islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
nje pytje per hoxhen e nderuar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
24 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 24 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
nje pytje per hoxhen e nderuar Empty96%nje pytje per hoxhen e nderuar Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
nje pytje per hoxhen e nderuar Empty0%nje pytje per hoxhen e nderuar Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
nje pytje per hoxhen e nderuar Empty0%nje pytje per hoxhen e nderuar Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
nje pytje per hoxhen e nderuar Empty0%nje pytje per hoxhen e nderuar Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
nje pytje per hoxhen e nderuar Empty1%nje pytje per hoxhen e nderuar Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
nje pytje per hoxhen e nderuar Empty2%nje pytje per hoxhen e nderuar Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 nje pytje per hoxhen e nderuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
islam
Vizitor
Anonymous


nje pytje per hoxhen e nderuar Empty
MesazhTitulli: nje pytje per hoxhen e nderuar   nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyMon 15 Sep 2014 - 15:28

Kam njé pytje hoxh i nderuar. Tash kemi nje djal dhe dua ta di se kur sipas fes islame na lejohet te kemi mardhanje? Kam ndegjuar se duhet me prit 2 muj masi ke lind, a eshte kjo e vertet?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

nje pytje per hoxhen e nderuar Empty
MesazhTitulli: Re: nje pytje per hoxhen e nderuar   nje pytje per hoxhen e nderuar EmptyTue 16 Sep 2014 - 20:13

we alejkumu selam...Pasi që hoxha nuk është këtu do të përgjigjem në pyetjen tuaj, duke ju falemenderuar për vizitën që na keni bërë në Forum si dhe për interesimin që tregoni sa i përket dinit të Allahut sid he normave të Tij.
Pra koha pas lindjes në islam quhet koha e lehonis gjë e cila e ndalon edhe mardhënien intime gjat kohës së saj, ashtu siç ndlaohet gjatë kohës së mestruacioneve.
Këtë ndales e bën Allahu xh.sh në Kur'anin Famëlartë.

Ndalohet për burrin që të bëjë marrëdhënie seksuale me gruan e tij kur ajo është me të përmuajshmet ose është lëhonë (nifas) .


Kjo bazohet në fjalën e All-llahut xhel-leshanuhu , ku thuhet : “ Mos kini marrëdhënie (seksuale) me gratë tuaja gjatë të përmuajshmeve (hajzit) “ . (El-Bekare ,222),ndërsa në një hadithi thuhet : “Ai që bënë marrëdhënie (seksuale) me gruan e cila është në të përmuajshmet … ata janë prej atyre që e kanë mohuar atë që I ka zbritur Muhammedit alejhisselam “.
Kurse ndalimi i marrëdhënieve gjatë lehonisë është vertetuar me analogji (kijas) , ku dijetarët kanë krahasuar lehoninë me të përmuajshmet , ngase lehonia dhe të përmuajshmet kanë të njëjtin shkak e kauzë .
Lehonija ka nje periudh maksimale prej 40 ditesh, ndersa minimale nuk ka, pra nese femra e sheh se eshte pastruar pas 1 jave apo 2 jave etj, atehere i obligohet namazi dhe i lejohen mardheniet seksuale.

Dhe perfundimin e lehonis (shenjat e perfundimit te lehonis) e din femrat se si behen dhe qafar shenja shfaqen.

Në rastet e të përmuajshmëve dhe lehonisë lejohet që burri të dëfrehet me gruan e tij me kusht që ajo të jetë e mbuluar prej kërthizës deri në gju ,kurse dëfrimi pa mbules ndalohet.
Transmeton Ebu Davudi nga Abdullah bin Sadi , ku thuhet :”E pyeta Mauhammedin alejhisselam se çka më lejohet mua prej gruas sime gjatë të përmuajshmeve ? Muhammedi alejhisselam tha :”Jotja është ajo që gjendet mbi mbulesë (të lejohet çdo gjë përveç mrrëdhënieve (seksuale)”.

Në një hadith tjetër të vertetë tregohet se Muhammedi alejhisselam “nuk e ka prekur (përkdhelur ) ndonjëren nga gratë e tij , por e ka urdhëruar që të mbulohet (prej kërthizes deri në gjunj)”.

E fshehta e kësaj qëndron në faktin që të ndalohet epshi që çon nga e keqja , që të mos zhytet në atë që është haram me sheriat dhe e dëmshme për shendetin … sepse ai që afrohet rreth kufrit (haramit) është më afër ta kalojë atë . Muslimani duhet të ketë kujdes për fenë dhe shendetin e tij dhe gjithmonë të kapet për atë që është më e devotshme në sjelljen e tij …

Shkencërisht është vertetuar se marrëdhëniet seksuale gjatë të përmuajshmeve dhe lehonisë shkaktojnë këto dëme :

1. Dhembje në organet gjinore të femrës , infektimin e mitrës dhe vezoreve , duke shkaktuar madje edhe në shterpësi …
2. Hyrja egjakut të përmuajshmeve në organin gjinor të burrit mund të shkaktojë ndezje ,që mund të arrijë deri te testet dhe t’I dëmtojë .Nga kjo mund të shkaktohet shterpësia ose sëmundja e sifilizit ,në qoftë se në gjakun e saj gjenden mikrobet e tij. Shkurt marrëdhëniet seksuale gjatë përmuajshme-ve shhkaktojnë shterpësi të dyanshme ,ndezje në organet gjinore dhe në dobësimin e shëndetit !

All-llahue  din më së miri
wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
nje pytje per hoxhen e nderuar 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
nje pytje per hoxhen e nderuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: