islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty20%[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty7%[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty7%[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty7%[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty7%[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty7%[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty7%[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty37%[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë Islame] Puno për të dy jetët!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Empty
MesazhTitulli: [Temë Islame] Puno për të dy jetët!   [Temë Islame] Puno për të dy jetët! EmptySun 2 Nov 2014 - 21:35

[Temë Islame] Puno për të dy jetët! Puno_p10Ç’po ndodh me këtë botë që na rrethon, nga çdo anë na ofron modele të ndryshme. Jemi njerëz të krijuar prej një pike të ujit ose më mirë të themi prej një asgjëje. Ne në këtë botë kemi ardhur që të bëjmë përgatitje sa më shumë për botën tjetër siç thuhet nga populli, "çka do të mbjellim këtu, do të korrim atje," kjo botë është si një bahçe e gjelbër mahnitëse që mahnit shumicën e njerëzve. Epshet e kësaj bote janë ëndrra nga të cilat shtohet gjumi i neglizhencës.
Nëse ndalemi dhe vështrojmë rrugën e lumturisë së kësaj bote në skaj të së cilës gjenden aventurat sentimentale, menjëherë shijojmë ëmbëlsinë e saj të rrejshme, mirëpo kur na tërheq syrin reflektimi i dritës që ndriçon hapësirën e pakufizuar e që është dashuria ndaj Allllahut xh.sh., ndjejmë mangësinë e asaj shpirtërores.
O njeri ! Mos lejo që zemra jote të vdesë nga frika, gjërat e ngurta të të mallëngjejnë dhe t’i dorëzohesh plogështisë. Kjo dynja është një urë në detin e shkatërrimit, prandaj mësoje notin me kohe, sepse nuk ka asnjë garanci për zbulimin e gjurmëve e as se s’do të na godasë ndonjë furtunë shkatërruese. Sa më shume të kesh kujdes prej saj, aq më i sigurt je dhe sa më tepër ta shikosh i dëshpëruar më shumë lumturohesh.
Meqë e dimë qartë se njeriu është krijesë e vetme mes qindra mijëra gjallesave tjera që posedon fuqinë e të menduarit, duhet të përpiqemi duke kërkuar dituri , ashtu si bleta që thith nektar nga një lule në tjetrën. Dituria është ajo që na bën dritë kur ne gjendemi në mes të errësirës. All-llahu xh.sh. në Kur'an thotë:"O Njeri ! All-llahu është që krijoi tërë gjithësinë dhe ty si një pjesë të saj, Ai që çdo gjë që gjendet në natyrë ta ka nënshtruar dhe ta ka vënë në shërbimin tënd."
Njeriu si krijesë e vogël në mes trupave të mëdha , me jetë të shkurtër dhe të kufizuar që vazhdimisht e ndjekin epshi dhe lakmia, pranoi barrën më të rendë mbi supet e tij, “amanetin”, por megjithatë All-llahu na dërgoi shembuj konkret për njerëzinë, pejgamberët a.s.. All-llahu xh.sh., në Kuran thotë: "Ju kishit shembullin më të lartë në të dërguarin e All-llahut, për atë që shpreson në shpërblimin e All-llahut dhe në botën tjetër, dhe e përmend All-llahun shumë.” Ekzistenca e njeriut nuk është e kotë, duhet të zbatojmë detyrën dhe misionin tonë, duke shijuar jetëgjatësinë që është pasuria më e çmuar për ne, mos të harrojmë edhe pjesën e caktuar të kësaj bote për ta fituar lumturinë e botës tjetër.
Njeriu është qenie dualiste që posedon dy natyra, atë materiale dhe shpirtërore. Ushqimi i asaj shpirtërores është feja, faktor i pamohueshëm për burimin e mirësisë, paqes, dashurisë etj.
Shpirti është ai i cili e dërgon trupin të bëjë vepra, qofshin ato të mira apo të këqija ! Të arrijmë që cilësitë tona të jenë butësia, drejtësia, sinqeriteti, guximi etj., që na shpijnë në rrugë të drejtë dhe na shmangin nga rruga e devijuar.
Muhammedi a.s ka thënë: "Atë që do te jetë i kujdesshëm, i ndjeshëm dhe i butë All-llahu do ta rruaj nga zjarri." Ata që do të na shoqërojnë gjatë jetës në varr dhe në ahiret janë veprat tona, andaj të mundohemi të punojmë vepra që do të na bëhen ndihmesë e që në botën tjetër të jenë mbresëlënëse për të gjithë të pranishmit!

All-llahu të gjithëve na krijoi me një qellim të caktuar e ai është të jetojmë sikur nuk do të vdesim kurrë, kjo botë në krahasim me Xhennetin është Xhehenem, kjo botë në krahasim me Xhehenemin është Xhennet, po sikur të bëjmë krahasimin e Xhennetit dhe Xhehenemit! Vallë kush na del më i bukur?! Kuptohet është Xhenneti ai që ngjall flakë e dashuri në shpirtin mëkatar të çdo robi ! Jemi robër të All-llahut, duhet ta jetojmë këtë jetë vetëm për hir të Tij.
Allahu në Kur'an thotë: "Thuaj namazi im, kurbani im, jeta dhe vdekja ime, të gjitha janë për All-llahun, Zotin e botëve." Namazi është dritë që plotëson hapësirën në mes tokës dhe qiellit.
Duhet të punojmë, të shohim, të dallojmë të mirën nga e keqj, pse të mos bëhemi nga ata që thonë sikur lotët të më shndërroheshin në gjak unë nuk do ta lë fenë e All-llahut, pse të mos bëhemi nga ata që e flijojnë jetën për hir të All-llahu, pse janë sëmurë këto zemra?!
All-llahu xh.sh në Kur'an ka thënë: "Nëse robi im më afrohet një pëllëmbë Unë i afrohem një kut, nëse robi im më afrohet një kut Unë i afrohem një pash, nëse ai më afrohet duke ecur Unë i afrohem me vrap." Sikur të mendojmë se secili sekondë është i fundit për ne, atëherë do të vepronim vepra të bukura, po All-llahu në brendësinë e jetës së njeriut i vuri sprovat që të shohë se a mundë njeriu te pranojë atë që vjen nga ana e Tij. Sprovimet nuk u shtojnë gjë tjetër besimtareve, vetëm se imanin dhe dorëzimin Allllahut.
Kur dëgjoj të rrahurat e zemrës time, tingujt e zemrës më pyesin për kë jetoj, për të tjerët a për diç a dikë tjetër ! Pastaj fillon truri të mendojë për kë realisht i kryej të gjitha këto vepra dhe e jetoj këtë jetë, mos vallë për vete?! E më vjen sikur dikush më përgjigjet e më thotë pjesa më e madhe është për ty, këtu përfshihet Ahireti, kurse pjesa tjetër në këtë botë është për prindërit, për fenë, për kombin.
Kush nuk do të dëshironte që në ditën e Kijametit të jemi të shpëtuar, të mos turpërohemi para Allahut, andaj duke filluar nga vetja, duke e praktikuar vetë unë dhe ti t’ua përcjellim si këshillë të tjerëve, të mos e hedhin veten në zjarr me duart e veta. Ta bëjmë të kundërtën, të shpëtojmë veten duke punuar në këtë botë që në botën tjetër të jemi në rehati e në afërsi të të dashurit tonë Muhammedit a.s., që të kemi mundësinë të shohim dritën e bukur të Allahut, askush nuk do dëshironte të mos shihte Allahun po Atë do mund ta shohin vetëm të drejtit e të devotshmit, me një fjalë ata që urdhrat e Tij i kanë çuar në vend. Të themi, namazi është pjesë e jetës time, kënga e zemrës time.

Në fund shpresoj të gjithë ta dimë vlerën e kësaj feje, të këtij dini dhe t’i mësojmë normat që na janë dhënë, të jemi sa më të sinqerte e sa më të drejtë në veprat tona, këtu të mbjellim që në të përhershmen të korrim.
Njeriu ka katër jetë dhe secila është më e gjatë se tjetra, e para në bark të nënës e cila është e shkurtër, e dyta në këtë botë, e treta në varr dhe e katërta në botën e amshueshme.
Pra, fillohet prej nga më e shkurta deri te e përhershmja, e pra parashtroi një pyetje vetes, pse të mos punoj unë për të përhershmen , çka më pengon mua? Puno për këtë botë sikurse gjithmonë do të jetosh, ndërsa puno për botën tjetër sikurse nesër do të vdesësh”
Marur nga Revista "Ikre" Revist e nxenësve të Medreses Isa beu
Autore: Eda Kurtishi
Blenda Selimi II-A
Paralelja e Vajzave - Shkup

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë Islame] Puno për të dy jetët! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë Islame] Puno për të dy jetët!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: