islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 1 anëtar 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Admin

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty96%[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty0%[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty0%[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty0%[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty1%[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty2%[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës Empty
10112014
Mesazh[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës

[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës (u186u)30-jpg20141109171431
STAMBOLL (AA) - BULENT DORUK – Qyteti antik të Petras, me bukurinë e vet të veçantë dhe panoramën madhështore, vazhdon të tërheqë vëmendjen e vizitorëve, ndërsa nga viti 2007 gjendet edhe në listën "Shtatë mrekullitë e reja të botës", shkruan Anadolu Agency (AA). Petra, qytet ky i cili njihet edhe si qyteti i gurtë, është ndërtuar katër shekuj para Krishtit dhe për pesë shekuj ishte kryeqyteti i Nabatejëve, ndërsa në shekullin e 13-të u bë qytet i braktisur dhe i harruar. Pas shumë shekujsh harresë përsëri në shekullin e 19-të e ka zbuluar zvicerani Johann Burckhardt. - Petra, një nga shtatë mrekullitë e reja të botës Fondacioni "New7Wonders" me seli në Zvicër në vitin 2007, organizoi votimin në të cilin morën pjesë mbi 100 milionë njerëz, falë të cilit Petra është përfshirë në listën Shtatë mrekullitë e reja të botës. Bëhet fjalë për një vend historik që ndodhet në jug të Jordanisë dhe në afërsi të qytetit-port të rëndësishëm jordanez Akabea. Ekskursione të organizuara nga Akabea deri në Petra zgjasin një orë e gjysmë rrugë përmes kanioneve dhe luginave të thata të shkretëtirës. Në hyrje të këtij qyteti të lashtë janë ndërtuar numri i madh i hoteleve dhe dyqaneve suveniresh. Muratorët Nabatejë kanë qenë shumë të suksesshëm në përpunimin dhe modelimin e shkëmbeve në forma të shkëlqyera. Petra është ndërtuar në luginën e lumit që ka formën e amfiteatrit, ndërsa edhe pse shtrati i lumit është kryesisht i thatë, në histori janë regjistruar përmbytje të shumta të qytetit. Kalatë e gurit, rrugët dhe hapësirat e gdhendura ishin strehim për udhëtarët, të cilët për shkak të reliefit dhe pozitës së Petras kishin ndjenjën e veçantë të sigurisë dhe probabilitetit të ulët të sulmeve. - Ndërtimet prej gurit ofrojnë përjetimin unik turistik Qytetin e Petras dhe rrugën e lashtë që çon në të e përshkojnë vlera të shumta historike dhe gjurmët që tregojnë për jetën e civilizimit të dikurshëm, ndërsa vëmendjen e veçante të turistëve nga mbarë bota në rrugë për Petran e tërheqë varreza madhështore dhe mauzoleu i sundimtarit nga koha kur qyteti gjallëronte. Në vazhdim të rrugës për në Petra, turistët në kuajt dhe deve arrijnë në amfiteatrin e lashtë, gjithashtu të gdhendur në shkëmb, dhe bëhet fjalë për ndërtimin që mund të pranojë 6.000 vizitorë. Shtëpitë me gurë dhe monumente në Petra po ashtu janë unike dhe është e pamundur që diçka e tillë të kudo tjetër në botë. Ekspeditat turistike nga Petra kthehen para mbrëmjes, kur terri mbulon qytetin dhe shtigjet ndriçohen nga qirinj të ngulitur në rërë. - Dikur kryeqytet, sot vend i xhirimeve filmike Në periudhën 1977-2007 në Petra janë xhiruar dhjetëra filma dhe seriale të produksioneve të shtrenjta botërore. Disa nga filma më të famshëm të xhiruar në Petra janë Indiana Jones, Kthimi i mumjës dhe Transformers. Së bashku me mjedisin natyror dhe pamjet unike të Petras, autoritetet jordaneze kanë kuptuar potencialin e këtij lloj promovimi të këtij xhevahiri turistik dhe ofrojnë gjitha llojet e mbështetjes për kompanitë e interesuara. - Dëshmia e traditave të lashta beduine Shkretëtira jordaneze Wadi Rum është një destinacion atraktiv turistik edhe për shkak të faktit se popullata vendore akoma e ruan traditën e popujve të lashtë beduin. Turistët të cilët largohen nga rrëmuja dhe teknologjia e qyteteve moderne në këtë vend mund të marrin pjesë edhe në gara tradicionale të deveve, të kampojnë në mes të shkretëtirës së egër. Ushqimi beduin dhe muzika tradicionale janë disa nga gjërat që turistët nga Petra e konsiderojnë si përvojë e veçantë dhe me vlerë. - Jordania si një gur i çmuar turistik në mes të krizës së Lindjes së Mesme Rajoni i Lindjes së Mesme me vite njihet si rajon i konflikteve dhe krizave të të gjitha llojeve, por pavarësisht nga kjo, Jordania ka arritur të largohet nga ky problem dhe të imponohet si një destinacion gjithnjë më i popullarizuar turistik. Në një bisedë me gazetarin e AA drejtori i avio-kompanisë Turkish Airlines në Jordani, Srtan Yuce, ka theksuar se në Jordani nuk ka kurrfarë mungesë të sigurisë dhe se turistët nga e gjithë bota mund ta shijojnë turnenë e quajtur Petra.:
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës :: Komentet

No Comment.
 

[Lajmet Ditore] Qyteti i lashtë i Petras në Jordani, në listën e mrekullive të reja të botës

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: