islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty20%Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty7%Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty7%Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty7%Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty7%Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty7%Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty7%Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty37%Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... Empty
MesazhTitulli: Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes...   Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes... EmptyTue 23 Sep 2014 - 22:19

Lavdërimi i takon vetëm Allahut, bekimi dhe paqja qofshin mbi atë pas të cilit nuk ka të dërguar.
Nga begatitë e Allahut ndaj robërve të Tij është edhe caktimi i disa sezoneve për vepra të mira, ku ata i shtojnë këto vepra gjatë këtyre ditëve, bëjnë gara në këtë që të afrohen te Zoti i tyre. I lumtur konsiderohet ai që përfiton gjatë këtyre sezoneve dhe nuk lejon që t`i kalojnë kot. Nga këto sezone me vlerë janë dhjetëditëshi i parë i dhulhixhes. Për këto ditë Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka dëshmuar se janë më me vlerë se çdo ditë tjetër dhe ai ka nxitur për bërjen e veprave të mira gjatë këtyre ditëve. Ajo që e shton edhe më shumë vlerën është se Allahu i Lartësuar është betuar në këto dhjetë ditë. Vetëm kjo na mjafton të kuptojmë madhërinë e këtyre ditëve, për shkak se i Madhëruari nuk betohet vetëm se në diçka të madhe.
E tërë kjo është shkas që nga besimtari të kërkohet ta jap mundin gjatë këtyre ditëve, t`i shpeshtojë veprat e mira dhe të kuptojë formën e saktë të pritjes dhe shfrytëzimit të tyre. Në vazhdim do të sqarojmë vlerën e dhjetëditëshit të parë të dhuldixhes, vlerën e veprave gjatë këtyre ditëve dhe cilat vepra janë të preferuara të praktikohen.
Lusim Allahun e Lartësuar të na japë sukses të përfitojmë gjatë këtyre ditëve dhe të na ndihmojë në shfrytëzimin e tyre, ashtu si Ai është i kënaqur me ne!
Me çfarë duhet të pritet dhjetëditëshi i parë i dhulhixhes?
Është e zakonshme që besimtari të jetë në pritje të sezoneve të përgjithshme, nga këto edhe dhjetëditëshin e parë të dhulhixhës me këto gjëra:
1. Pendim të sinqertë.
Kërkohet nga muslimani që të jetë në pritje të këtyre ditëve me pendim të sinqertë dhe me vendosshmëri se do t’i kthehet Allahut, për shkak se me pendim robi arrinë shpëtimin në këtë botë dhe në botën tjetër. Allahu i Lartësuar thotë: “… Pendohuni të gjithë te Allahu, o besimtarë, në mënyrë që të gjeni shpëtim.” (Nur, 31)
2. Vendosshmëria serioze për shfrytëzimin e këtyre ditëve.
Është e nevojshme për muslimanin të jetë i kujdesshëm që këto ditë t`i kalojë me thënie dhe vepra të mira. Kush mundohet për diçka, Allahu i ndihmon atij dhe do t`ia sigurojë shkaqet që do t’i ndihmojnë në kryerjen e këtyre veprave. Ai që është i sinqertë me Allahun edhe Allahu do të jetë i sinqertë me të. Allahu i Lartësuar thotë: “E ata, të cilët kanë dhënë mundin për hir Tonë, Ne, me siguri do t'i orientojmë rrugës për te Ne, e nuk ka dyshim se Allahu është në krahun e besimtarëve.” (Ankebut, 69)
3. Largimi nga mëkatet.
Sikurse që veprat e mira janë shkaktarë për afrimin ndaj Allahut, gjithashtu edhe mëkatet janë shkaktarë për largimin nga Allahu dhe distancim nga mëshira e Tij. Është shumë e mundur që njeriu të ndalohet nga rahmeti i Allahut, për shkak të mëkatit që e vepron, prandaj nëse ke ëndje për mëshirë, falje të mëkateve dhe shpëtim nga zjarri i xhehenemit ki kujdes nga mëkatet gjatë këtyre ditëve dhe ditëve të tjera. Ai i cili e kupton se çfarë kërkon, nuk i duket e rëndë çkado që sakrifikon.
Prandaj, vëlla i dashur, ki kujdes në shfrytëzimin e këtyre ditëve, mundohu që t`i presësh sa më mirë dhe të mos kalojnë ashtu e të pendohesh, atëherë kur pendimi nuk ka dobi.
Vlera e dhjetëditëshit të parë të dhulhixhes
1. Allahu i Lartësuar është betuar në këto dhjetë ditë.
Kur Allahu betohet në diçka, kjo aludon në madhërinë e saj dhe vlerën që ka, për shkak se i Madhërishmi nuk betohet vetëm se në diçka të madhe. Allahu i Lartësuar thotë: “Pasha agimin! Pasha dhjetë netët! Pasha çiftin dhe pasha tekun!” (Fexhr, 1-3)
Dhjetë netët për të cilët Allahu betohet këtu janë dhjetë të dhulhixhës, ky është mendimi i shumicës së komentatorëve të Kuranit; Ibën Kethiri thotë se kjo është e sakta.
2. Këto ditë janë ato ditët që Allahu i quan të njohura dhe në të cilat është caktuar dhikri (përkujtimi i Allahut).
Allahu i Lartësuar thotë: “ …Dhe që ta përmendin Allahun në ato ditë të caktuara (të njohura), (në shenjë falenderimi) dhe për atë që i ka furnizuar me kafshë…” (Haxh, 28). Shumica e dijetarëve thonë se ditët e caktuara (të njohura) janë dhjetë ditët e para të dhulhixhës; nga ata që kanë thënë kështu janë: Ibën Omeri dhe Ibën Abasi.
3. Resulullahu (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) ka dëshmuar se këto ditë janë më të vlefshmet se të gjitha ditët e tjera.
Transmetohet nga Xhabiri se Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thënë: “Ditët më të mira në këtë botë janë dhjetë ditët e dhulhixhes.” Dikush pyeti: “A e nuk arrin këtë vlerë xhihadi në rrugën e Allahut?” Ai tha: “Nuk e arrin këtë vlerë as xhihadi në rrugën e Allahut, përveç atij që i bie fytyra në dhe (bie shehid).” (Transmeton Bezari, Ibën Hibani dhe Shejh Albani e cilëson të saktë)
4. Në këtë dhjetëditësh ndodhet edhe dita e Arafatit.
Dita e Arafatit është dita e haxhit të madh, dita e faljes së mëkateve, dita e shpëtimit nga zjarri. Në këto dhjetë ditë të dhulhixhes po të mos ishte vetëm se kjo ditë do të mjaftonte për ngritjen e vlerës së këtyre dhjetë ditëve. Për vlerën e ditës së Arafatit kemi sqaruar kur kemi folur për haxhin.
5. Në këto dhjetë ditë gjendet edhe dita e nahrit.
Kjo ditë është më e vlefshme se të gjitha të tjerat te disa dijetarë, madje më e vlefshme edhe se dita e Arafatit. Resulullahu (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi të!) thotë: “Dita më e madhe tek Allahu është dita e nahrit, pastaj dita e ballafaqimit me armikun.” (Transmeton Ebu Daudi, Nesaiu dhe e cilëson Albani si të saktë)
6. Në këto ditë përmblidhen ibadetet më të rëndësishme.
Hafidh Ibën Haxheri thotë: “Ajo që nënkuptohet këtu si shkaku i veçimit të këtyre ditëve është se në këto ditë mblidhen adhurimet më të rëndësishme: namazi, agjërimi, sadakaja, haxhi, kurse ditëve të tjera nuk ndodh ky bashkim.”

Përktheu: Alaudin Abazi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vlera e dhjet diteve te Dhul-hixhes...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: