islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit Empty
MesazhTitulli: [Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit   [Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit EmptyThu 8 May 2014 - 20:24

[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit 200-150_1399444860Joshua ibn Nun ishte bashkëkohanik i Musait a.s dhe ndihëmsi i tij, thuhet se ka qenë edhe nga të dërguarit e Zotit.
Ishte ai djaloshi që udhëtoi me Musain a.s për ta kërkuar Hidrin a.s ngjarje për të cilën flet edhe kurani në suren Kehf. “(Kujto) kur Musai i tha djaloshit që e shoqëtonte: “Nuk do të pushoj së ecuri, derisa të arrij në vendin ku takohen dy detet, edhe nëse do të më duhet të udhëtoj për shumë kohë”. (El-Kehf, 60)

Ky profet fisnik i Zotit pas vdekjes së Musait a.s e morri emanetin e shpjegimit të mesazhit të Zotit për njerëzit. Mes tjerash ai kishte për detyrë ta çlirojë Kudsin. Ai dëshironte që në ushtrinë e tij të marrin pjesë vetëm ata njerëz të cilët ja kanë kthyer shpinën dunjasë dhe për të cilët qëllimi i vetëm është kënaqësia e Allahut dhe lufta në rrugën e Tij.

Tre kategoritë të cilëve ua ndaloi shkuarjen në luftë

Ishin tre kategori të Beni Israilëve të cilëve ai ua ndaloi shkuarjen në xhihad me të: Atyre që sa ishin martuar, ndërsa ende nuk kishin qëndruar me gratë e tyre vetëm, sepse të tillët me padurim do të pritnin të ktheheshin nga xhihadi për t’u kënaqur me gratë e tyre, andaj xhihadi i tyre do të ishte për shkak të kënaqësive të kësaj bote; grupi i dytë të cilëve ua ndaloi pjesëmarrjen në xhihad ishin ata që sapo kishin filluar të ndërtojnë shtëpi, ndërsa ende nuk e kishin përfunduar. Zemrat e tyre do të ishin të lidhura me shtëpitë që i kishin filluar dhe me dëshirën për tu kthyer sa më parë për t’i përfunduar; dhe kategoria e tretë të cilët nuk kishin mundësi të marrin pjesë në çlirimin e Kudsit ishin ata që posedonin deve dhe dele , të cilave u ishte afruar koha e pjelljes. Ata gjatë xhihadit gjithmonë do të kishin ndërmend bagëtitë dhe shtimin e tyre dhe do të kishin dëshirë të madhe që sa më parë të ktheheshin në shtëpi. Për këtë shkak Jusha ibn Nun vendosi që ushtria e tij të përbëhet nga njerëz të cilët nuk i japin rëndësi kësaj bote të përkohshme që kështu të fokusohen vetëm tek përleshja, dhe nëpërmjet tyre Allahu t’ia jap fitoren. Kudsi në atë kohë ishte nga qytete më të bukura dhe më të populluara me ndërtime dhe kopshte të mrekullueshme i rrethuar me mure të larta dhe të padepërtueshme.

Joshua ibn Nun pa sukses e mbajti nën rrethim qytetin për gjashtë muaj, mirëpo një ditë e urdhroi ushtrinë që të vërsulen dyerve të qytetit dhe të gjithë me zë të thonë tekbiret, dhe Allahu do ta jap fitoren. Dhe kështu ndodhi Kudsi u çlirua pas një rretyhimi gjashtë mujorë. Kjo ndodhi ditën e xhuma pas iqindisë dhe para se të perëndoj dielli. Joshua e luti Allahun e Madhërishëm të ndaloj perëndimin e diellit, sepse nesër vinte e shtuna kur e kishin të ndaluar luftën, ndërsa ai dëshironte që para se të perëndoj Dielli i ditës së xhuma të çlirojë plotësishtë Kudsin dhe të vendos autoritetin e tij në të.

Shikoi Diellin i cili ishte duke perënduar dhe tha: “Ti dhe unë jemi krijesa të Allahut të cilët janë nën urdhrat e Tij. Zoti im, ndaloe perëndimin tij!” Dhe Allahu i Madhërishëm ndaloi perëndimin e Diellit derisa Joshua e çliroi plotësisht Kudsin. Ka thënë Muhamedi a.s: “Dielli nuk është ndaluar për asnjë njeri tjetër përveç se për Joshua ibn Nunin i cili e çliroi Bejtul Makdisin.” (Ahmedi).


Përshtati: (Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim islam] Njeriu për të cilin Allahu e ndaloi perëndimin e Diellit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: