islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 [Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. Empty
MesazhTitulli: [Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT.   [Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. EmptySat 19 Jul 2014 - 20:10

 Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi
Imam në Xhamin e Re F.sh     Kamjan
                                                                                                         
 
 
 
DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT.
 
 
Xhemat i nderuar së pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë Muaj të bekuar, ku ditët e këtij muaji i kalojmë në agjërim ndërsa netët në ibadet  si dhe na mundësoi që ta falim edhe namazin  e Xhumas së bashku. Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojm Pejngamberit tonë, njeriut më të dashur,komentatorit më të mirë të Kuranit, predikuesit të fesë Islame,  Muhammedit a.s. si dhe familjes së tij të pastër, shokve të tij të sinqert si dhe të gjithë atyre që kan ndjekur  e që do të ndjekin rrugën e Tijë deri më ditën e Kijametit.
 
Në dersin e kaluar cekëm se Muslimani obligohet nga ana e Allahut xh.sh.që në këtë  muaj të largohet  nga haja dhe pija për një kohë të caktuar,si dhe të mundohet që kohën të shritëzoj maksimalisht për të mirën e tij sepse janë castet, momentet ku Allahu xh.sh. për hirë të agjërimit lutjet e besimtarit nuk i kthen prapa.
Muaj Rmazanit përvec që është muaj i agjërimit, i Kur`anit,i namazit vullnetar,i lutjeve është edhe muaj i solidaritetit,humanizmit.
Pra Muslimani përvec që obligohet me agjërim, obligohet edhe me dhënjen e një pjesës së pasurisë vëllaut të tij.
Pra Muslimani po qese arrijnë sasin e nisabit ( e që është 91 gram ari, apo kundërvlera e saj) e ka vaxhib dhënjen e sadekatul fitrit,sipas medhhebit Hanefijj.
 
Këta bazohen në hadithin e Muhammedit a.s. i cili thotë “Pejgamberi i Allahut xh.sh. ka bërë obligim sadekatul fitrin e Ramazanit një saa prej hurme, ose një saa prej elbi,orizi,rrush të that,  për cdo të lirë dhe rob, për cdo mashkull dhe femre, për cdo të vogël dh të rritur prej muslimanëve.Disa dijetar thonë se duhet të jepet edhe për foshnjen që ende nuk ka lindur mirëpo e ka mbushur 4 muaj në barkun e nënës,sepse konsiderohet i,e, gjallë.
     
Kush obligohet që të jap sadekatul-fitrin?
Sipas medhhebit ahneffij kriefamiljari po qese posedon sasin e nisabit obligohet që të jap sadekatul-fitrin edhe ate për vehte, për gruan, fëmijët si dhe për të gjith ata që ai është përgjegjës për ushqimin dhe veshëmbathjen e tyre.
 
Sa është sasia e dhënjes së sadekatul-fitrit?
Sipas hadithit të Muhammedit a.s.është një saa,e cila ka qenë një lloj ene( tasi) që ka peshuar 3.296 gram(1saa=3.296.gram) sipas dijetarve kjo është marë në konsiderat dhe është dhënë një tarife e cila bazphet në këte. Mirëpo dikush mundë të thot se gruri kushton 10 denar dhe se 3.kilogram grur kushtoj 30 denar e jo sa e kanë caktuar Hoxhallarët 100,150,200denar,por nuk duhet që të llogarisim vetëm grurin,po qese llogarisim orizin i cili kushton 70 denar pë kilogram 3kg =210denar na del, e mos të marim rrushin e that apo hurmat sepse do të na del më shtrenjt.
 
Koha kur duhet të jepet sadekatul fitri?
Sadekatul-fitri mund të jepet prej kur hijnë muaj i Rmazanit e deri para faljes së namazit të Bajramit, e po qese jepet para ose pas kësaj kohe ajo nuk është sadekatul-fitër por është një sadaka e rëndomtë,këte e vërteton hadithi i Muhammedit a.s. i cili thot”Kush e jep ate para namazit të bajramit ajo është e pranuar,por kush e vonon pas namazit ajo konsiderohet sadaka prej sadakave të rëndomta”
 
Kujt i takon dhe kujt nuk i takon dhënja e sadekatul-fitrit?
Se kujt duhet ti jepet sadekatul-fitri më së miri na tregon Kur`ani Famëlart ku Allahu xh.sh. thot:
 
إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاء وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ وَالْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللّهِ وَابْنِ السَّبِيلِ فَرِيضَةً مِّنَ اللّهِ وَاللّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ {60}                                                      
          
All-llahu caktoi obligim që lëmosha (zeqati etj.) t'ju takojnë vetëm: të varfërve (nevojtarëve), të ngratëve (që s'kanë fare), punonjësve (që e tubojnë), atyre që duhet përfituar zemrat (të dobtëve në besim), e duhet dhënë edhe për lirim nga robëria, të mbyturve në borxhe, (luftëtarëve), në rrugën e All-llahut dhe atij që ka mbetur në rrugë. All-llahu e di gjendjen e robërve, punon sipas urtësisë së vet.(Suretuttevbe 60)
 
Dijetarët jan të mendimit se duhet tju jepet fukarave,të ngratëve,edhe ate duke filluarprej njeriut që ke më afër për nga gjaku si p.sh.mund tia japish vellaut poqese jeni të ndarë, motrës poqese është e martuar, dajës, hallës tejzes etj poqese plotësojn kushtet e marrjes së sadekatul-fitrit.
Si dhe mund të jepen për përmbajtjen e institucioneve fetare sic janë: Xhamit,Mektebet,Medreset,etj.
Sadekatul-fitrin nuk mundë tja jep baba birit, birit të birit si dhe femiu nuk mund tia jap babës babës sëbabës e kështu me radhë.
Pse duhet të jepet sadekatul-fitri,cfar është qëllimi?
Së pari duhet të ceket se me dhënjen e kësaj lëmosheje ne tregojmë humanitetin, dashurin vellazërore qëkemi dhe se këte dashuri nuk duhet të tregojm vetࡗm me fjalë por edhe në vepra, ku edhe Muhammedi a.s. thot”Përgezoni ata (fukarat) që mos të dalin e të lipin at dit(pra ka për qëllim ditën e bajramit).
Si dhe bënë pastrimin tonë prej ndonje gabimi që kemi bërë gjat agjërimit si:    shikimi apo dëgjimi haram,gjat disedës me tjere ndonjë gabim etj etj.
Muhammedi a.s. thot “Agjerimi i personit që ende nuk ka paguar sadekatul-fitrin qëndron ndërmjet tokës dhe qyellit.
 
Poashtu vlen të ceket se personat e moshuar si dhe ata që janë me smundje të përherëshme, e që nukkan pasur mundësi të agjërojnë duhet të paguajn fidje,ku edh vet Allahu xh.sh. në një ajet Kur`anor thot:
 
وَعَلَى الَّذِينَ يُطِيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكِينٍ فَمَن تَطَوَّعَ خَيْرًا فَهُوَ خَيْرٌ لَّهُ                                       
 
 
E ata që i rëndon ai (nuk mund të agjërojnë), janë të obliguar për kompensim, ushqim (ditor), i një të varfëri, ai që nga vullneti jep më tepër, ajo është aq më mirë për te.(Elbekare 184)    
 
Pra po qese këta persona materialisht jan mirë duhet që të paguajn fidje,pra të ushqjn një të varfër edhe ate më së paku di haje, se sa mund të kushtojn di haje të gjith e dijmë poqese vëndojm dorën në zemër.E nëse japim më tepër ajo nuk humbet.
 
Me shpres që të vazhdojm në javët në vijim lusim Allahun xh.sh. që ditët që kemi agjëruar, ibadetet, duat, sadekatulfitrin që do ta japim tna i pranon për nder të këtij muajt të cilin edhe vet e ka vlersuar.
 
O Zot nëse jemi larguar prej teje na afro,nëse kemi gabuar, gjunahe mos na  shëno, nëse jemi hidhëruar na pajto,  sadekatul-fitrin,duat dhe agjërimin tonë na e prano, shpërblimin Tënd na e dhuro të gjitha ibadetet dhe lutjet tona për nder të këtij muaji mos na i refuzo Ja Rabbena. O zot  për  nder të këtij muajt na i shëro të sëmurit tanë, na i mëshiro të vdekurit tanë, si dhe ndihmoju të gjith besimtarëve anemban ku jetojnë të cilët vetëm në mëshirën tënde shpresojnë.       

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Hudbe Islame] DHËNJA E SADEKATUL FITRIT NË MUAJN E RAMAZANIT.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: