islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty20%[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty7%[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty7%[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty7%[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty7%[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty7%[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty7%[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty37%[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Kurbani sipas Islamit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Empty
MesazhTitulli: [Teme islame] Kurbani sipas Islamit   [Teme islame] Kurbani sipas Islamit EmptyThu 2 Oct 2014 - 23:59

[Teme islame] Kurbani sipas Islamit Images-264x138 Kurban do të thotë: Prerja e një kafshe të veçantë me qëllim ( nijet ) afrimi tek Allahu i lartëmadhëruar në kohë të caktuar.
Kafsha e flijuar në emër të Allahut të lartmadhëruar është quajtur Kurban, që do të thotë ‘ afrim ‘ pra të afruarit e njeriut me Zotin.
Në gjuhën arabe poashtu njihet me emrin ’’ Et-tad’hijeh ’’ që do të thotë Sakrificë. Pra njeriu këtë kafshë e sakrifikon vetëm për Zotin e tij.
S’ka dyshim se në secilin besim dhurimi i Kurbanit – sakrificës – komentohet në përputhje me bazat e doktrinave të tyre. Por sido që të jetë këtë lloj të Adhurimit ndaj Zotit e njohën të gjitha fetë njerëzore, qofshin ato qiellore apo ideologjitë tokësore të cilat pastaj u quajtën fe tokësore.
Zanafilla e kurbanit fillon qysh prej kohës së njeriut të parë në këtë botë Ademit a.s. pikërisht kur dy bijtë e tij u zunë për një çështje dhe kur nuk u morën vesh atëherë vendosën që secili prej tyre të therrë kurban dhe cilit do ti pranohet atëherë ai do të fitojë në atë zënkë.
Allahu për këtë në Kur’an thotë: “Lexoju atyre ( o Muhamed ) ngjarjen e vërtetë të dy djemve të Ademit, kur të dy flijuan kurban, nga të cilët njërit iu pranua, ndërsa tjetrit nuk iu pranua. Ai tha: Unë do të të mbys ty, E ai tha : Allahu pranon vetm prej të sinqertëve”.   ( Kur’an  -  El- Maide : 27 )
Pastaj ngjarja shum e njohur e Pejgamberit Ibrahimit a.s. me të birin e tij Ismailin a.s. kur Zoti e urdhëroi të flijojë të birin e tij Ismailin. Kur’ani e përshkruan këtë ngjarje dhe thotë: ” Zoti im më dhuro mua  ( një fëmijë ) prej të mirëve! – Ne egëzuam atë me një djalë që do të jetë i butë ( i sjellshëm ).
- Dhe kur arriti ai ( djali ) që së bashku me të ( me Ibrahimin ) të angazhohet në punë. Ai ( Ibrahimi ) tha: O djali im, unë kam parë ( jam urdhëruar ) në ëndërr të pres ty. Shiko pra, çka mendon ti? Ai tha: O babai im, punoje atë që urdhërohesh, e ti do të më gjesh mua, nëse do Allahu prej të durueshmëve!
“E kur ata të dy iu dorëzuan urdhërit të Zotit dhe e përmbysi ate në fytyrë ( në ballë ) – Ne e thirrëm atë: O Ibrahim! – Ti tash e zbatove ëndërrën! Ne kështu i shpërblejmë të mirët! -  Vërtet kjo ishte një sprovë e qartë – Ne e shpaguam atë me një të therrur ( Kurban ) të rëndësishëm”   ( Kur’an ,  Es-safatë :  100 – 107 )
Idhujtaria gjithashtu e njohi me të madhe therrjen e kurbanit. Idhujtarët therrnin kafshë të ndryshme për kurban, në emër të idhujve të tyre me qëllim që të afrohen sa më tepër te ta, dhe të shpresojnë të mira prej tyre e të shmangin hidhërimin e idhujve ndaj tyre të cilët mund ti sjellin atyre dëm.
Me ardhjen e islamit kjo traditë gradualisht filloi të përfondojë, dhe me çlirimin e Mëkës, në tokat arabe përfundon edhe zyrtarisht idhujtaria.
Kurbani sipas fesë islame:
Islami nuk e ndaloi Kurbanin edhe pse përdorej për idhujtari dhe flijim dhe thrrje jo për Allahun, por caktoi rregulla se si duhet të bëhet ky lloj adhurimi dhe afrimi te Zoti.
Sipas islamit Kurbani duhet të prehet vetëm për Allahun dhe në emër të tij, kurse nga mishi i tij do të përfitojnë njerëzit, kurse ajo që arrin te Zoti prej Kurbanit është devotshmëria e besimtarëve dhe sakrifica e flijimi i tyre për Allahun.
Allahu në Kur’an thotë: = Tek Allahu nuk arrin as mishi e as gjaku i tyre, por te Ai arrin devotshmëria juaj =
( Kur’an, El-Crying or Very sad: 37 )
Dispozita e Kurbanit në islam është obligative për të gjithë ata që kanë mundësi materiale, dhe kjo bëhet ditëve të Bajramit të Kurbanit që vjen pas kryerjes së veprimeve të Haxhit. Në Kur’an Zoti e urdhëron Muhamedin a.s. dhe i thotë: “Ti falu për Zotin tënd dhe prej kurban”  ( Kaptina,  El- Kewther : 2  )
Muhamedi a.s. transmetohet se edhe ai ka therrur Kurban dhe ka porositur muslimanët që edhe ata të therrin Kurban. Ai thotë: “Kush do që ka mundësi, e nuk therrë Kurban, le të mos i afrohet xhamisë sonë”.
Kafshët që prehen për Kur’ba janë: Devja , Lopa, Bullica, Delja, dhe Dhia. ( që të gjithat prej të dy gjinive ).
Kurbani therret ditën e parë të Bajramit, ditën e dytë dhe ditën e tretë deri para akshamit, po ashtu edhe natën e dyte dhe të tretë e këtyre ditëve.
Mishi i kurbanit sipas sunnetit të Muhamedit a.s. ndahet në tresh. Një e treta ndalet për vete, një e treta shpërndahet te të afërmit, kurse një e treta tjetër shpërndahet te të varfërit. Ky mish dallon për nga vlera kuptimore nga çdo mish tjetër, dhe ngrënia prej këtij mishi është sunnet që muslimani shpërblehet te Zoti kur e hanë atë.
Kafsha e cila therret për Kurban duhet të jetë e mirë e plotë dhe pa të meta sepse është, sepse është dhurata e njeriut për Zotin, andaj keni kujdes se çfarë po i dhuroni Zotit.
Dhe në fund – therrja e Kurbanit është një akt simbolik me të cilën muslimani, sikurse Ibrahimi dhe djali i tij Ismaili a.s., trgojnë vendosmërinë e tyre që të dëgjohet Zoti i botëve dhe se në rrugën e Tij janë të gatshëm të flijojnë gjithçka që kërkon prej tyre Allahu i lartmadhëruar.
Mr.  Ragmi  Destani

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme islame] Kurbani sipas Islamit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: