.11.2014 Xhamia e Shqiptarve Bibbien Tema:Vendet më të dashura tek Allahu xh.sh janë xhamitë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: