islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty20%[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty7%[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty7%[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty7%[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty7%[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty7%[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty7%[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty37%[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit   [Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit EmptyTue 8 Jul 2014 - 6:11

[Only admins are allowed to see this image]Falënderimet më superiore dhe më të sinqerta i takojnë vetëm Allahut xh.sh, Atë duhet falënderuar për mundësinë që ia dha besimtarëve që të agjërojnë edhe një muaj prej muajve të agjërimit, Atë duhet ta falënderojmë për mundësinë që na e dha që ta arrijmë edhe një herë këtë muaj të bekuar e që është një prej shanseve më të mira që njeriu të ngritët drejtë devotshmërisë, të përafrohet drejtë kënaqësisë së Allahut xh.sh dhe të lartësohet në gradat e parajsës duke u përfshirë nën mëshirën e Allahut xh.sh.

Muaji i mëshirës, begatisë, mirësisë, faljes, solidariteti, zbutjes së zemrave, devotshmërisë, adhurimeve, Kuranit, dhe i shpërblimeve të panumërta të Allahut xh.sh edhe një herë ka trokitur në dyert tona duke na dhënë edhe një herë shansin që të akumulojmë shpërblime dhe të ngremë shkallën e besimit në rrugëtimin tonë drejtë botës tjetër.

Ky mysafir kaq i shtrenjtë, kaq bujar, kaq fisnik edhe një herë erdhi tek ne andaj ne duhet të jemi falënderues për këtë pasi që shumë prej atyre që ishin me ne më nuk janë, shumë prej njerëzve nuk e kanë këtë mundësi pasi që ishte caktim i Allahut xh.sh që ata më të mos jenë në mesin tonë, shumë prej njerëzve që kanë lajthitur nga rruga e Allahut xh.sh janë duke e humbur këtë shans andaj le të jemi falënderues dhe mirënjohës ndaj Krijuesit tonë për rastin e dhënë dhe le ta marrim këtë si një privilegj dhe një përzgjedhje nga ana e Allahut xh.sh për ne. E nëse e llogarisim si të tillë atëherë do duhej që këtij privilegji të i qasemi ashtu siç duhet në mënyrë që të e shfrytëzojmë maksimalisht sipas mësimeve të Allahut xh.sh dhe porosive profetike të Profetit tonë s.a.v.s.
Nuk dua që të ndalëm shumë në mënyrën e duhur të shfrytëzimit të këtij muaji pasi që mësimet, obligimet, rregullat, dispozitat dhe çdo gjë tjetër që është e ndërlidhur me këtë muaj është prezent në çdo vend si në xhami, në ligjërime, në mësime javore, në media të ndryshme etj, edhe pse kjo nuk është e mjaftuar por së paku na jep mundësinë që kësaj radhe të i shmangemi pak kësaj forme të qasjes dhe të flasim për një dukuri që është mjaftë e shfaqur në këtë muaj e që fare nuk ka të bëjë me këtë muaj dhe me madhështinë e këtij muaji.
Muaji i ramazani është muaji i solidaritetit:

Ramazani është muaji i solidariteti dhe përkrahjes së të tjerëve, është muaj në të cilin do duhej që zemrat të zbuteshin në mënyrë që në shoqërinë tonë të mos ndjehej varfëria, në mënyrë që në mesin tonë çdo njëri të ketë mundësi që të gjente ushqimin e mjaftuar për iftarin dhe për syfyrin e tij. Shembullin më të mirë, padyshim se, e kemi tek Profeti s.a.v.s e që Pejgamberi s.a.v.s në këtë muaj nuk bëhej gati vetëm me ushqime dhe veshmbathje, por me bindje, nënshtrim, adhurim dhe përkushtim ndaj Allahut xh.sh. Kur ishte me Allahun ishte rob i përkushtuar, me njerëzit i dërguari i uritur, me të afërmit dhe fqinjët bujar dhe ndihmëtar, siç e përshkruan Abdullah ibn Abasi r.anh, ku thotë se ishte i dërguari i Allahut xh.sh më bujari ndër njerëzit, e më së shumti tregohej bujar në ramazan.
Andaj ku jemi ne nga shëmbëlltyra e Profetit s.a.v.s në bujari dhe solidaritet gjatë këtij muaji ?.

Imam El-Gazaliu thotë se prej gabimeve të njerëzve është të menduarit se përgatitja për këtë muaj do të thotë blerje e ushqimeve dhe begatim i tryezës për mysafirë, me të vërtet ky muaj është bërë për tu afruar drejt Allahut xh.sh duke e dhënë mundin tonë për të arritur kënaqësinë e tij, duke medituar në Kur’an, ky muaj është garë në të mire, prandaj lumë ai i cili do të jetë më i përgatituri për të.
Kështu bëheshin gati të parët tanë të udhëhequr nga i Dërguari ynë s.a.v.s, por a thua vallë si të bëhemi gati ne në kohën tonë…?

Ndërsa si nxitje për bujari dhe solidaritet që duhet treguar gjatë këtij muaji na mjafton thënia e Profetit s.a.v.s ku thuhet se:’’ Kush ia mundëson një agjëruesi që të bëjë iftar do ta ketë shpërblimin e ngjashëm me të tijin pa ia pakësuar atij asgjë ‘’.

Agjërimi nuk e justifikon të tepruarit:

Një prej dukurive që sot më së shumti na brengosë si shoqëri myslimane, padyshim se, është të tepruarit që bëhet gjatë këtij muaji. Me të vërtetë shohim se në mbarë familjet besimtare, përveç atyre që janë mëshiruar nga Allahu xh.sh, gjatë muajit të tyre shpenzimet në ushqime janë mbi çdo nivel dhe jashtë çdo normaleje nëse krahasohet me muajt e tjerë apo rrethin në të cilin jetojmë.
Kjo çështje drejt për drejtë ka të bëjë me logjikën dhe psikikën e njeriut pasi që vetë fakti që besimtari qëndron tërë ditën pa ushqim e nxitë atë që gjatë iftarit dhe gjatë kohës në mes të iftarit dhe syfyrit të e shtoj ngrënien e tij duke e tepruar e kjo vije si përpjekje për të akumuluar ushqim në mënyrë që të i lehtësohet agjërimi gjatë ditës. Mënyrë tjetër e teprimit është edhe ajo e përgatitjes së tepërt të ushqimit nga frika e mosmjafëtimit duke u ndikuar kështu nga një sypangopësi e tepruar që shfaqet në këtë muaj. E të mos flasim për cilësinë e ushqimeve dhe përzgjedhjen e tyre nga më të shtrenjtat.

E tërë kjo është e ndaluar nga aspekti fetar andaj duhet që të kemi kujdes dhe të mos e shpërfillim këtë muaj sepse agjërimi nuk e justifikon teprimin tonë që e bëjmë në të ushqyer e as që e justifikon hedhjen e ushqimit të tepërt që bëhet gjatë këtij muaji.
Në lidhje me këtë e kemi edhe vetë fjalën e Allahut xh.sh ku thotë se:’’… hani dhe pini e mos e teproni, pse Ai (All-llahu) nuk i do ata që e teprojnë (shkapërderdhin) ‘’7:31, andaj duhet që të mundohemi maksimalisht që ti shmangemi kësaj dukurie negative që është duke mbretëruar sot në mesin e besimtarëve sidomos gjatë muajit të shenjtë të ramazanit, gjatë këtij muaji ku do duhej që të mbretëronte solidariteti e assesi të tepruarit.

Po ashtu e kemi edhe thënien tjetër të Profetit s.a.v.s ku thotë se:’’ Hani, jepni lëmosh dhe vishuni pa e tepruar dhe pa e manguar ‘’, andaj çdo gjë duhet të jetë në sasi të caktuar pasi që Allahu xh.sh në një citat tjetër thotë se:’’ Ne çdo send e kemi krijuar me masë të caktuar ‘’54:49. Andaj mos të harrojmë se ndoshta pikërisht teprimi ynë dhe hedhja e ushqimit të tepruar nga ana jonë do të thotë mangësi për të tjerët, uri për të tjerët, mos gjetje e ushqimit dhe varfëri për të tjerët ngase ne nuk kujdesemi, që së paku, atë ushqim të tepruar të ua japim të tjerëve në vend që ta hedhim në koshin e mbeturinave. Ne po i kalojmë netët e ramazanit duke ngrënë e duke pirë sikur të ishte duke na pritur vdekja me ezanin e sabahut andaj pikërisht forma se si agjërojmë ne sot dhe se si i qasemi ne sot këtij muaji ka bërë që ai të jetë shumë më ndryshe sesa agjërimi që ishte në kohën e të parëve tanë, e që transmetohet se sahabët në këtë muaj të shenjtë mundoheshin të shfrytëzonin çdo çast dhe frymë të tyre në adhurim të Allahun xh.sh. saqë thuhet se disa prej tyre në këtë muaj e bënin hatme Kur’anin deri në gjashtëdhjetë herë ndërsa për Othmanin r.a. thuhet se e bënte hatme Kur’anin jashtë namazit çdo ditë, ndërsa netët e tyre ishin të mbushura me namaz nate dhe pa gjumë në sy e ditët e tyre ishin lufte në rrugën e Allahut dhe jetë e zakonshme.

Ndërsa ne sot agjërimin e bëjmë me shumë mundim edhe përkundër asaj që jemi në kushte shumë më të mira se Pejgamberi s.a.v.s. edhe përkundër vapës së madhe që po na mundon, e për të cilën Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë se kjo vapë është vetëm fryma e zjarrit të xhehenemit (Allahu na ruajt prej tij), e tejkalojmë pranë kondicionerëve dhe duke mos dalë fare thuajse në këtë muaj duhet që ditët e tij të jenë të vdekura ndërsa për netët e tij të mos flasim fare sepse i kalojmë duke shikuar televizion dhe të paktë janë ata të cilët Allahu i ka mëshiruar që këto net t’i kalojnë në adhurime dhe përkushtim të plotë ndaj Allahut xh.sh.

Allahu xh.sh na e mundësoftë që të arrijmë shpërblimin e këtij muaji dhe të e arrijmë kënaqësinë e Allahut xh.sh duke na e mundësuar që të kemi një qasje të duhur, adekuate dhe që përkon me vetë madhështinë, begatinë dhe mirësinë që ka ky muaj.
Autorë: Mr. Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] Ky është muaji i solidaritetit jo i teprimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: