islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty20%[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty7%[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty7%[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty7%[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty7%[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty7%[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty7%[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty37%[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI Empty
MesazhTitulli: [Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI    [Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI EmptyTue 8 Jul 2014 - 6:09

[Only admins are allowed to see this image]Agjërimi nuk nënkupton vetëm abstenim nga ushqimi dhe pijet. Agjërimi ka dhe një rol vetëdijësues. Ai synon që besimtarin ta bëjë të vetëpërmbajtur. Agjërimi ia mundëson besimtarit një kontroll mbi emocionet. E bënë më të matur në sjellje dhe veprime. Për këtë shkak, Muhammedi [alejhis salatu ves selam] ka thënë: Kur të jetë ndonjëri prej jush agjërueshëm, atëherë le të mos flet fjalë të pista si dhe të mos bëjë veprime injorante. E, nëse bëhen veprime të tilla ndaj tij nga ndokush, atëherë le të thotë: unë jam njeri që agjëroj!“[1] 
Agjërimi pa këtë element rrezikon të mos shpërblehet fare.

Ka agjërues që nga agjërimi i tij nuk ka përfituar vetëm se urinë, sikur që ka falës që nga falja e tij nuk ka përfituar vetëm se pagjumësinë!” [2]
Kështu, për të parë ndikimin e fesë në vetëpërmbajtjen e njeriut nga gjërat që ia zbehin imazhin e tij si një besimtar i pjekur, do t’i referohemi disa aspekteve këshillëdhënëse të saj (fesë).
Kultivimi i moralit të faljes
Allahu i Madhëruar duke na rrëfyer për besimtarët e mirë, ndër tiparet me të cilat portretizohen ata, përmend edhe faljen. Thotë Allahu:
t
Të cilët japin kur janë shlirë edhe kur janë në vështirësi dhe që e frenojnë mllefin, që ua falin (të keqen) njerëzve, e All-llahu i do bamirësit.“ (Ali Imran, 134)
Ti (Muhammed) merre të lehtën, urdhëro për mirë dhe hiqu prej të padijshmëve.“ (el-A’rafë, 199)
Muhammedi [alejhis salatu ves selam] ka qenë njeriu më i dalluar me këtë moral. Xhabir ibn Abdullahu rrëfen se në kthim nga një betejë, Pejgamberi [alejhis salatu ves selam] ishte ndalur të pushonte nën hijen e një peme. Kishte fjetur paksa, ashtu siç kishin fjetur edhe ushtarët. Një beduin – malësor kishte ardhur dhe ia kishte marrë shpatën ndërsa e kërcënonte se do ta mbyste. Kush do të mbrojë tani?! – i tha ai. Muhammedi [alejhis salatu ves selam] i tha: Allahu!- ndërsa ia përsëriti këtë gjë tri herë. Nga frika, atij i ra shpata nga dora. Muhammedi [alejhis salatu ves selam] e mori shpatën dhe kishte mundësinë ta mbyste, por e fali. E fali po kështu dhe gruan çifute, e cila ia solli një dele të pjekur të helmuar.
Këtë moral e kanë kultivuar edhe gjeneratat pas tij. Hasani, nipi i tij, ka thënë: “Nëse dikush më shan në njërin vesh, ndërsa në tjetri më kërkon falje, do t’ia falja!”
Omerin [Allahu qoftë i kënaqur me të!] e ofendoi një beduin. Në fakt, e akuzoi se nuk mbante drejtësi. Omeri u hidhëruar dhe ishte gati ta ndëshkonte, por, njëri nga të pranishmit, i tha: O prijësi i besimtarëve! A nuk e de dëgjuar fjalën e Allahut:
Ti (Muhammed) merre të lehtën, urdhëro për mirë dhe hiqu prej të padijshmëve.“ (el-A’rafë, 199)
Omeri e fali.
Abdullah ibn Mes’udit (Allahu qoftë i kënaqur me të) një ditë i janë vjedhur ca para në treg. Ata që ishin me të i thanë: Ta mallkojmë dhe ta lusim Zotin kundër tij. Abdullahu iu përgjigj: Unë jam pronar i mallit, unë do të lutem kurse ju thoni: “Amin”
“O Allah, nëse personi që i mori paratë e mia është i nevojshëm për to, begatoje atë me to, ndërsa nëse s’është i nevojshëm për to, bëja atij mëkatin e fundit që po bën.”
Imam Kurtubiu rrëfen tregimin e Mejmun ibn Mehranit, të cilit shërbëtorja ia kishte derdhur çorbën. Në konak kishte mysafirë. Ishte rast i turpshëm dhe ai deshi ta ndëshkonte. Shërbëtorja i tha: O zotëria im! Pse nuk punon me fjalën e Allahut:
...dhe që e frenojnë mllefin...“ (Ali Imran, 134)
Në rregull, po e bëj këtë.
Vepro edhe me pjesën në vazhdim të ajetit – i tha shërbëtorja:
...që ua falin (të keqen) njerëzve...“ (Ali Imran, 134)
Ta kam falur.
Robëresha i tha:
...e All-llahu i do bamirësit.“ (Ali Imran, 134)
Atëherë ti je e lirë për Allahun! – ia ktheu Mejmuni.
Kështu, ky moral jo vetëm që u kultivua, or ai u shndërrua edhe në art. Dy shokë patën një mospajtim, i cili përfundoi me konflikt fizik. Njëri e sulmoi tjetrin. I ra shuplakë në fytyrë. Ky i rrahuri, e mori një shkop të vogël dhe gërvishti në rërë: “Sot, shoku im më i dashur më ra shuplakë në fytyrë!” dhe vazhduan rrugën. Kaluan pranë një moçali, rëra e të cilit ishte lëvizëse – përpinte çdo gjë. I rrahuri filloi të fundosej por e shpëtoi shoku i tij. me të shpëtuar, ai mori një hekur dhe gërvishti në një guri: “Sot, shoku im më i dashur më shpëtoi jetën!”
Kjo gjë e bëri shokun e tij të çuditej, andaj, me habi e pyeti: Pse kur të rashë shuplakë herën e parë, e shkrove në rërë se më goditi shoku im, ndërsa tani që të shpëtova e shkrove në guri?! Shoku i tij iu përgjigj me butësi: Kur neve të na bëjë keq dikush, duhet ta shkruajmë në rërë, në mënyrë që era ta fshijë atë, ta humbasë, ta harrojmë…Ndërsa kur dikush të na bëjë mirë, duhet ta shkruajmë në guri, në mënyrë që asnjë erë të mos mund ta fshijë atë.
Pra, falni njerëzit, harrojuani gabimet dhe përkujtojuani të mirat, kështu do të bëheni jo vetëm të vetëpërmbajtur, por edhe të dashur tek ata!
I fortë, vetëm Allahu
Përmbaje veten dhe dije se Allahu mund të të ndëshkojë. Ai është i pamposhtur ndërsa të gjithë të tjerët janë të mposhtur. Paramendo për një çast nëse Allahu të ndëshkon, si do të jetë puna jote?
Në vend se ta hidhërosh Allahun, kërko ndihmë prej Tij. Sulejman ibn Suredi transmeton se në kohën e Muhammedit [alejhis salatu ves selam] dy njerëz u shanë, ose njëri, nën gjendjen e hidhërimit shau tjetrin, ndërsa Muhammedi [alejhis salatu ves selam] tha: Unë di një fjalë, që nëse e thotë atë, do t’i kalojë hidhërimi. Nëse thotë: Eudhu bil-Lahi mine-sh-shejtani-rr-rraxhim! – Kërkoj mbrojtje tek Allahu nga djalli i mallkuar!”[3]
I fortë, vetëm ai që fal
Mos mendo se me arrogancën tënde do të tregosh edhe forcën. Ato sjellje reflektojnë vetëm shtazëri. I fortë është ai që fal. Muhammedi [alejhis salatu ves selam] ka thënë:

Nuk është i forti në mundje por ai që kontrollon veten gjatë hidhërimit!” (Transmetim unanim.)
Për këtë gjë edhe meriton shpërblim. Muhammedi [alejhis salatu ves selam] ka thënë:

Kush vetëpërmbahet ndërsa ka mundësi ekzekutimi (ndëshkimi), Allahu, në Ditën e Kiametit, në prani të krijesave, do ta thërret dhe do t’ia jap mundësinë që të zgjedh nga hyritë çka të dojë!”[4]
Mbroju me namaz dhe durim
Namazi dhe durimi janë dy ilaçe shpirtërore për shërimin e shumë sëmundjeve. Përdorimi i tyre nga besimtari do të ketë efektin e vet. Namazi, duke vënë kokën në tokë, të përkujton se je i vogël, ndërsa durimi të ruan na pendimi për ngutinë në veprime. Allahu ka thënë:
O ju që keni besuar, kërkoni ndihmë me durim e me të falur, se vërtet All-llahu është me durimtarët.“ (el-Bekare, 153)
Ruajtja e karakterit
Vetëpërmbajtja nënkupton që besimtari nuk ia lejon vetes të jetë në nivel me injorantin. Një i ditur ka thënë: Budallai të mund, ngase ai të detyron, së pari, të biesh në nivelin e tij, e pastaj me përvojën që ka, të mund. Morali i besimtarit është shumë më i madh se që të merret me mendjelehtë. Allahu ka thënë:
Ti (Muhammed) merre të lehtën, urdhëro për mirë dhe hiqu prej të padijshmëve.“ (el-A’rafë, 199)
Dhe kur e dëgjojnë ndonjë llomotitje marrëzie, i kthejnë shpinën dhe thonë: "Ne kemi veprat tona e ju tuajat, qofshit larg nesh, ne nuk na duhen injorantët!“ (el-Kasas, 55)
Një njeri i kishte thënë Dirar ibn Ka’kas: Nëse ma thua nj fjalë, t’i them dhjetë. Dirari iu përgjigj: Nëse mi thua dhjetë, nuk ta them asnjë!
Kështu është besimtari. Ai fal dhe tregohet i butë që të përfitojë zemrat e tyre. Thotë Allahu:
Ti ishe i butë ndaj atyre, ngase All-llahu të dhuroi mëshirë, e sikur të ishe i vrazhdë e zemërfortë, ata do shkapërderdheshin prej teje, andaj ti falju atyre dhe kërko ndjesë për ta, e konsultohu me ta në të gjitha çështjet, e kur të vendosësh, atëherë mbështetu në All-llahun, se All-llahu i do ata që mbështeten.“ (Ali Imran, 159)
Ti të keqen kthe me më të mirën. Ne e dimë më së miri atë që shpifin ata.“ (el-Mu’minune, 96)
Porosia e kësaj ligjërate
Porosi më e mirë e kësaj ligjërate do të ishte porosia e të Dërguarit të Allahut, Muhammedit [alejhis salatu ves selam] dhënë një besimtari. Ebu Hurejre [Allahu qoftë i kënaqur me të!] transmeton se një njeri kishte ardhur tek Pejgamberi [alejhis salatu ves selam] dhe i kishte thënë: Më këshillo! Pejgamberi [alejhis salatu ves selam] i tha: Mos u hidhëro! Njeriu prapë ia përsëriste këtë gjë, ndërsa ai i thoshte: Mos u hidhëro!”[5]

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë e Ramazanit] PËRMBAJTJA NGA HIDHËRIMI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: