islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty20%Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty7%Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty7%Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty7%Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty7%Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty7%Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty7%Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty37%Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si ndikoi Islami në Shkencë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Si ndikoi Islami në Shkencë? Empty
MesazhTitulli: Si ndikoi Islami në Shkencë?   Si ndikoi Islami në Shkencë? EmptyThu 27 May 2010 - 19:01

Gjatë viteve të mesjetës Bota Islame kishte një ndikim shumë të
rëndësishëm mbi Evropën, gjë kjo e cila hapi rrugën për Renesancë dhe
Revolucione Shkencore. Në vitet mesjetare, Islami dhe muslimanët
ndikuan në Evropë në një numër fushash. Njëra nga më të rëndësishmet
nga këto fusha ishte shkenca.Që kur Islami lindi, muslimanët kishin bërë një përparim të
shkëlqyer në fushën e shkencës. Qytetet si Bagdadi (Irak), Damasku
(Siri), Kajro (Egjipt) dhe Kordoba (Andaluzi – Spanjë e sotme) ishin
qendrat e qytetërimit. Këto qytete ishin në kulmin e tyre të lulëzimit
dhe shkencëtarët muslimanë bënë përparim të llahtarshëm në aplikimin e
shkencës dhe teknologjisë teorike. Në Evropë, gjendja ishte shumë më
ndryshe. Evropa ishte në vitet e errëta. Nuk kishte infrastrukturë apo
qeveri qendrore. Tek muslimanët, Evropa ishte prapa, e paorganizuar,
duke mos bartur një rëndësi strategjike dhe para së gjithash ishte e
pavend (jo relevante). Kjo duke marrë parasysh periudhën kohore në fakt
ka qenë e vërtetë. Sidoqoftë Kisha Katolike (e cila në atë kohë ishte
institucioni më i fortë në Evropë) në mënyrë të suksesshme e kishte
bindur Evropën e krishterë që muslimanët ishin të pafe. Kjo shkaktoi që
evropianët të mendojnë që muslimanët ishin të ulët në aspektin kulturor
për Evropën dhe kështu Evropa nuk ishte në gjendje të kishte dobi prej
zbulimeve të reja që ishin bërë në tokat islame para vitit 1100. Duke
bërë kështu Evropa e mbajti vetveten e vet në vitet e errëta derisa
prej Kinës deri në Spanjë qytetërimi Islam përparonte e lulëzonte.
Gjatë Kryqëzatave kishte takime të kufizuara në mes muslimanëve dhe të
krishterëve dhe nuk ishte transferuar shumë. Siç shpjegon A. Ljuis (A.
Lewis): “Ushtarët që kanë luftuar në Kryqëzata ishin njerëz të
veprimeve, e jo njerëz të mësimit”. Shkëmbimi i vërtetë i ideve që
dërgoi në revolucionet shkencore dhe në renesancë ndodhi në Spanjën
muslimane.

Kordoba ishte kryeqyteti i Spanjës muslimane. Shpejt u bë qendra e
dritës dhe e mësimit për tërë Evropën. Dijetarët dhe studentët prej
pjesëve të ndryshme të botës dhe Evropës erdhën të studiojnë në
Kordoba. Ndryshimi në aktivitetet intelektuale ishin demonstruar më së
miri nga një shembull: Në shekullin e nëntë, biblioteka e manastirit të
St. Gall ishte më e madhja në Evropë. Ajo mburrej me 36 vëllime. Në të
njëjtën kohë, që Kordoba kishte mbi 500.000 sish!

Ideja për kolegje ishte një koncept, të cilin evropianët e kishin
huazuar prej muslimanëve. Kolegji i parë u shfaq në Botën Islame në
vitet e fundit të 600’tës dhe në vitet e fillimit të 700’tës. Në
Evropë, disa nga kolegjet më të hershme janë ato nën universitetin e
Parisit dhe Oksfordit që ishin themeluar rreth shekullit të
trembëdhjetë. Këto kolegje të vjetra evropiane gjithashtu ishin
themeluar nga kreditë njëjtë si ato islame, dhe historianët e ligjit i
kanë vështruar ato pas sistemit islam. Organizimi i brendshëm i këtyre
kolegjeve evropiane ishte prerazi si ai islam, për shembull ideja e të
diplomuarit (sahib) dhe jo të diplomuarit – studentit (mutefekih)
drejtpërdrejt ishin nxjerrë prej termave islame.

Në fushën e matematikës numri zero (0) dhe sistemi decimal
(dhjetor) përhapur në Evropë, të cilat vijnë si rezultat i
revolucioneve shkencore. Numrat arabë gjithashtu ishin transferuar në
Evropë, kjo i bëri detyrat dhe problemet matematikore më të lehta,
problemet që merrnin ditë për t’i zgjidhur tani mund të zgjidheshin në
minuta. Puna e El Kuarizmit (Algorismus) ishin përkthyer në latinisht.
Algorismusi prej të cilit edhe rrjedh termi matematik algorism (sistemi
i numërimit arab) ishte nxjerrë, shkruan Sindhind, përpilimi i tabelave
astronomike. Ai, që është shumë me rëndësi, la bazat e punës për
algjebër dhe gjeti metoda që të merremi me probleme matematikore
komplekse, siç janë rrënjët katrore dhe thyesat e përbëra. Ai drejtoi
një numër të madh eksperimentesh, mati lartësinë e atmosferës së tokës
dhe zbuloi principet e thjerrëzës zmadhuese. Shumë nga librat e tij
ishin përkthyer në gjuhët evropiane. Puna trigonometrike nga El Kirmani
i Toledos ishte përkthyer në latinisht (prej të cilit ne i kemi
funksionet e sinusit dhe kosinusit) më tej dijes së grekëve për
Gjeometrinë e Euklidit. Më tej me matematikë, shumica e dijes në fushën
e fizikës ishte transferuar nga matematika.

Kontributet islame në shkencë së shpejti u përkthyen dhe u
transferuan prej Spanjës në pjesën tjetër të Evropës. Puna e Ibn
Hejthemit në Optikë, (në të cilën ai merret me 50 pyetje e probleme
optike i la pa pagesë për studiuesit islam), ishte përkthyer
plotësisht. Muslimanët zbuluan principet e Pendulumit, e cila përdorej
për matjen e kohës. Shumë ligje e principe të Isak Njutonit ishin
nxjerrë nga kontributet e mëparshme të shkencëtarëve muslimanë. Në
fushën e kimisë një numër i madh i punës së muslimanëve ishin përkthyer
në latinisht. Njëra nga nënfushat që studiohej në fushën e kimisë ishte
alkimia. Muslimanët me studime të thella të elementeve të ndryshme,
zhvilluan një kuptim të mirë të gjendjes fizike të këtyre elementeve.
Xhabir bin Hajani (Geberi) ishte kimisti kryesor në Botën Islame, disa
dijetarë e studiues lidhen me njohurinë e “metodës shkencore” të këtij
kimisti. Një numër shumë i madh i termave në kimi janë terma me
origjinë islame si: alkool, lambik (aparat distilues), alkali, eliksir,
etj.

Mjekësia ishte shkenca kyçe e studiuar nga muslimanët. El Rahsezi
është njëri nga doktorët dhe shkrimtarët më të famshëm në historinë
islame. Çdo qytet i madh kishte një spital, spitali në Kajro kishte mbi
8000 shtretër, me pavione të ndara për ethe, të syrit (oftalmive),
dizenteri dhe raste kirurgjike. Ai zbuloi origjinën e lisë dhe tregoi
që njëri mund ta marrë këtë një herë në tërë jetën, kështu tregoi që
ekzistencën e sistemin imunitar dhe si punon ai. Doktorët muslimanë
gjithashtu ishin të informuar edhe për cilësitë e sëmundjeve ngjitëse.
Qindra vepra mjekësore u përkthyen në latinisht.

E tërë kjo dituri e transferuar prej muslimanëve tek evropianët
ishte një material i gatshëm e thelbësor për revolucionet shkencore.
Muslimanët jo vetëm që kaluan punën klasike të grekëve, por gjithashtu
paraqitën teori të reja shkencore, pa të cilat renesanca evropiane nuk
do të mund të ndodhte. Edhe pse të gjitha këto kontribute islame nuk u
pranuan haptazi, ato luajtën një rol përfshirës në transformimin
evropian.Shkruar nga Maksud Aftab - Editor drejtues i Islamic Herald (Përktheu nga anglishtja: Osman D. Gashi)

Marrë nga: Islamic Herald, Mars 1995.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si ndikoi Islami në Shkencë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: