islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty20%Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty7%Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty7%Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty7%Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty7%Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty7%Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty7%Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty37%Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... Empty
MesazhTitulli: Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh...   Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh... EmptySat 1 Mar 2014 - 18:50

Të poshtëshënuarat janë pjesë të një Hadithi të gjatë të transmetuar nga Abdull-llah ibn Mes’udi (r.a.) kur ai e pyeti Pejgamberin (s.a.v.s.) rreth Shenjave të Kijametit:
• Muzika dhe instrumentet muzikore do të gjenden në çdo shtëpi.
• Njerëzit do të kënaqen me homoseksualitet.
• Do të ketë shtim të madh të fëmijëve jo legjitim.
• Do të ketë shtim të madh të kritikëve, thashethemexhinjve, përgojuesve dhe përqeshësve brenda shoqërisë.
• Njerëzit do të krijojnë lidhje me të huajt dhe do t’i presin marrëdhëniet me të afërmit dhe të dashurit e tyre.
• Hipokritët do t’i kontrollojnë çështjet e shoqërisë dhe njerëzit e ligjë dhe imoralë do të jenë në udhëheqje të institucionëve biznesore (tregtare).
• Xhamitë do të dekorohen, mirëpo zemrave të njerëzve do t’iu mungojë udhëzimi.
• Oborrët e Xhamive do të zbukurohen dhe do të ndërtohen mimbere (i.e., vendi ku Imami mban hutben – sh.p.) të larta.
• Banditët dhe të ligjtë do të mbizotërojnë.
• Pije të ndryshme alkoholike do të konsumohen së tepërmi.

Ebu Musa El-Esh’ariu (r.a.) tregon se Pejgamberi (s.a.v.s.) ka thënë: “Kijameti do të vijë:
• Kur do të konsiderohet për turp të vepruarit sipas urdhrave kur’anore.
• Kur njerëzit e pabesë (jo të besueshëm) do të konsiderohen si të besueshëm dhe të besueshmit do të konsiderohen të pabesueshëm (të pabesë).
• Kur të jetë (të bëhet) nxehtë në dimër.
• Kur të rritet gjatësia e ditëve, i.e., një udhëtim i disa ditëve do të bëhet çështje e disa orëve.
• Kur oratorët dhe ligjëruesit të gënjejnë haptazi.
• Kur njerëzit të grinden për çështje të parëndësishme.
• Kur gratë me fëmijë (i.e. që mund të kenë fëmijë) të irritohen për shkak të lindjes së pasardhësve, ndërsa gratë shterpa të ngelen të lumtura për shkak të mos pasjes përgjegjësi për pasardhës.
• Kur shtypja (tirania), xhelozia dhe lakmia të bëhen gjëra të përditshme.
• Kur njerëzit me të madhe t’i ndjekin pasionet dhe teket e veta.
• Kur gënjeshtra të mbizotërojë mbi të vërtetën.
• Kur dhuna, gjakderdhja dhe anarkia të bëhen gjëra të zakonshme.
• Kur imoraliteti të kalojë në paturpësi dhe të bëhet publikisht.
• Kur çështjet legjislative që kanë të bëjnë me Fenë të mbesin në duar të elementëve më të këqij të Ummetit dhe nëse njerëzit i pranojnë ata dhe kënaqen me konkluzionet e tyre, atëherë të tillët nuk do ta ndiejnë aromën e Xhennetit.
• Kur pasardhësi (fëmija) të bëhet shkaktar i zemërimit dhe hidhërimit (për prindërit e tij).

Auf ibn Maliku (r.a.) thotë: Shkova tek Pejgamberi (s.a.v.s.) derisa ai ishte ne tendën e tij prej lekure gjatë ekspeditës së Tebukut. Ai më tha: “Numëroi gjashtë gjëra përpara se të ndodh Kijameti:
1. Vdekja ime
2. Çlirimi i Jeruzalemit
3. Vdekjet masive në mesin tuaj, sikurse delet kur ngordhin në numër të madh gjatë ndonjë epidemie
4. Shtimi i pasurisë në atë masë, saqë nëse një njeriu do t’i jepeshin 100 dinar, ai ende nuk do të kënaqej.
5. Anarkia dhe gjakderdhja e gjithanshme, saqë asnjë vatër arabe nuk do t’u shpetojë atyre.
6. Pastaj një jetë në paqe si rezultat i një marrëveshje në mes jush dhe Beni Esferëve (Romakëve – konkretisht Bizantinëve – sh.p.), të cilët do ta thyejnë marrëveshjen dhe do t’ju sulmojnë juve me një forcë të përbërë nga 80 flamuj dhe nën sëcilin flamur do të jetë nga një ushtri prej 12 mijë njerëzve.” (Sahihul-Buhari)


Autor: Muhammed Ali ibn Zubejr Ali
Shqipëroi: Daim Abazi 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shenjat e vogla te Kijametit ...shumica jan prezente ne mesin tone...All-llahu na ruajt ne ket koh fitnesh...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: