islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty20%[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty7%[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty7%[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty7%[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty7%[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty7%[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty7%[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty37%[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Empty
MesazhTitulli: [Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese   [Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese EmptyMon 27 Oct 2014 - 20:11

[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese Images?q=tbn:ANd9GcSc4SD65cgKsGdl35ttCHH1K39x1O6V-bP1FvZiVAgfoTCBl5Q_
Pejgamberi ynë s.a.s. në një rast shprehet në këtë mënyrë: “Shembulli im me atë të botës, është sikurse shembulli i një udhëtari që ri nën hije të një peme për të pushuar dhe më vonë largohet nga pema për ta vazhduar udhëtimin”. Prej këtu kuptojmë se bota është kalimtare. Në një botë kalimtare edhe problemet janë të tilla, ato shërbejnë vetëm për sprovë.
Në suren Mulk urdhërohet në këtë mënyrë: “Ai është krijuesi i jetës dhe i vdekjes, për t’ju sprovuar se kush nga ju do të bëjë vepra më të mira”. Atëherë, lehtësimet dhe vështirësitë nga minimumi e deri në maksimum janë një shkas për sprovë. Andaj dhe është e pakuptueshme të gëzohesh pa masë me rehatinë që e ke dhe të shqetësohesh pa masë për shkak të fatkeqësive.
Njerëzit dëshirojnë gjëra pa kufi. Çiftet e martuar duan fëmijë. Kjo është një ndjenjë që na ka dhuruar Krijuesi ynë. Fëmija bëhet ose jo. Si çdo punë edhe kjo është një vlerësim që do ta bëjë Allahu xh.xh. Ashtu siç mund të jetë një sprovë për njeriun mos posedimi i një fëmije, edhe posedimi i fëmijës, gjithashtu është një lloj sprove. Të posedosh fëmijë do të thotë të marrësh mbi supe përgjegjësinë e një njeriu. Të mendosh për ushqimin, veshjen, shëndetin, arsimimin, sjelljen, moralin, edukimin fetar….. Nuk është aspak e lehtë.
Fëmija mund të jetë i shëndoshë që nga lindja ose mund edhe të mos jetë i shëndoshë. Edhe kjo është një sprovë e veçantë. Shërbimi që do t’u bëhet fëmijëve me aftësi të kufizuara nga ana e nënës është një reflektim i mëshirës së Zotit. Një nënë e tillë, pak sa të largohet nga fëmija e saj, menjëherë i ndalet fryma, ngaqë mendjen e ka tek fëmija. Pasi të qëndrojë 5 minuta në atë gjendje, menjëherë mbledh veten dhe shkon që ta shohë fëmijën. I le të gjitha punët dhe vrapon drejt tek fëmija i sëmurë. Çdo krijesë e ka nga një detyrë. Tek dritarja e ndërtesës që gjendet përballë, kanë filluar të rriten fije të gjelbra, edhe pse nuk ka as ujë e as tokë të mjaftueshme. “Jo”, ka thënë gjelbërimi, “Zoti më urdhëroi që të rritem, kështu që unë do të lëshoj filiz dhe do të hap gjethe”. Sipas meje, një gjelbërim i këtillë është i jashtëzakonshëm.
Fëmijët nuk mund t’i koordinojnë punët e tyre, vetëm kur të rriten mund t’i dalin zot vetes. Mirëpo, fëmijët me aftësi të kufizuara nuk mund t’i dalin zot vetes edhe atëherë kur rriten dhe gjithmonë janë të varur. Këta fëmijë ndoshta nuk mund të përkujdesen për prindërit e tyre, ndoshta nuk mund t’i përqafojnë, ndoshta nuk mund t’u buzëqeshin apo t’u tregojnë problemet që i kanë, kurse në anën tjetër, ata edhe kur rriten kanë përkujdesjen e prindërve. Zoti ata i ka ngarkuar me një detyrë të tillë. Ja, edhe prindërit që i kanë kushtuar jetën fëmijëve të tyre, janë hero në njëfarë mënyre.
Në fund të kësaj jete ekziston një shpërblim shumë i madh, siç është xheneti. Është më se e vërtetë se ato krijesa të Zotit, të cilët do t’i kryejnë detyrat apo përgjegjësitë me të cilat janë ngarkuar nga Krijuesi i Gjithësisë në këtë jetë, do të jenë fituesit e një shpërblimi të tillë.
Pronari i gjelbërimit, por edhe i diellit, është Allahu xh.xh. Koordinuesi i nënave, baballarëve dhe i fëmijëve është vetëm Allahu xh.xh.
Në komunën Yskydar të Stambollit e kam një shok që punon si berber. Djali i tij nuk mund t’i lëvizte këmbët që nga lindja. Djali bëri një jetë pasive plot 18 vjet. Prindërit ishin gjithmonë në shërbim të tij. Pasi ndërroi jetë djali, më tha: “Kisha dëshirë që ende të ishte në jetë. E kërkoj përsëri. Ai ishte lumturia dhe begatia e shtëpisë sonë. Jemi duke e ndjerë dhimbjen e mungesës së tij”. Djali i tij ishte rritur dhe ishte bërë i madh. Prindërit e ushqenin dhe e pastronin atë në atë moshë, mirëpo nuk ankoheshin. Ishin të lumtur. Ngaqë ata janë të vetëdijshëm se kjo botë nuk është pa pronar dhe se njeriu nuk është një gur që ka ra nga mali në tokë. Krijuesi ynë është Allahu xh.xh., dhe është Ai që i mbron krijesat e Tij.
Njerëzit që janë të shëndoshë nuk duhet ta harrojnë një gjë: Kufizimi ynë i vërtetë do të jenë veprat që do të na e djegin kokën (mendjen) në ditën e gjykimit. ■
Hek­i­mo­glu Is­mail / [email=hek%C2%ADi%C2%ADmo%C2%ADglu@ti%C2%ADmas.com.tr]hek­i­mo­glu@ti­mas.com.tr[/email]
Huazuar nga Revista Zaman shqip

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë islame] Në këtë botë kalimtare edhe problemet janë kaluese
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: