islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty96%[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty0%[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty0%[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty0%[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty1%[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty2%[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte Empty
29102014
Mesazh[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte

[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte (u84u)Halepo
Lufta civile në Siri ka hyrë në vitin e katërt dhe vendi aktualisht është ndarë në katër pjesë. Vendi aktualisht kontrollohet nga forcat e regjimit të Esadit, grupet opozitare, ISID-i dhe grupit të armatosur kurde nën udhëheqjen e organizatës PYD.

Pas 45 viteve sundimi të regjimit të familjes Esad në Siri në mars 2011, filluan protestat anti-qeveritare, të cilat, forcat e sigurisë siriane u përpoqën ti shtypin me forcë, por në këtë mënyrë ata futën vendin në kaos dhe gjakderdhje. Grupet e opozitës organizuan forcat e rezistencës në gusht dhe shtator, me bashkëngjitjen e një numri të madh të dezertorëve nga ushtria siriane, formuan Ushtrinë Çlirimtare të Sirisë.
Vendi u bë kështu arenë e luftës civile
Gjatë përleshjeve kundër ushtrisë së Esadit, në radhët e forcave të opozitës ka pas ndarje në grupe të vogla, që më pas të filloj procesi për bashkimin e opozitës. Tre grupe të opozitës kanë dalë në plan të parë, Ushtria Çlirimtare e Sirisë, Fronti Islamik dhe Fronti Nusra.
Grupet opozitare të shtrira në dy fronte kundër kundërshtarëve
Nga radhët e grupeve opozitare, pjesa më e madhe kontrollohet nga Fronti Islamik, i cili mban pjesët lindore të qytetit Halep, pjesët perëndimore të provincës së njëjtë, pastaj Azez, Maarratul Numan, Jisir si-Shughur dhe krahina të tjera në veri të vendit, pranë kufirit turk. Forcat opozitare të cilat u mblodhën në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Sirisë dhe Frontit Nusra, kontrollojnë rajonin e Hula dhe Rastan në provincën Humus, si dhe provincën Kunejtra dhe Deraa pranë kufirit në malet Golan.
Këshilli Revolucionar i Sirisë, lajmëron se forcat e Ushtrisë Çlirimtare të Sirisë dhe Frontit Nusra, kanë kryer ofensivë të papritur dhe kanë hyrë në qendër të Idlibit, ku ende vazhdojnë përleshjet me forcat e Esadit. Nëse opozita do të ketë sukses në qëllimin e saj për ta marrë Idlibin, Esad do të ketë një tjetër humbje të rëndësishme.
Forcat opozitare kontrollojë pjesët lindore të kryeqytetit të Damaskut dhe rrethinës së saj.
Forcat e Esadit pësojnë humbje të rënda në përleshje me grupet opozitare në rajonin Kalamun, në afërsi të kufirit siriano-libanez.
Gjendja në fushëbetejat siriane edhe më tej është përkeqësuar me daljen në skenë të organizatës terroriste ISIS, e cila fillimisht u paraqit në Irak dhe më pas depërtuan me pushtime në veri të Sirisë. Një ndërhyrje e këtillë, parandaloi përparimin e grupeve opozitare dhe mundësoi forcat e Esadit që të sulmojnë ashpër në disa pjesë të vendit, ku opozita ishte e dëmtuar për shkak të humbjeve në betejat kundër ISIS-it.
ISIS ndaloi përparimin e opozitës
Organizata ISIS që nga prilli i vitit të kaluar brenda një kohë të shkurtër u bë forcë ushtarake dhe që nga fillimi mori krahinën lindore Halep. Marrja e qytetit Rakka për ISIS-in ishte e rëndësishme, sepse më vonë ajo u shndërrua si fortesa kryesore në vend.
ISIS-i me marrjen e këtyre territoreve që ishin të kontrolluara nga opozita, njëkohësisht ndaloi përparimin e grupeve opozitare në fronte të tjera kundër forcave të Esadit.
Forcat e ISIS-it, momentalisht janë tërhequr më larg nga qendra e Halepit, për të forcuar kontrollin në qytetet Deiru'z zor dhe Abu Kemal. Me pushtimin e Tel Abiada, ISIS-i hapi front për marrjen e Kobanit, i cili kontrollohet nga grupet e armatosura kurde, të udhëhequra nga organizata PYD. Kundërshtarët e njëjtë përleshen edhe në frontet luftarake në Tel Hamisu dhe Mebruki. Në disa krahina të Halepit. ISIS gjithashtu lufton edhe kundër grupeve opozitare.
Forcat e Esadit me vendosmëri ruajnë linjat e frontit
Forcat e Esadit kanë përfituar nga konfliktet në mes të grupeve opozitare dhe ISIS-it, ndërsa në veri të vendit përforcuan pozitën e tyre në qendrat e qyteteve Lazkia, Tartus, Hama, Humus dhe Damask. Brezi Hama - Damask është një fortesë e rëndësishme e ushtrisë së Esadit, i cili vështirëson komunikimin ndërmjet grupeve opozitare dhe ngadalëson përparimin e tyre në drejtim të kryeqytetit.
Ishujt e Esadit
Në zonat shkretëtinore dhe më pak të banuara si Suveide dhe Tadmur edhe më tej kontrollohen nga forcat besnike të presidentit Esad. Forcat e njëjta kontrollojnë edhe disa territore krejtësisht të izoluara të cilat ende kanë mbetur në mes të shkretëtirës, ose të rrethuara nga forcat kundërshtare. Helikopterë ushtarakë dërgojnë ndihmë të vazhdueshme në këto rajone.
Disa nga këto vende janë pjesët perëndimore të qendrës së Halepit dhe Sephira, pastaj krahinën perëndimore të njëjtit rajon Nubia dhe në rajonin e Idlibit, Vadiu'd Dayf dhe Ebu'z Zuhur. Kjo situatë është e njëjtë me bazat ushtarake në Hasek dhe Deiru'z Zoru të kontrolluara nga pjesëtarët e ISIS-it.
Grupet e armatosura kurde kontrollojnë provincat e qytetit Hasek, pastaj qytetit Kamishli, Afrin dhe Koban, në të cilën më shumë se një muaj vazhdojnë konfrontime të ashpra me pjesëtarët e ISIS-it.
Kontrolli në kalimet kufitare
Kalimet kufitare Keseb dhe Kamishli në kufi me Turqinë, Al-Walid të Irakut, Nassib dhe Masnaa në brezin kufitar libanez kontrollohen nga forcat e Esadit. Grupet opozitare kanë nën kontroll kalimet Selam Babu në kufirin turk dhe me kalimin në malet Golan dhe kalimin kufitar Dera'a me Jordanin.
Organizata terroriste ISIS kontrollon pikat e kalimit kufitar Ebu Kemal në kufirin siriano-irakian dhe tranzitin er-Rai Cerablus dhe Tel Abyad në kufirin siriano-turk. 
Ndërsa grupet kurde kontrollojë disa kalime kufitare si Derbasiya në kufi me Turqinë, Simalka dhe Yarubiya në kufirin e Sirisë me Irakun./trt/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte :: Komentet

No Comment.
 

[Lajmet Ditore] Siria e ndarë në katër fronte

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: