islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty96%[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty0%[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty0%[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty0%[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty1%[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty2%[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ??

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ??   [Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ?? EmptyThu 10 Jul 2014 - 1:13

[Only admins are allowed to see this image]Agjerimi i Muslimaneve ne muajin e Ramazanit ofron një mundësi të shkëlqyer për ata që duan ta lënë duhanin, sipas psikiatërit dhe Kryetar i Bordit në Spitalin neuropsikiatrisë NPISTANBU, Dr Nevzat Tarhan.

” 90% (Nëntëdhjetë për qind) e atyre që vendosin të lënë në këtë kohë do të jetë i suksesshëm,” tha ai.

Për ata që kanë pasur një kohë të vështirë kontrollojn kërkesen e forte për të pirë duhan, prof. Tarhan këshillon që të vazhdojn përpjekjet në muajin e ardhshëm, raportoi Todayszaman.com.

“Një nga aftësitë e fituara në fund të Ramazanit, pas agjërimit për 30 ditë është aftësia për të kontrolluar dëshirat tuaja,” tha ai.

Propozim i pastërt

Prof. Tarhan tha se për njerëzit që dëshirojnë të nderpresin pirjen e duhanit, Ramazani është një mundësi e mirë për ta bërë këtë për shkak kohës për të reflektuar dhe abstinences përbashket që janë çelësi për këtë muaji të shenjtë.

“Ramazani ofron duhanpirësit një propozim të patërt,” tha ai.

“Agjërimi ndryshon sjelljet njerëzore. Për të kthyer mendimet në zakone të merr të paktën katër javë “.

Agjërimi riprogramon mënyrën se si mendojn njerëzit për ushqim. Nëse mendimet dhe sjelljet e dikujt për një nevojë themelore për ushqim mund të ndryshojnë, e njëjta gjë mund të bëhet për pirjen e duhanit.

Prof. Tarhan tha se lutja, duke agjeruar, gjatë Ramazanit forcon lidhjet shoqërore të shoqërisë.
“Ramazani jo vetëm që lejon për njohjen e dobësive të veta dikujt, por gjithashtu siguron një mundësi për një fillim bolshëm (gjatë), tha ai. Lutja e individit është përkushtim, “tha ai.

Agjërimi është përkushtim, si dhe, Dr Tarhan tha, por ajo është për një komunitet të tërë.

Agjërimi ndihmon në forcimin e marrëdhënieve në një komunitet. Ata që agjërojnë gjatë Ramazanit përjetojn solidaritetin, dhënjen dhe ndjeshmërin.

Këshilla për të lënë duhanin

- Shmangni pije si kafe pas ushqimit, kohë shpesh e lidhur me pirjen e duhanit.

- Mbani një shishe të vogël afër me ujë pasi të hani iftar (koha e prishjes – agjerimit). Merrni një gllënjkë uji çdo kohë kur keni mall për cigare.

- Kur të merr malli për ushqim dhe duhani, ndrysho vendndodhjen dhe ngarko me pune dorèn.

- Pirja e duhanit, pasi të hahet është një refleks për duhanpirësit. Ngritu menjëherë pasi të hash dhe gjej një aktivitet të ri.

Përshtati: Dr.Uvejsi, Presheve.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] Ramazani ofron mundësi për të lënë duhanin, si ??
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: