islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty20%[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty7%[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty7%[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty7%[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty7%[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty7%[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty7%[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty37%[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Empty
MesazhTitulli: [Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja   [Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja EmptyWed 9 Jul 2014 - 18:49

[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja Si-ta-ndryshosh-veten-264x154Thuhet se në kohët e lashta ka ekzistuar një mbret, mbretëria e së cilit ishte shumë e gjerë dhe e madhe. Një ditë ai vendosi që të udhëtoj dhe të shoh mbretërinë tij. Gjatë kthimit pa se këmbët i ishin lënduar, andaj dha urdhër që të gjitha rrugët të mbulohen me lëkurë. Mirëpo njëri nga këshilltarët tha se do të ishte më e hajrit dhe më efektive që këmbët e tija t’i mbulojë me lëkurë se sa të gjitha rrugët. Kjo ishte ideja e fillimit të prodhimit të këpucëve.

Mesazhi i këtij tregimi është se nëse dëshiron të jetosh i lumtur, mos u mundo ta ndryshosh tërë botën apo tërë jetën, por fillo me ndryshimin brenda vetes. Nëse këtu ke sukses atëherë mundohu që të ndryshosh edhe rrethin tënd, dhe pastaj nëse mundesh ndrysho botën. Ky fakt është shumë i rëndësishëm dhe duhet ta kuptojmë nëse dëshirojmë t’i ndryshojmë gjërat. Në ndryshimin e botës fillo nga vetja

Nëse dëshiron që punëtorët tuaj t’i përmbahen rregullave dhe ligjeve që i ke vendosur, atëherë bëhu t’i ai që në mënyrë praktike do tua shpjegosh këtë. Nëse dëshiron që fëmijët tuaj të bëjnë vepra të mira dhe të largohen nga të këqijat, të bëjnë atë që do të jetë e dobishme për këtë botë dhe botën tjetër, atëherë bëhu t’i shembulli më i mirë që do t;i nxisësh drejt të mirës. Kështu sillu ndaj të gjitha gjërave. Nuk mund të ndryshoni tjerët derisa nuk ndryshoni veten. Nëse ke ndryshuar veten dhe ke pasur sukses në këtë, atëherë kredibiliteti yt do të jetë i madh, ndërsa besimi i njerëzve në ty do të shtohet. Qëndrimet dhe udhëzimet tua do të pranohen dhe do të praktikohen nga njerëzit.

Mundohu t’i thuash dikujt që ta lë një ves të cilin e ke edhe ti. Përpiqu ta bindësh që ta lë atë ves dhe të marrë një cilësi të mirë. Sigurisht do të thotë: “Përse nuk e len ti së pari?” Mund t’i thuash: “Nuk është me rëndësi kjo, koha ime ka kaluar, unë jam plakur ndërsa ti je ende i ri. Dëgjo këtë që të them dhe largoje atë ves që ke.”

Mendon se këto fjalë tua do të jenë bindëse? Mendon se ai do të pranoj atë që i flet ti dhe do të dëgjojë derisa ti bën të njëjtën gjë? Sigurisht se nuk do të pranojë! Ndërsa arsyen e cekëm më lartë: Çdo ndryshim duhet të filloj nga njeriu, ndërsa më vonë mund të përhapet tek rrethi i tij sepse me këtë në mënyrë praktike tregohet se çka do të thotë të ndryshosh.

Provo diçka, pastaj thirri edhe të tjerët në këtë!

Përshtati: Arsim Dauti (Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë islame] Në ndryshimin e botës fillo nga vetja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: