islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty20%[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty7%[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty7%[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty7%[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty7%[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty7%[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty7%[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty37%[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT Empty
MesazhTitulli: [Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT   [Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT EmptySat 8 Nov 2014 - 22:12

[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT 9k= All-llahu është krijuesi i gjithësisë, i gjithëçkahut . Ai e krjoi njeriun në formën më të bukur dhe më të përsosur dhe në Kur’ani Kerim dëshmon se e ka lartësuar njeriun mbi të gjitha krijesat tjera. Njeriu nga krijesat tjera dallohet me mendjen e tij, ai me atë mendon, logjikon, por nuk mund të dijë më shumë se sa Krijuesi i gjithësisë. Për këtë All-llahu xhele shanuhu na ka thënë neve lexoni, studijoni, hulumtoni për gjërat që nuk i dini, për gjërat që nuk keni njohuri, për të bërë jetën tuaj më të lumtur, më të rehatshme dhe më të lehtë.
Njeriu duke dashur të studiojë, haset në disa faza vështirësie: përtacia dhe miku i keq, por në qoftë se i tejkalon këto ai atëherë vazhdon drejt suksesit.
Muhammedi alejhi selam e ka lutur All-llahun xhele shanuhu : “ O Zot, prej Teje kërkoj mbrojtje nga brengat dhe nga pikëllimi, prej Teje kërkoj mbrojtje nga ligësia dhe përtacia.”
Përtacia ëshët një armik i yti për të shkuar drejt rrugës së suksesit. Ajo nuk është një armiqësi e cila i del njeriut dhe përleshet me to si burrat, por ajo i del njeriut në forma të ndryshme, herë merr formën e mikut të sinqertë, herë merr formën e arsyetimit: si sëmundje, lodhje, dhembje. Kështu që ajo të thotë ty: mos puno përse të punosh në rini të harxhosh rininë tënde kot, shtiru sikurse punon por mos puno, në qoftë se punon lodhesh, të humb gëzimin , shiko të jetosh një jetë pa brenga. Në qoftë se tek ti gjendet kjo përtaci për të mësuar, punuar, ti mund ta tejkalojsh atë me anë të vullnetit..
Në zgjedhjen e shokut ne duhet të shohim tek ai a gjenden: puna, sinqeriteti dhe mirësia përkundrazi nëse nuk gjenden këto atëherë prej atij mos prit punë të mbara.
Një fjalë popullore është “ Mos pyet për atë kush është, cilit fis i takon por pyet për shokun e tij me kë shoqërohet ” me këtë kuptohet se shoku ose të drejton në rrugë të drejtë ose në rrugë të keqe. Shoku i mirë atë qe ia dëshiron vetes ta dëshiron edhe ty por shoku i keq të ka zili nëse nuk e ndjek rrugën e tij, a nëse e ndjek rrugën e tij do të behësh i njejti, e përdor fjalorin e tij, bën trazira, fëlliqësira punë që nuk i kanë hije një njeriu dhe kur vjen në diskutim puna të thotë mos e harxho rininë tënde, mos e shkatërro atë, shih të kënaqesh, ai gjithashtu shqetësohet prej punëtorëve dhe i nençmon ato, mundohet që edhe tjerët t’i terheqë në greminë që ka rënë vetë.

Gjatë gjithë jetës tënde në qoftë se i tejkalove këto të dyja atëherë veç më ke filluar rrugën drejt suksesit, tani në dorë do të kesh dy armë vullnetin dhe punën.
Arma e parë para se cilës gjunjëzohen përtacia e tjera vepra të këqija është vullneti. Në qofët se e përdor vullnetin në punë të mira atëherë nuk duhet që të frigohesh, shoku i keq nuk mund të të mashtrojë, goja yte nuk do të përdor fjalë të pahijshme, sjellja jote nuk do të dëmtoj të tjerët.
Njeriu nuk mund të bëhet njeri me intelektin dhe dijen e tij por me vullnetin, vullneti është ajo që më
në fund të shpërblen.
Vullneti ëshët fuqia shpirtërore që e dallon njeriun jo vetëm nga gjallesat e tjera por edhe e ngritë në piedestalin më të lartë në mesin e njerëzve të ditur. Personalitetet e larta në histori pozitën e tyre e kanë fituar nëpërmjet vullnetit.
Ekzistojnë njerëz që nuk kanë shumë dituri, nuk mund të kuptojnë shpejtë por asnjërin nuk mund ta gjesh që ka vullnet të dobët.
Kjo, për arsye se suksesi dhe ngritja jane fryte te mundit, kurse vetë mundi është shprehje e vullnetit.
Vullneti nuk është vetëm kusht i suksesit ajo është edhe kusht i lumturisë. Njerëzit duke haruar se lumturia gjendet në mbrendinë e tyre, por ato mundohen ta gjejnë nëpër bare, kafene dhe argëtime tjera të ndryshme. Pra, lumturia nuk është si një arkë që mund të zbulohet me rënie të kazmës, por ajo është fortifikatë e cila nuk mund të fitohet vetëm me forcën e vullnetit dhe përpjekjes.
Puna është ajo që të sjell lumturi,pa punë s’ka lumturi.Ajo është shumë e fshehur në mbrendinë e lodhjes. Njeriu punon, mundohet dhe asnjëherë nuk ndien lodhje kur në jetën e tij ka rezultate pozitive. All-llahu xh.sh. në shumë ajete kur’anore e ka bërë obligim (farz) atë e ka barazuar ashtu sikur frymëmarjen që marrim, sikur ujin që pijmë dhe sikur ushqimin që e hamë.
Pse vallë i dha rëndësi të madhe punës? Sepse pa punë s’ka lumturi, ajo është bartës i suksesit.
Pra ne të bëhemi nga ato të cilët i kanë këto armë të fuqishme në dorë, të largohemi larg përtacërisë, larg shoqerisë së keqe që të shpien në humbje . Ne të shikojmë veten ashtu siç është i kënaqur All-llahu xh.sh. me ne dhe që të jemi edhe ne të kënaqur me vullnetin, punën dhe suksesin në jetën tonë në vazhdim Te punojmë për këtë botë sikur të mos vdesim kurrë, kurse të punojmë për botën tjetër sikur nesër është dita e fundit për ne.
Marur nga revista "Ikre" Revist e nxënësve të Medres "Isa Beu"
Melek Rushiti II-B
Paralelja e vajzave- Shkup

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë Islame] RRUGA E SUKSESIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: