islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 [Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! Empty
MesazhTitulli: [Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?!   [Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! EmptyFri 5 Sep 2014 - 23:52

[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! Images?q=tbn:ANd9GcTVEO8Or8jfrMBEt6cMuQ1pbcjHEQvHFJmaZHpLgVqNcN21BHUT 
Dersi I Xhumas
22.08.2014
Xhamia e Shqiparve Bibbien-Itali
Ligjerues: Ilaz ef. Salihi
Tema: Psje jemi në kë Gjendje?!
 

Falemenderojm Allahun Zotin e botrave, prej Tij kërkojmë ndihmë.Atë e falemenderojmë, e lusim që të na drejtojë në rrugë të drejtë dhe të na i falë mëkatet.Nga Ai kërkojmë mëshirë pasi të vdesim, për ne dhe gjithë besimtarët. Te All-llahu kërkojmë shpëtim nga e keqja e shpirtërave tanë dhe nga veprimet e këqija. Atë të cilin All-llahu e drejton, atë askush nuk mund ta dërgojë në huti, por atë të cilin All-llahu e lë në huti, atë askush nuk mund ta kthejë në rrugë të drejt. Dëshmojë që nuk ka Zot tjetër veç All-llahut që meriton të besohet dhe adhurohet dhe se Muhammedi  është rob dhe i Dërguari i Tij.                             
Salavatet dhe selamet tona qofshinmbi njeriun më të ndershëm dhe më të moralshëm, mbi vulën e Pejgamberis Muhammedin s.a.v.s të cilin Allahu xh.sh e dërgoi së bashku me të vërtetën (Kur’anin famëlartë), si prurësin e lajmeve të gëzuara dhe paralajmërues për Fundine botës, ta paralajmëron atë që ka mend, dhe ta meritojnë dënimin të pa besët.
Mëshira e All-lalhut qoft mbi të, mbi familjen e tij të ndershme, mbi shokët e tij besnik si dhe mbi të gjithë ata që ndjekën ndjekin dhe do ta ndjekin rrugën e tij deri Ditën e Gjykimit.                                                            
 

I nderuari xhemat….Jemi në namazin e Xhumas Ditë madhështore, festë javore, kjo ditë na gëzon të gjitve mirëpo nga ana tjetër jemi të mërzitur zebra na kullojn gjak , nga ajo që ndodhën përeth nesh.
 

Ngjarjet e fundit që janë duke ndodhur në botën islame e sidomos në Palestin-Gaza, na ka trishtuar pa masë, dhe e fundit që mundim të bëjmë është të mërzitemi e ti lutemi Allahut xh.sh që ti ndihmon.
 

Sa shumë jemi dobësuar! ….Jemi dobësuar aq shumë sa 80% e ummetit musliman as që e dinë apo as që e kanë lexuar ndonjëherë hadithin e Muhammedit  s.a.v.s  ku thotë: “Nëse e shikoni ndonjë të keqe, ndryshonja me forc, nëse nuk mundeni me forc atëherë, ndryshonja me fjalë, nëse nuk mundeni edhe me fjalë, atëherë urenja me zemër, por ky është imani i dobët”
 

Nëse e analizojm këtë hadith del se shumica nga ne posedojm imanin e dobët, përshak se tek ne ka ngelur që ta urrejm me zemër agresionin barbar izraelit që është duke u ushtruar mbi Gaza, ndërsa dy të parata s që mund të mendohen.
 

Ata që posedojn forcë që ta ndryshojn apo të përballen me të keqen dhe ti thonë stop egërsirës së quajtur “Izrael”, i kan mbyllur sytë që mos shofin, i kan mbyllur veshët që mos ndëgjojn dhe janë bërë siç i quan Allahu xh.sh në Kur’anin Famëlartë: “Ata kan sy me tëcilët nuk shohin, ata kan veshë me të cilët nuk dëgjojn, kan zemra me të cilat nuk besojn, ata jan si kafshët bile edhe më keq”
 

Janë bërë si kafsha Izrael, e kafsha kafshën nuk e han…..
 

Ndërsa në këtë ngjarje paraqiten disa të tjerë, të cilët janë të fshehur pas perdes së këtij teatri, dhe duke hjekur maskën e tyre të quajtur islam, hapin zemrat e tyre të urejtjes dhe mllefit ndaj islamit, dhe e mbushin gojën plotë,nga dhëmbët e tyre e nxjerin këtë fjalë “Pse veç muslimanët masakrohen” Pse veç muslimanët të prapambetur”, dhe ti thu i vjen keq për muslimanët! Ndërsa, ai me atë fjalë e nxjer atë që e ka brenda, duke dashur të thotë se ja ky islami s’është i vërtetë, ky është i prapambetur, dhe se të gjith që nuk jan musliman ecin përparaa, përparojn, jetojn të lumtur.
 

Andaj të nderuar, mu për këta persona  dhe çiftin e tyre, ne kemi vendosur që të folim sotë si kundërpërgjigje me argumente, dhe temën e kemi titulluar “Pse jemi në këtë gjendje”
 

Fjala popullore e cila thotë: “Faji gjithmon është jetim”, ne themi se nuk është gjithmon kështu, përshkak se kësaj here Faji qëndron tek ne, andaj ne jemi shkaktarët e kësaj gjendje….Ne Muslimanët!
 

E kush t’na ndryshon vallë gjendjen?
 

All-llahu xh.sh thotë: “Ne nuk e ndryshojm gjendjen e një populli, deri sa ta ndryshojn veten e tyre”
 

Pra kush u dujka të na e ndryshon neve gjendjen Allahu?.....Jo, jo vetë ne…..
 

Po si?
 

Me lexim, me Librin e Allahut, kushtetutën tonë e cila çdo detal na tregon për çdo kohë dhe çështje.
Ata që e kuptuan këtë, ja fshitën pluhrin këti Libri Madhështor dhe ju rekën studimit dhe ecën para dhe jan aty ku jan dhe këtë e vërtetojn faktet.
 

- O umeti i Muhamedit!
• A e dini se analfabetizmi i umetit tonë ka arritur në dyzet përqind?! Si është e mundur që umeti i fjalës “Lexo” nuk di të shkruajë dhe të lexojë?!

• A e dini ku ndodhet niveli më i ulët i analfabetizmit në botën arabe?

- Në Palestinën e pushtuar:

Atje ku vriten digjen e shkatërohen

• Askush nuk ka përse të justifikohet, përderisa njerëzit më të arsimuar në botën arabe janë palestinezët, me gjithë kushtet e vështira në të cilat jetojnë.
 

 

• Populli ynë nuk do të mund të rimëkëmbet dhe të rilindë veçse me dije dhe arsim.
• Fjalët e para që iu shpallën Profetit tonë, ishin “Lexo”.
• Vetëm adhurimi dhe ibadeti nuk mjaftojnë për zhvillimin dhe rilindjen e një umeti ( populli ) .
• Lënia pas dore e arsimit dhe dijeve, është shenja e parë e rrënimit të një civilizimi.


Kjo analizë është nxjer nga analisti, shkrimtari dhe ─ Thirrës në Islam : Amër HALID
 

PSE MUSLIMANËT JANË NË KËTË GJENDJE TREGON KY HADITHË:
Nga Thevbani radijAllahu anhu përcillet të ketë thënë: I Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ka thënë:
“Është frikë që të mblidhen kundër jush popujt nga çdo anë, ashtu siç mblidhen ngrënësit e ushqimit rreth pjatës-tepsisë.” (Transmetuesi) tha; I thamë: O i Dërguari i Allahut, a nga numri jonë i pakët në ato ditë? Ai tha: “Ju ato ditë do të jeni të shumtë, por do të jeni shkumë si shkuma (dhe gjërat tjera) që bartë uji vërshues, do të hiqet frika nga zemrat e armiqve tuaj dhe në zemrat e juaja do të vendoset dobësia.” (Transmetuesi) tha: I thamë: E çfarë është dobësia o i Dërguari i Allahut? Ai tha: “Dashuria ndaj kësaj jete dhe urrejtja e vdekjes.”
Sahih Sunen Ebi Davud (2497).
 

Përgjigje: Gjendja momentale e muslimanëve nuk është argument kundër Islamit, por e kundërta – Islami është argument kundër muslimanëve.

  • Islami u bën thirrje muslimanëve për unitet,  ndërsa muslimanët  ndahen dhe përçahen.

  • Islami u bën thirrje për arsimim dhe dije, ndërsa ata nuk e pranojnë këtë.

  • Islami i thërret të mbrohen nga armiqtë, ndërsa ata flenë dhe janë bërë dembel.

  • Islami u bën thirrje të jenë të drejtë në udhëheqje, ndërsa ata i bëjnë zullum njëri tjetrit.

  • Islami u bën thirrje të kundërshtojnë ndikimin  dhe politikën e të huajve, ndërsa ata u nënshtrohen dhe miqësohen me ta.

  • Islami u bën thirrje për një sjellje të bukur dhe moral të mirë, ndërsa ata janë dhënë pas amoralitetit dhe jo kulturës.

  • Islami u bën thirrje për shfrytëzimin e resurseve tokësore, ndërsa ata janë të pakujdesshëm ndaj kësaj… 

Ndërsa sa i përket të parëve tanë, të cilët ishin të sinqertë në besimin e tyre dhe të cilët iu përgjigjën thirrjes së Zotit të Madhërishëm – ata ishin gjenerata më e mirë e njerëzve që janë paraqitur në rruzullin tokësorë. Ata ndërtuan civilizimin më mahnitës dhe më të madh  në historinë e njerëzimin.
Pra, prapambeturia e muslimanëve të sotëm është vetëm për shkak të largimit të tyre nga parimet dhe principet islame.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Hudbe Islame] Pse jemi në këtë gjendje?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: