islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty20%[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty7%[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty7%[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty7%[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty7%[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty7%[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty7%[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty37%[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall Empty
MesazhTitulli: [Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall   [Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall EmptyThu 8 May 2014 - 20:18

[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall 200-150_1397555832Në përpjekje për të përmbushur nevojat e muslimanëve në mbarë botën, një korporatë Malajziase ka publikuar planet për prodhimin e vaksinës së parë hallall deri në vitin 2017.
"Ne jemi duke shqyrtuar të gjitha mënyrat për ta prodhuar vaksinën hallall, shpresojmë që këtë do ta bëjmë sa më shpejtë të jetë e mundur", tha Jameel Bidin, Drejtori gjeneral i Korporatës për zhvillimin e industrisë hallall (HDC).
"Vaksinat, në të cilat janë duke punuar shkencëtarët dhe ekspertët e sheriatit, vendorë dhe ndërkombëtarë, duhet ta trajtojnë meningjitin hepatitin dhe sëmundjet meningokoke", u tha ai gazetarëve gjatë hapjes së Javës Botërore të Hallallit 2014 në Kuala Lumpur të Malajzisë.
Me një buxhet prej 100 milionë dollarë, HDC dhe Korporata e paemëruar saudite premtojnë se brenda tre viteve do të ofrojnë vaksina për meningjit, hepatit dhe infeksione meningokoke.
Sipas ministrit malajzias për Tregtinë dhe Industrinë Ndërkombëtare, Datuk Seri Mustapa Mohamed, “vaksinat hallall do të ndihmojnë në zbutjen e frikës dhe dyshimeve që ekzistojnë në mesin e muslimanëve në lidhje me integritetin e produktit."
Vaksinat e reja hallall do të ekstraktohen nga kafshët të cilat janë të therura sipas sheriatit . Prodhuesit gjithashtu premtojnë se do të përjashtojnë substancat e derrit nga prodhimi i vaksinave.
Vaksina e parë hallall për meningjit do të ndihmojë mijëra haxhinjë të cilët janë në rrezik të infektimit me këtë sëmundje. Vaksinat për meningjit në Perëndim janë me origjinë derri.
"Më së shumti jemi fokusuar në vaksinat e meningjitit, të cilat janë të nevojshme për muslimanët që synojnë të kryejnë haxhin dhe të cilat aktualisht janë me origjinë derri", thotë Bidin.
"Për vaksinat, pa bazë derri, do të ketë kërkesë të madhe jo vetëm nga muslimanët, por edhe nga jo-muslimanët. Sapo të dëgjojnë për këtë vaksinë, njerëzit menjëherë do të kërkojnë një alternativë. Pas prodhimit të këtyre tri vaksinave, ne do të fillojmë me prodhimin e të tjerave", thotë Bidin.
Meningjiti, sëmundja më e shpeshtë e infeksioneve të meningjokokut është infeksion i lëvores cerebrale dhe shtyllës kurrizore. Infeksioni mund të përhapet në indet e trurit dhe të shkaktojë dëmtim të trurit. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (WHO), 5 deri në 10 për qind të pacientëve vdesin nga kjo sëmundje 
Me ofertën e vaksinimit hallall, HDC synon standardizimin e certifikimit hallall në të gjitha vendet muslimane.
"Malajzia në bashkëpunim me Turqinë është duke u përpjekur që të kapërcej dallimet e certifikimit hallall në të gjitha vendet muslimane dhe të arrij kriteret e reja të standardizimit që do të zbatohen në të gjitha vendet e OKI", thotë Bidin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teknologji dhe Shkencë] Së shpejti në treg edhe vaksina e parë hallall
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: