islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty20%MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty7%MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty7%MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty7%MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty7%MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty7%MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty7%MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty37%MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... Empty
MesazhTitulli: MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>...   MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>... EmptyMon 27 Oct 2014 - 22:04

Nga vlerat e ditës së Ashures është se ajo është dita në të cilën Allahu 
ua pranoi pendimin e njerëzve.

U shënua nga et-Tirmidhi se pejgamberi  tha:
“Nëse doni të agjëroni ndonjë muaj pas ramazanit, agjëroni (shumicën)
në muajin muharrem, sepse në të Allahu ua pranoi pendimin njerëzve”.


U përcoll se Ali ibn ebi Talib  tha:
“Kjo është dita kur Allahu fali popullin e Junusit .”
U përcoll se Umer ibn Abdul-Aziz u shkroi disa njerëzve dhe tha:
“Thoni çfarë tha babai juaj, Ademi:
‘Zoti ynë, i bëmë zullum vetvetes. Nëse Ti nuk na fal e nuk na mëshiron,
ne, me siguri, do të jemi humbës”. (el-A’raaf, 23)
Nuhu  tha:
“O Zoti im, kërkoj mbrojtje nga Ti që të ta lypi atë për çka s’kam dije. 
Nëse Ti nuk më fal dhe nuk më mëshiron, unë, vërtet, do të jem 
humbës”. (Hûd, 47)


Dhe thuaj ashtu siç tha Musa :
“Zoti im, vërtet, unë i bëra padrejtësi vetvetes, kështu që më fal”. (Kasas, 
16)

Dhe thuaj ashtu siç tha Junusi :
“... ai klithi nëpër errësirë: ‘S’ka të denjë për t’u adhuruar, përveç Teje (O 
Allah)! I patëmeta je Ti! Vërtet, unë jam treguar zullumqar!” (el-Enbija, 
87)
Wehb tha:
“Vërtet, Allahu, më i larti, i shpalli Musës se popullit të tij i kërkohej të
pendohej në dhjetë ditët e para, dhe në ditën e dhjetë ata u falën”.
Ikrimeh tha:

“E dhjeta (muharrem) është dita kur Allahu e fali Ademin”.
Katadeh tha:


“Ne ua përcillnim të tjerëve se kjo ishte dita në të cilën u pendua Ademi”.
Pra, inkurajohemi që të shtojmë pendimin në ditën e Ashures, duke kërkuar
pranimin e saj nga Allahu , sepse, ai të cilit i pranohet pendimi për punët 
e këqija, do të jetë si ata që iu kthyen Allahut  në kohët e hershme.
Pendimi i pranohet atij që pendohet, e kupton gjynahun e vet dhe e 
kombinon këtë me keqardhje. 

Allahu thotë:
“Dhe të tjerë që kanë pranuar bërjen e gjynaheve; këta e përzien punën 
e mirë me punën e keqe. Ndoshta, Allahu do t’u kthehet me falje. Vërtet,
Allahu fal shumë, është i mëshirshëm”. (et-Teube, 102)

Pejgamberi  tha:
Nëse robi e pranon gjynahun dhe pendohet, Allahu do t’i kthehet atij 
(d.m.th. do t’ia pranojë pendimin)”.

Po ashtu, u përcoll se pejgamberi  e fillonte namazin e tij me lutjen:
“O Allah, Ti je Zoti im. S’ka të denjë për t’u adhuruar, përveç Teje. I kam 
bërë padrejtësi vetvetes dhe pranoj se kam bërë gjynah, pra më fal, se
vërtet askush nuk fal gjynahe, përveç Teje”.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MUAJI MUHARREM DHE PENDIMI I PRANUAR NE DITEN E ASHURES ... >>>...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: