islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Njeriu eshte vertete I lige. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njeriu eshte vertete I lige. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu eshte vertete I lige. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu eshte vertete I lige. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njeriu eshte vertete I lige. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu eshte vertete I lige. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njeriu eshte vertete I lige. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njeriu eshte vertete I lige. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Njeriu eshte vertete I lige. Empty96%Njeriu eshte vertete I lige. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Njeriu eshte vertete I lige. Empty0%Njeriu eshte vertete I lige. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Njeriu eshte vertete I lige. Empty0%Njeriu eshte vertete I lige. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Njeriu eshte vertete I lige. Empty0%Njeriu eshte vertete I lige. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Njeriu eshte vertete I lige. Empty1%Njeriu eshte vertete I lige. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Njeriu eshte vertete I lige. Empty2%Njeriu eshte vertete I lige. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeriu eshte vertete I lige.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Anonime
Vizitor
Anonymous


Njeriu eshte vertete I lige. Empty
MesazhTitulli: Njeriu eshte vertete I lige.   Njeriu eshte vertete I lige. EmptyFri 4 Jul 2014 - 23:18

Selamun alejkum.

Se pari dua qe ta dini se keto fjale po I shkruaj me lote e me vaj.
Une jam 20vjece dhe jam ne lidhje me nje djal 25 vjecar ne duhemi shume. Familja ime nuk e di per lidhjen tone dhe pikerisht kjo me vret ndergjegjien. Sa i perket familjes se tij qysh ne fillim ka dashur qe djali I tyre te gjente dike jasht vendit kinse per kushte me te mira ekonomike. Ai sigurisht qe nuk do nje gje te tille ua ka mohuar gjithmone madje I ka kercenuar se nuk do te martohej kurr. Ai me ka thene se per martes e familje ka menduar vetem atehere kur eshte takuar me mua. Por edhe verej se ka presion nga ana e tyre madje jan ne gjendje edhe ta debojne nga shtepia ky do te ishte problem I madh pasi eshte edhe I pa-pune.
Cka me keshilloni te beje ose cka me keshilloni te bejme sepse vertete jemi ne nje situate te veshtire..
Perderisa tek ne behet fjale per ndjenja te pasterta,familjes se tij ajo cka u intereson eshte PARAJA. Si duket ata ende se kane kuptuar se paraja nuk e blen dot lumturine..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeriu eshte vertete I lige. Empty
MesazhTitulli: Re: Njeriu eshte vertete I lige.   Njeriu eshte vertete I lige. EmptySun 6 Jul 2014 - 2:36

we alejkumu selam moter e nderuar, une e lexova pyetjen tuaj dhe pasi qe hoxha eshte shume i nxene me obligimet e ramazanit dhe nuk ka mundur qe te hin ne net dhe ti shikon pyetjet, e pashe te arsyeshme qe une te pergjigjem ne pyetjen e jauj dhe ne baz te mundesive te mia tju keshilloj dic ne lidhje me kete ceshtje.

Pik se pari ne duhet te dime se ne islam ka rregulla sa i perket fejeses apo marteses ashtu sic islami ka rregulluar dhe sqaruar cdo gje edhe sa i perket fejeses dhe marteses e ka sqaruar ne perpikmeri kete ceshtje.

Allahu xh.sh thote: Martohuni me ata gra qe u pelqejn juve....

I derguari i Allahut s.a.v.s ka thene: "Femra fejohet apo martohet per kater cilesi: 1.Per bukurin e saj, per pasurin e saj, per nderin familjar si dhe per fene e saj martoni fetare nese doni te jeni te lumtur.

Pastaj ne duhet te dim dicka se nje gje qe fillon apo e ka zanafillen me harram ajo lidhje apo ajo ceshtje perfundimin e ka te keq.

Une pasi qe nuk i di rethanat e njoftimit tuaj se a e  keni be ne baza te rregullave islame, ju kisha keshillaur qe tash pasi qe gjerat u jane nderlikuar qe ti pendoheni Allahut per te kaluaren si dhe te falni namazin e istihares dhe te beni duane e posacme qe nese Allahu e ka bere hajr dhe eshte caktim qe te jeni per nejri tjetrin ashtu sic eshte cekur ne namazin e istihares te cilen mundeni ta gjeni edhe ne faqen tone tek butoni kerko  kekroni namazi i istihares ku tregohen rregullat dhe duaja ateher Allahu xh.sh do tua tregon nje nga rruget: ose ju do te shikoni ne ender, ose do tju anon zemra kah hajri nese eshte qe te jeni bashk ose nese nuk eshte  Allahu xh.sh do tju largon nga njeri tjetri.

Pastaj nese eshte hajr hapi tjeter qe do te ishte i mire qe punet te shkojn mire eshte qe menjeher te veni niqah sepse fejesa eshte vetem nje premtim i thjeshte dhe asgje nuk eshte decide ndersa me niqah qartesohen gjerat dhe ju do te rini ne ate gjendje deri sa Allahu xh.sh ati djalit tja hap nje ruge te gjen ndonje pune dhe me pas te martoheni sepse nuk eshte kusht i patjetersueshem ne islam pelqimi i familjes sepse zgjedhjen per fejes e ben djalai dhe aj martohet per veten e tij dhe martesa nuk eshte hater po eshte jete.

Pastaj spaku ne medhhebin hanefi (medhheb te ciles i perket pjesa me e madhe e popullit tone), i lejohet edhe vajzes qe te martohet edhe pa pelqimin e prinderve e nuk behet fjale per djalin.

Kjo ishte e tera sa i perket keshilles time sa i perket kesaj ceshtje, nese hoxhaa e shef kete pyetje dhe ka dicka te shton le te shton.

Allahu e din me se miri

Wes-selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Njeriu eshte vertete I lige. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Njeriu eshte vertete I lige.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: