islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty20%Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty7%Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty7%Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty7%Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty7%Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty7%Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty7%Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty37%Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... Empty
MesazhTitulli: Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor...   Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor... EmptyThu 30 Oct 2014 - 15:54

Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor në xhami, të bjerë në ruku e Razz sa është aty, të tregohet fetar e i përkulur, e kur të dalë jashtë tempullit, të shëndërrohet në njeri shtazarak ose djallëzor. Nuk bëhet fjalë për Islam autentik edhe në rastet kur dikush është besimtarë vetëm në Ramazan, e me të mbaruar të këtij muaji të shenjtë përfundojnë edhe ibadeti dhe respekti i tij. Besimtarët e këtillë sikur e adhurojnë Ramazanin e jo Zotin e Ramazanit. Për këtë arsye 'të parët tane të mirë' (selefus-salih) kanë thënë: "Bëhu njeri i Zotit, e jo njeri i Ramazanit!"

Muslimani sduhet të jetë besimtar vetëm për sa është në afërsi të Qabes, Xhamisë së Pejgamberit a.s., afër vendeve tjera të shenjta, e kur ta kryejë ibadetin e haxhit ose të umres me të gjitha pjesët përbërëse e të kthehet për në shtëpi, ta harrojë atmosferën dhe ambientin hyjnorë e të thellohet në jetën lëndore sikur që thellohen të shkujdesurit.

Islami pra kërkon besimtar parmanent, lidhje të përhershme me All-llahun, në xhami, rrugë, shtëpi, në punë, në muajin Ramazan, ne Sheval e po ashtu edhe në muajt e tjerë; gjatë kryerjes së detyrave të haxhit në Mekke, në Arafat, në Medinë, por edhe pas kthimit në atdhe, kërkon pra nga besimtari të jetë aktiv në çdo vend, në çdo kohë dhe rast.

Dr.Jusuf el Karadavi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Islami nuk kënaqet që besimtari të jetë hyjnor...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: