islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty96%[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty0%[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty0%[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty0%[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty1%[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty2%[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it Empty
13112014
Mesazh[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it

[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it (u84u)Katedralja%20ne%20washington
Katedralja nacionale në Washington të premtën do të hapë dyert për besimtarët musliman për të kryer lutjen javore - namazin e xhumasë, raporton Anadolu Agency. Mediat amerikane shkruajnë se këtë të premte Katedralja në Washington do të jetë e mbushur me tinguj të lutjeve të besimtarëve musliman, sikurse thonë, një moment historik për dialog dhe bashkjetesë paqësore të anëtarëve të feve të ndryshme. Jo vetëm Muslimanët por edhe anëtarët e religjioneve të tjera më parë kanë marrë pjesë në tubime ndërfetare krishtere në katedralën e përmendur e cila i përket Kishës episkopale, (Kisha Anglikane). Megjithatë, kjo është hera e parë që myslimanët në Amerikë janë të ftuar për të kryer lutjën e tyre javore në brenda katedralës në të cilën mbahen aktivitete shumë të rëndësishme siç është funerali i presidentëve, por edhe lutjet tjera fetare. Ambasadori i Afrikës së Jugut në Shtetet e Bashkuara, Ebrahim Rasool, është njëri prej atyre që ndihmuan në organizimin e kësaj ngjarjeje të pazakontë, person i cili do të mbajë edhe predikim gjatë lutjes së besimtarëve muslimanë. "Kjo është një dëshmi e madhe e solidaritetit e të krishterëve ndaj muslimanëve feja e të cilëve gjithnjë e më shumë është shënjestër të sulmeve, por edhe ndaj të krishterëve të cilët gjithnjë e më shumë përballën me kërcenime të egzistencës së tyre në vendet të tilla si Lindja e Mesme", ka thënë Rasool. Ideja për organizimin e kësaj ngjarjeje erdhi pas bisedimeve të ambasadorit Rasool me udhëheqësën e liturgjisë së Katedrales në Washington Gina Gilland Campbell. Gjatë vizitës së tij në katedralë, Rasool theksoi se gdhendjet e zbukuruara brenda katedralës, harqe, por edhe korridori i gjatë qëndror ngjajnë me ato të një xhamie antike. "Ajo që më la përshtypje është që ai, duke e shikuar këtë shënjtore, ka parë xhaminë. Ishte një çast me të vërtet mbresëlënës. Kjo domethënë se ne mund të qëndrojmë në të njëjtin vend, në të njëjtin objekt, por megjithatë të shohim traditat tona fetare", ka thënë Campbell. Xhumaja në katedrale do të mbështetet edhe nga disa organizata muslimane në SHBA, duke përfshirë edhe Këshillin e Marrëdhënjeve Amerikano-Islame (CAIR), ndërkohë që kjo ngjarje do të transmetohen drejtpërdrejt në faqen e internetit të katedrales. Nga ana tjetër një pjesë e katedrales do të largohen karriget në mënyrë që të shtrohen tapetet dhe kështu ambienti do ti përshtatet besimtarëve musliman. Burrat dhe gratë do të jenë të ndarë në hapësira të faljes, ashtu siç kërkohet sipas rregullave islame, ndërsa në një pjesë të katedralës do të vendosen karrige për besimtarët e moshuar të cilët i kryejn lutjet e tyrer ulur, shkruan Anadolu Agency (AA):
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it :: Komentet

No Comment.
 

[Lajmet Ditore] Muslimanët falin xhumanë në Katedralen e Washington-it

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: