islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty20%[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty7%[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty7%[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty7%[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty7%[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty7%[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty7%[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty37%[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Empty
MesazhTitulli: [Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon!   [Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! EmptyTue 28 Oct 2014 - 22:23

[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! Pema10Njeriu është një qenie me vyrtyte të larta, është i ngjajshëm me të gjitha krijesat e tjera sa i pëket përbërjes fizike të tij.Mirëpo është i dalluar me mendjen e tij, me sjelljet dhe me punën e tij. Vetëm njeriu ka aftësinë e vetëdijes, ai din të mendojë.
Ai me mendjen arrinë të punojë dhe të bëhet njeri i mirë duke shërbyer në rrethin e tij. Ka prej atyre që vetëm veten e mendojnë. Këtyre u thuan egoistë.
Pejgamberi a.s. thotë: "Njerëzit janë si xehe të ndryshme, ndër ta ka të atillë që drita e hyjnisë ka arritur ta ndriçojë zemrën dhe shpirtin e tij. Të tjerët edhe pse me shumicë qëndrojnë të ndriçuar , ndonjëherë i ikin asaj, por përsëri kthehen, e disa largohen në tërësi prej dritës dhe mësohen të jetojnë në erësirë".
Njeriu me këtë cilësi të keqe mund ta arrijë edhe nivelin e shtazës por edhe atë më të ulët se shtaza. Të marrim shembull një njeri i cili jeton dhe punon për ta mbushur barkun dhe duke vazhduar në këtë drejtim ai do të hyjë nën veprimin e karakterit shtazarak, si kali që vrapon vetëm për të ushqyer veten.
Ndonjëherë njeriu jepet edhe pas lakmisë dhe syrin ia mbyll lakmia. Në këtë gjendje ai i tejkalon nevojat dhe asgjë nuk i duket mjaftueshëm. Jo që ka nevojë por vetëm të zotërojë shumë e më shumë . Por kur të vijë puna për të dhënë, për të dhuruar atëherë ai tregon koprraci. Epshi i njeriut nuk mbaron me kaq, ai ndjonjëherë është i dhënë pas sëmundjeve që janë të rrezikshme. Për shembull: xhelozia. Gjendja e xhelozisë është një gjendje që tërësisht e harron veten. Në vend se të mendojë për lumturinë e vet, ai tërë kohën e shpenzon që të tjerët mos të jenë të lumturë. Këtë nuk mundemi ta gjejmë te asnjë shtazë. Në këtë mënyrë
njeriu bie ndër nivelin e shtazës.

Asnjë shtazë nuk ndien lumturi pa lumturinë e e tjetrit. Ndërsa njeriu tregon mendjemadhësi.Ai jeton për vete, mendon vetëm për vete, punon vetëm për vete. Dhe kështu shihet njeriu që vetëm për vete punon, dhe nuk ka asnjë dobi njerëzimi prej tij sikurse druri që pemë s’lëshon...
Marur nga revista e Medreses Isa Beu "Ikre" 2014
Autore:Adevije Baftijar III– B
Paralelja e vajzave Shkup

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë Islame] Njeriu që vetëm për vete punon është si dru që pemë nuk lëshon!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: