islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty20%[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty7%[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty7%[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty7%[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty7%[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty7%[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty7%[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty37%[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Empty
MesazhTitulli: [Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës   [Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës EmptyMon 7 Apr 2014 - 1:49

[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës Zemra1Sufjan ibn Abdullahu, (r.a),  i tha të Dërguarit të All-llahut (a.s):
"O i Dërguari i Allahut ! Ma shpjego Islamin në atë mënyrë, që të mos kem nevojë më të pyes dikë tjetër përveç Teje."

I Dërguari i All-llahut , sal-lall-llahu alejhi ves-selem, i tha:

"Thuaj i besova All-llahut, pastaj ji i drejt!"(Muslim Iman 62.Veçanarisht shik. Tirmidhi,Zuhd 61; Ibn Maxhe, Fiten 12.)


Në shpjegimin e këtij hadithi, që përmendet në Rijadu`s-salihin, shtjellohen këto specifika:

Në drejtësi ka shumë rëndësi sinqeriteti i zemrës dhe gjuhës.

Zemra është kryesorja e të gjitha organeve të trupit.

Një zemër që i beson vetëm Allahut dhe përvetëson sinqeritetin, ndikon edhe te organet tjera.

Gjuha është përkthyesi i zemrës.

Sinqeriteti dhe dredhia e gjuhësndikojn tek sjellja e organeve tjera.

Në hadithin fisnik , thuhet:

"Çdo mëngjes, të gjitha organet i thonë gjuhës: "Ki frikë Allahun për ne. Ne jemi të lidhura me ty.Nëse ti je e sinqertë, edhe ne jemi të sinqerta .Nëse ti nuk je e sinqertë, edhe ne nuk jemi të sinqerta.(Shik. Rijadu`s-salihin, hadithi 1524)


Në një hadith tjër thuhet:

"Përderisa zemra të mos jetë e sinqertë, robi nuk mund të ketë besim të vërtetë.Zemra nuk mund të jetë e sinqertë, përderisa gjuha të mos jetë e tillë". (Ahmed b.Hanbel, Musned 3,198.)


Atëherë, njeriu duhet të jetë i sinqertë në zemër dhe në gjuhë.


Ky është kuptimi i hadithit të të Dërguarit të Allahut (a.s). "Thuaj i besova Allahut, pastaj ji i drejtë!"


Edhe Islami ky është.

Allahu i Madhëruar, që ka vendosur një rregull për çdo gjë që ka krijuar nga ne kërkon një adhurim të sinqertë.

Kërkon të besojmë dhe të bëjmë një jetë sipas dispozitave të islamit.

Na këshillon të jetojmë, duke e lavdëruar dhe falenderuar për mirësitëqë na ka dhuruar.

Ndërsa, ata që jetojnë me sinqeritet në rrugën e drejtë të Islamit, i njofton për sihariqin që do t`u sjellin melekët në frymën e fundit.

Në Kur`anin Fisnik, thuhet:

"Me të vërtetë, atyre që thanë: 'Zoti ynë është Allahu ; e pastaj vazhdojnë të vendosur në rrugën e drejtë, do tu zbresin melekët(para vdekjes) e do t`u thonë: 'Mos u frikësoni dhe mos u pikëlloni dhe gëzohuni Xhenetit që ju është premtuar." (Fusilet,30)

Sa përgëzim i madh!..

Çfar ftese fisnike!..

Sa vend i mrekullueshëm që është xheneti!..

O Zot! Na bëj prej atyre që i fitojnë këto përgëzime!..

Na ndero me pamjen Tënde në xhenet!..

Na bëj prej atyre që e meritojnë këtë nderim dhe mirësitë madhe!..

Mustafa Erish


Për forumin islami ehste drite shkrujti Ilaz Salihi
Marur nga revista etika Mars 2014

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme islame] Sinqeriteti i zemrës dhe i gjuhës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: