islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty96%RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty0%RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty0%RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty0%RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty1%RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty2%RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. Empty
MesazhTitulli: RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH..   RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH.. EmptyMon 23 Jun 2014 - 22:29

O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm...BEKARE 183


Zoti ynë thotë në Kuranin fisnik: “Muaji i Ramazanit është muaji në të cilin zbriti Kurani, që është udhezim për njerëzit, është dallues i të drejtës nga e shtrembërta. Kush e arrin këtë muaj, le ta agjërojë atë”.

Njeriu në natyrën e tij është krijesë e dobët. Besimi i njeriut ndonjëherë rritet shumë, saqë të duket se arrin besimin e melekëve, herë të tjera dobsohet shumë, saqë ti dyshon nëse je besimtar apo jo. Secili prej nesh ka pasur dhe ka hallet e tij, të cilat e mbajnë çdo ditë peng. Nuk dihet ku fillojnë e ku mbarojnë hallet e njeriut. Sezoni i verës me vapën e saj, pushimet dhe organizimi i tyre, viti shkollor dhe përgatitjet e fëmijëve e shumë të tjera, të gjitha këto të marra së bashku dashje pa dashje na e largojnë vëmendjen dhe përqendrimin nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Kjo është normale, por nuk duhet të vazhdojë shumë.

Njëherë shokët e profetit (a.s) shkuan tek ai me lot në sy, me kokën ulur dhe i thanë: “O profet i Allahut! Kemi frikë se jemi bërë hipokritë”. Profeti (a.s) i pyeti: “Ç`është kjo fjalë? Si mund të bëheni ju hipokritë?!” Shokët i thanë: “Kur jemi me ty, e kemi besimin aq të fortë, saqë na duket sikur fluturojmë. Na lotojnë sytë, na zbuten zemrat, e kemi mendjen vetëm tek Zoti dhe tek bota tjetër. Por kur shkojmë në shtëpitë tona, fillojnë problemet, gratë qahen, fëmijët qajnë e kështu na ngurtësohen zemrat, saqë dyshojmë nëse jemi besimtarë apo jo. Prandaj kemi frikë se jemi bërë hipokritë”. Profeti (a.s) u tha: “Jo! Ju nuk jeni hipokritë, sepse kjo është diçka normale. Sikur ju të qëndronit në shtëpitë tuaja me të njëjtin besim që keni kur jeni me mua, do të dilnin melekët nëpër rrugë duke iu dhënë selam. Por forcojeni besimin tuaj herë pas here, freskojeni atë orë pas ore”.

Nëse hallet tona kanë qenë të shumta e ne kemi kaluar shumë orë larg mendimit për Zotin, tashmë po vjen një orë e madhe, po vjen një muaj i madh e ai është muaji Ramazan. Ai vjen vetëm një herë në vit, por ndoshta për dikë mund të mos përsëritet më vitin tjetër dhe kjo mund t`i ndodhë secilit prej nesh. Mes nesh kemi pasur besimtarë e besimtare, të cilët kanë dëgjuar fjalime, kanë falur teravi, ndërsa sot nuk janë mes nesh, por kanë shkuar tek Zoti i gjithësisë. Lusim Zotin t`ua ketë pranuar çdo punë të mirë.

Ramazani ka aq vlerë të madhe, saqë unë nuk mund ta shpreh me fjalët e mia, por do të them disa nga fjalët e Muhamedit (a.s), i cili tregon për vlerën e madhe të këtij muaji. Lum ai që e shfrytëzon çdo moment të këtij muaji.

Në hadithin kudsij thuhet: “Çdo punë që bën njeriu, e bën për veten e tij, përveç agjërimit. Atë e bën vetëm për Mua dhe vetëm Unë do ta shpërblej për të. Ky njeri le ushqimin dhe pijen, nënshtron epshet e tij për hatrin Tim. Unë do ta shpërblej njeriun. Shpërblimi i Zotit është i madh, se Ai është Bujari i bujarëve, është Ai që jep pa llogari, është Zoti i gjithësisë.

Për të pasur një ide më të qartë të shpërblimit të Zotit, mund të përmendim vetëm historinë e njeriut të fundit që hyn në xhenet. Allahu (xh.sh) i thotë atij: :Robi Im! A kënaqesh nëse të jap gjithë pasurinë e dynjasë?” Njeriu thotë: “O Zot, a tallesh me mua e Ti je Zoti i gjithësisë?! E si mund ta kem unë gjithë pasurinë e dynjasë?!” Atëherë Zoti i thotë: “Robi Im, Unë të kam dhënë 10-fishin e pasurisë së dynjasë”. Ky është shpërblimi i Allahut (xh.sh). Kur të të thotë Zoti, se Ai vetë do të të shpërblejë për diçka, imagjinoje sa të duash shpërblimin, të jesh i sigurt se do të jetë shumë më i madh, sepse me arrijmë të llogarisim me kapacitetin e mendjeve tona, ndërsa Allahu (xh.sh) e ka shpërblimin pa kufi.

Profeti (a.s) ka thënë: “Era e gojës së agjëruesit, është më e dashur tek Zoti se era a parfumit misk”. Era e gojës së agjëruesit është era e devotshmërisë, ështe era e besimit dhe nuk është thjesht era e dhëmbëve.

Profeti (a.s) ka thënë: “Muslimani ka dy gëzime: ku çel iftar dhe kur të takohet me Zotin e tij”. Muslimani gëzon kur çel iftar dhe thotë: “Shyqyr o Zot që më mundësove të agjëroj këtë ditë. Ma prano agjërimin e kësaj dite. Të gjithë e kemi provuar se çfarë gëzimi ka ky moment. Ky gëzim vazhdon për 30 ditë rresht. Ky është gëzimi i muajit Ramazan. Por gëzimi më i madh i muslimanit do të jetë gëzimi kur të dalë përpara Allahut (xh.sh), kur të shikojë bukurinë e Zotit. Do t`i thuhet atij njeriu: “Ti e pe Zotin, sepse agjërove për hatër të Tij”. Ky është gëzimi më i madh, që i kurrë nuk e ka imagjinuar.

Profeti (A.s) ka thënë: “Kush agjëron një ditë për hatër të Zotit, largohet 70 vjet nga zjarri i xhehenemit”. Me një ditë agjërim largohesh 70 vite nga xhehenemi. Po nëse agjërojmë për 30 ditë, sa vite largohemi nga zjarri?! Po ata njerëz që agjërojnë gjithë jetëm e tyre?! Zoti na bëftë nga ata, që agjërojnë për hir të Allahut (xh.sh) e Ai na largon nga zjarri i xhehenemit dhe nuk e shikojmë zjarrin as me bisht të syrit.

Profeti (a.s) ka thënë: “Xheneti ka tetë dyer, njëra më e bukur se tjetra. Gjerësia e një dere është me dhjetëra kilometra. Por do të vijë një ditë, që njerëzit do të shtyjnë njëri – tjetrin për të hyrë në dyert e xhenetit”.

Ndërsa në një hadith tjetër profeti (a.s) thotë: “Një nga dyert e xhenetit e ka emrin “Er-Rejjan”. Ajo derë është vetëm për agjëruesit. Kur të hyjë agjëruesi i fundit, ajo derë mbyllet dhe askush tjetër nuk hyn më nga ajo derë”. Zoti na bëftë nga ata, që shtyjnë njëri – tjetrin për të hyrë në xhenet nga dera e Rejanit.

Kur afrohej muaji Ramazan, profeti (a.s) buzëqeshte, i merrte shokët e tij dhe u thoshte me buzë në gaz: “Zoti i ka dhënë Umetit tim pesë dhurata në Ramazan dhe askujt tjetër përveç Umetit tim nuk ia ka dhënë. Ato janë:

1- Era e gojës së agjëruesit, është më e dashur tek Zoti se era a parfumit misk.

2- Për agjëruesin luten gjithë krijesat e Zotit, deri në momentin kur ai çel iftar.

3- Xheneti zbukurohet çdo ditë të Ramazanit për agjëruesin dhe Zoti i thotë: “Zbukurohu o xheneti Im. Bëhu gati për robtë e Mi. Ata shumë shpejt do të vijnë tek ti”.

4- Në Ramazan prangosen shejtanët, të cilët nuk kanë forcë mbi njeriun.

5- Natën e fundit të Ramazanit agjëruesit i falen gjynahet.

Shokët i thanë: “O profet i Zotit! Mos e ke fjalën për natën e Kadrit?” Profeti (a.s) u përgjigj: “Jo ajo është natë tjetër. Unë flas për natën e fundit të Ramazanit. A nuk e keni parë, se punëtori merr shpërblimin, pasi mbaron punën e tij? Ashtu edhe agjëruesi e merr shpërblimin e agjërimit të tiij në natën e fundit të Ramazanit”.

Njëherë teksa profeti (a.s) po ngjiste shkallët e minberit, në shkallën e parë tha “Amin”, në shkallën e dytë tha “Amin”, në shkallën e tretë tha “Amin”. Shokët e tij e pyetën: “O profet i Zotit! Pse the tre herë Amin?” Profeti (a.s) ua ktheu: “Më erdhi Xhibrili (a.s) dhe më tha: “O Muhamed! Kur të dëgjosh për tre gjëra thuaj Amin. Kush i gjen prindërit gjallë, nuk i respekton ata dhe nuk fiton xhenetin nëpërmjet tyre, e largoftë Zoti atë njeri”. Unë thashë “Amin”. Pastaj Xhibrili (a.s) më tha: “O Muhamed! Kush dëgjon emrin tënd dhe nuk çon salavat mbi ty, e largoftë Zoti atë njeri”. Unë thashë “Amin”. Xhibrili (a.s) vazhdoi: “Kush e arrin muajin e Ramazanit, nuk e agjëron atë dhe nuk fiton xhenetin, e largoftë Zoti atë njeri”. Unë thashë “Amin”.

Zoti e bëftë Ramazanin muajin e faljes së gjynaheve tona, muajin e afrimit me Zotin, muajin e largimit nga shejtani i mallkuar, muaj që na afron tek xheneti e na largon nga xhehenemi.

Të gjithë e dinë se ky Ramazan vjen pak ndryshe nga vitet e tjera, vjen në kohën e vapës, ku dashje pa dashje jemi të përqendruar në gjëra të tjera. Por dijeni, se ky muaj është më i madh se të gjithë shqetësimet që ka njeriu. Ky muaj vjen me duanë (lutjen) e tij, me lehtësinë e tij, sepse Ramazani asnjëherë nuk ka qenë i rëndë për besimtarët. Zoti e bëftë Ramazanin sa më të lehtë për ne dhe për të gjithë ata që e kanë bërë nijet për ta agjëruar këtë muaj.

Ky muaj kërkon prej nesh në radhë të parë përgatitje shpirtërore, që është NIJETI. Nijeti është gjë e madhe, është vendosmëria që ti bën në zemër përpara Ramazanit, duke thënë me vete: “O Zot kam bërë nijet për të agjëruar këtë muaj. O Zot të lutem të ma lehtësosh agjërimin e çdo dite”. Kush bën nijetin, ka bërë gjysmën e punës. Në dashtë Zoti, nijetet tona do të jenë gjithmonë për hatër të Allahut (xh.sh).

Ky muaj ka nevojë për përgatitje mendore. Vrite mendjen, jo duke menduar se çdo të bëj për iftar, por mendo se ku do t`i kalosh ditët e dhe netët e këtij muaji. Mendo me vete: “Sa Kuran do të lexoj këtë muaj, sa namaz do të fal, sa sadaka do të jap, sa njerëz do të ndihmoj, sa njerëz do të ftoj në fenë e Zotit, sa rekate teravi do të fal, sa do ta përjetoj këtë muaj me gjithë qenien time”. Për këto ia vlen të vrasësh mendjen e të planifikosh. Besimtari në këtë muaj mendon gjithmonë për të bërë diçka më shumë se dita e djeshme.

Ky muaj ka nevojë për përgatitje fizike dhe prgatitja më e madhe është durimi. Në këtë muaj kërkohet durim. Le të gjejmë durim brenda veteve tona, brenda zemrave tona. Ditët e para mund të jetë e vështirë, por Zoti do ta lehtësojë. E rëndësishme është që të kemi durim, sepse suksesi nuk arrihet pa durim, as xheneti i Zotit nuk fitohet pa durim.

Profeti Muhamed (a.s) ishte njeriu më besimtar, që asnjëherë nuk bënte gjynah, ishte njeriu që gjithmonë ishte i lidhur me Zotin, por kur vinte muaji Ramazan, ai (a.s) ndryshonte menjëherë. Ai (a.s) ishte shumë aktiv në Ramazan dhe bënte lloj – lloj punësh të mira, që ndoshta nuk i kishte bërë herë tjetër. Kur vinte muaji Ramazan, ai (a.s) ishte shumë bujar, edhe pse nuk është njohur asnjëherë për kopraci.

Kur vinte Ramazani, profeti (a.s) ulej çdo natë dhe lexonte Kuran me Xhibrilin (a.s), dhe shokët e tij e shihnin atë (a.s) teksa lëvizte buzët e nuk e shihnin Xhibrilin (a.s). Ndërsa vitin që ndërroi jetë, profeti (a.s) e lexoi dy herë Kuranin. Me këtë dukej sikur Allahu (xh.sh) po i thoshte: “O Muhamed ky është viti i fundit i jetë tënde, prandaj bëje edhe një hatme (lexim i plotë i Kuranit) më tepër”.

Kur vinte nata e parë e Ramazanit, shokët e tij e kapnin njëri – tjetrin në qafë dhe me lot në sy thoshin: “Shyqyr o vëlla që e arritëm muajin e Ramazanit”. Ata e prisnin me padurim Ramazanin dhe i jepnin selam njëri – tjetrit, sikur do të shkonin në ndonjë vend të largët dhe thoshin: “O Vëlla! Shihemi në fund të Ramazanit, mos më harro në dua (lutje)”. Ata përqendroheshin tek vetja e tyre me duatë, me dhikrin dhe me leximin e Kuranit, sikur nuk njihnin asnjë njeri tjetër.

Dijetarët që shpjegonin fe, në muajin Ramazan e linin mësimin, i mbyllnin librat e tjerë. Ata hapnin vetëm Kuranin dhe përqendroheshin të gjithë në adhurim. Tregtarët mundoheshin ta rregullonin tregtinë e tyre, punëtorët mundoheshin ta rregullonin punën e tyre dhe të gjithë e përjetonin Ramazanin sikur të ishte i fundit për ta.

Prandaj edhe ne le të përmirësohemi sa të mundemi në këtë muaj dhe pas tij. Le të shtojmë sa më shumë adhurimet tona, le të jemi sa më të rregullt në punën tonë, le ta përjetojmë këtë muaj sikur të ishte i fundit për ne dhe të jemi të sigurt, se për disa do të jetë vërtet i fundit. Prandaj duhet ta shfrytëzojmë sa më mirë këtë dhuratë të Allahut (xh.sh), duhet ta presim sa më mirë këtë mik të Allahut (xh.sh) dhe ta përcjelim ashtu si i ka hije.

E lus Zotin e gjithësisë të na mundësojë ta arrijmë muajin Ramazan. Zoti na mundësoftë ta agjërojmë Ramazanin e të na e lehtësojë atë. Zoti i pranoftë namazet tona, duatë tona, dhikrin tonë, sadakanë tonë, leximin e Kuranit. Zoti i pranoftë teravitë tona dhe namazin e natës. Zoti na mundësoftë ta arrijmë natën e Kadrit. E lusim Zotin ta mbushë boshllëkun e zemrave tona me besimin tek madhështia e Tij. E lusim Zotin që Ramazanin ta bëjë dëshmitar për ne dhe jo kundra nesh. Zoti e bëftë Ramazanin muajin e përmirësimit për ne, për familjet tona dhe për të gjithë muslimanët kudo që janë. E lusim Zotin të na nxjerrë nga ky muaj me gjynahe të falura dhe të na bëjë nga banorët e xhenetit të Tij.

A M I N
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
RAMAZANI ..MUAJI I PUNEVE TE MIRA ....SE SHPEJTI PO NA VJEN ...ELHAMDULILAH..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: