islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim Empty
MesazhTitulli: [Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim   [Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim EmptyWed 29 Oct 2014 - 16:05

[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim 200-150_1338457653 Njëherë një student e pyeti mësuesin e tij:
“Je njeri i urtë, gjithmonë je në diskonim të mirë, asnjëherë nuk hidhërohesh. Më ndihmo që edhe unë të bëhem njeri i tillë.”
Mësuesi u pajtua dhe i tha studentit t’i sjell një patate dhe një qese, pastaj i tha:
“Kur të hidhërohesh me dikë, merre një patate dhe në të shkruaje emrin e personit me të cilin u fjalose dhe atë patate fute në qese.”
Dhe kjo është e gjitha?” pyeti studenti i befasuar.
“Jo”, i tha mësuesi, duhet që atë qese gjithmonë ta mbash me vete dhe çdo herë kur të ndjehesh i nënçmuar dhe i hidhëruar, vendose nga një patate aty.”
Studenti u pajtua. Kaloi një kohë, ndërsa qesja filloi të mbushet me patate  sa që u bë e rëndë. Ishte shumë e papërshtatshme që gjithmonë ta mbaje me vete. Përveç kësaj, patatet kishin filluar të prishen dhe kishin filluar të lëshojnë një aromë shumë të pakëndshme.
Studenti erdhi te mësuesi dhe i tha:
“Është e pamundur që këtë ta mbaj me vete. Qesja është bërë shumë e rëndë, ndërsa patatet janë prishur.”
Mësuesi iu përgjigj:
“Njëjtë ndodh edhe në shpirtin tënd. Kur hidhërohesh me dikë apo kur ndjehesh i nënçmuar, në shpirtin tënd krijohet një barrë e rëndë edhe pse nuk e heton menjëherë. Pastaj barra bëhet më e madhe. Veprimet bëhen shprehi ndërsa shprehitë formohen në karakter tek i cili lindin rezultate të cilat godasin. Të dhashë mundësin që nga jashtë të monitorosh gjithë këtë proces. Andaj çdo herë kur të vendosësh të fjalosesh, të hidhërohesh apo ta nënçmosh dikë mendo se vallë, a ja vlen ta mbash gjithë atë barrë.”
Përshtati: Breziiri

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim islam] Hidhëroheni shpesh? Lexojeni këtë tregim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: