islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë Empty
MesazhTitulli: [Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë   [Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë EmptyWed 6 Aug 2014 - 23:27

[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë 200-150_1406810878 Një profesor egjiptian tregon ngjarjen në të cilën ai vet ishte dëshmitar:
"Sapo arrita në Kajro, menjëherë shkova në xhami që ta fali namazin e xhumasë. Në sy më ra një djalosh, i cili ishte mbështetur në minber. Në shikim të parë, mu duk simpatik, iu afrova, u njoftuam dhe u shoqëruam. Pas një kohe, unë përsëri shkova në atë xhami për xhuma. Pas namazit të xhumasë e takova babanë e djalit dhe menjëherë e pyeta për djalin. Sapo e përmenda, ai filloi të qajë ... 

"Subhan Allah, çfarë ka ndodhur?", e pyeta. 

“Djali im ka vdekur”, më tha ai me një gjysmë zëri.

Mbeta i ngurtësuar, nuk dija çfarë t’i them. “Të Allahut jemi dhe te Ai do të kthehemi”, i thash me zë të vogël. 

Duke i fshirë lotët, babai më tha: "Vëllai im, nuk qaj për shkak të vdekjes së tij, por për shkak të gjendjes së tij. Të gjithë ishim dëshmitarë për qëndrimin e tij ndaj veprave të mira. Paratë e kursyera gjithmonë i shpenzonte në vepra të mira. Ai dinte të blinte një audio kasetë me ligjërata, dhe pasi ta dëgjonte ua shpërndante të tjerëve që ta dëgjojnë. Një pjesë të kursimeve i fuste në kutinë për të varfrit në xhami, ndërsa me pjesën tjetër blinte gjëra ushqimore dhe ato ua ndante familjeve të varfra."

“Më trego si vdiç?" e pyeta shkurt. 

Babai vazhdoi: "Atë të premte, ishte xhumaja e parë e muajit të Ramazanit, hyri në banjo... u pastrua, veshi rroba të bardha, u parfumos, dhe i tha nënës se do të shkoj më herët për të arritur në Safin e parë. Disa metra para xhamisë, papritmas u shfaq një makinë... e goditi dhe përfundoi në spital. Mjekët luftuan për jetën e tij, por nuk kishte shpëtim, Allahu kishte vendosur ndryshe. Mjekët na thanë se gjendja e tij nuk do të zgjas shumë, dhe për çdo moment ai mund të vdes. 

Qëndronim afër shtratit dhe prisnim caktimin e Allahut. Në ato momente nga minarja e xhamisë u dëgjua ezani. Ai hapi sytë, shikoi lart në dritaren prej nga vinte zëri i thirrjes për namaz, ngriti gishtin e tij tregues, shqiptoi shehadetin dhe pastaj mbylli sytë përgjithmonë. Shpirti iu nda nga trupi, por në fytyrën e tij mbeti buzëqeshja. 

Agjëroi, u pastrua, u parfumos dhe u nis për në xhami... para derës së xhamisë u pengua... në fund nga kjo botë u nda me shehadet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim islam] Djaloshi zemra e të cilit ishte lidhur me fisnikërinë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: