islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty20%TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty7%TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty7%TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty7%TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty7%TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty7%TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty7%TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty37%TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO.....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... Empty
MesazhTitulli: TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO.....   TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... EmptySat 1 Mar 2014 - 18:26

Kur’ani – një dritë e re për mbarë botën dhe gjithë kohërat po i jepej njerëzimit
Në vigjilje të shekullit të shtatë pas Isait a.s. një dritë e re po e shndriste botën nëpërmjet Profetit të fundit dërguar njerëzimit, Muhamedit a.s. Allahu xh.sh po ia komunikonte mbarë njerëzimit Kur’anin – Fjalën e Tij. Nëse më herët ishin
dërguar profetë dhe mesazhe hyjnore te popuj të veçantë dhe vende të veçanta të lokalizuara, tashmë ishin krijuar kushte të tilla në botë të cilat do të mundësonin që Zoti t’i dhuronte njerëzimit Fjalën përfundimtare të Tij për mbarë botën e cila
do të duhej të shërbente si kushtetutë jete për besimtarët deri në ditën e fundit. Kjo fjalë kishte për qëllim që të lidhte secilin njeri me Krijuesin e tij në mënyrë që jeta të kishte një kuptim; qoftë në raport me Zotin, qoftë në raport me njerëzit e tjerë. Fjalët e para të shpallura të Kur’anit :

“Lexo me emrin e Zotit tënd, i cili krijoi (çdo gjë)” (96:1),

bashkë me premtimin tjetër të Zotit bërë gjatë shpalljes së Kur’anit se ai do të ruhej ashtu siç po shpallej, po hapnin një kaptinë të re në historinë e njerëzimit. Muhamedi
a.s. dhe shpallja që iu dha atij ishin shumë më ndryshe nga çdo shpallje apo profetësi tjetër dërguar popujve të caktuar të mëhershëm. E para: i dedikohej njerëzimit mbarë, dhe e dyta: ishte caktuar që të shërbente si fjalë e përhershme e Zotit me
njerëzit gjatë gjithë kohërave deri në Ditën e Fundit. Ja pse premtimi I All-llahut:

“Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur’anin dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij.” (Kur’ani, 15:9) ishte aq i rëndësishëm. 

Shumica e profetëve të mëhershëm kishin dhënë mesazhe gojore tek popujt e tyre, apo edhe shpalljet dhënë atyre nuk ishin shkruar me kohë dhe si të tilla ose ishin lënë në harresë ose ishin ndryshuar, herë-herë thelbësisht. Mirëpo çfarë ndodhi me
Kur’anin?

SI U RUAJT KUR'ANI

Kur’ani i shpallej direkt nga Perëndia Muhamedit a.s. nëpërmjet engjëllit Xhebrail. Muhamedi e kishte bërë praktikë që të përsëriste ajetet e shpallura Kur’anore pas Xhebrailit në mënyrë që ti memorizonte ato. Në fillim ai po mërzitej dhe i
përsëriste shpesh e në mënyrë të shpejtë fjalët kur shpalleshin, por në suren Kiamah Allahu e përgëzon me lajmin që të mos mundohet me këtë sepse Kur’ani duke qenë Fjalë e Zotit e dedikuar për t’u ruajtur për gjithë kohërat, ishte në përkujdesjen e
Allahut që të ruhej. Pas çdo shpalljeje të ndonjë ajeti Muhamedi a.s e kishte
bërë zakon të vazhdueshëm që ato t’ua komunikonte as-habëve (shokëve) të tij dhe besimtarëve të tjerë duke i nxitur njëkohësisht në mbamendjen e saktë të tyre. Këta pastaj e bënin të njëjtën gjë me besimtarët e tjerë dhe kështu zinxhiri i njerëzve
që e dinin Kur’anin përmendësh përhapej me të madhe qoftë edhe në kohën kur Kur’ani akoma nuk ishte kompletuar, e lëre më pasandaj. Muslimanët ishin aq të preokupuar me mbamendjen e saktë të Kur’anit sa që shpesh tregohet me madhështi rrëfimi nga vitet gjatë shërbesës së Muhamedit a.s. e edhe më vonë, se si shumë vajza nuk kërkonin nga burrat e tyre të ardhshëm ndonjë prikë martese përveç që ata ta dinin Kur’anin përmendësh. Gjithashtu transmetohet se Muhamedi a.s. e kishte
bërë zakon që për çdo vit gjatë muajit të Ramazanit ta recitonte Kur’anin në tërësi para engjëllit Xhebrail. Dhe ishte e ditur që Kur’ani recitohej vazhdimisht gjatë lutjeve, e edhe nga as-habët dhe besimtarët e tjerë në adhurimet e gjata të natës, ndërsa gjatë ditës xhamitë – shtëpitë e reja të adhurimit kumbonin nga nxënësit të cilët e mësonin përmendësh Kur’anin nga ata që e kishin mësuar më herët. Përveç mbamendjes, e cila ishte metoda më e rëndësishme në vitet e hershme të Islamit, ekzistonte edhe një metodë tjetër nëpërmjet së cilës gjithashtu u ruajt Kur’ani.

Një nga as-habët e Muhamedit a.s., Zejd ibn Thabit rrëfen: “Unë shkruaja fjalët e shpalljes për të (Profetin Muhamed). Kur shpallja i vinte, ai kishte të nxehtë dhe djersët i pikonin sikur perla nëpër trupin e tij. Kur kjo gjendje do të përfundonte, unë
paraqitesha para tij me ndonjë copë ashti apo ndonjë material tjetër. Ai më diktonte dhe unë shkruaja. Kur mbaroja së shkruari, pesha e faktit që po kopjoja Kur’anin më jepte një ndjenjë të tillë sikur këmbët e mia do të thyheshin dhe unë nuk do të mund të flisja më. Në çdo rast, kur unë do të kisha përfunduar me të shkruarit, ai do të thoshte ‘Lexoje’, dhe unë do t’ia lexoja, e nëse kishte ndonjë mungesë ai do të më bënte ta përmirësoja dhe tek atëherë do t’ua komunikonte njerëzve” (Majma'uz Zauaa'id referuar sipas Tabraanit) Zejdi nuk ishte i vetmi i cili ishte ngarkuar me misionin e shkruarjes së Kur’anit. Ekzistonin edhe një mori as-habësh të
tjerë të cilit e kryenin të njëjtën detyrë. Duke qenë se letra rrallë herë ishte e pranishme në atë kohë në Arabi, kryesisht Kur’ani shkruhej në eshtra dhe lëkura kafshësh, në copa druri apo gjethe, por nuk mungonte edhe të shkruarit në letër. Kështu që, megjithëse nuk ekzistonte një libër komplet në kuptimin e sotëm
të fjalës Kur’ani ishte i shkruar dhe ruajtur në tërësi qysh gjatë kohës së Profetit. Ibn Hisham në biografinë e Profetit Muhamed gjithashtu tregon se as-habët i mbanin pjesët e tilla ku qe shkruar Kur’ani me qëllim të ruajtjes dhe mësimit të Kur’anit të tjerëve nga to.

Pas vdekjes së Profetit Muhamed, gjatë kalifatit të Ebu Bekrit r.a. në një nga betejat ranë dëshmorë një numër i madh i hafizëve (atyre që e dinin Kur’anin përmendësh). I nxitur nga kjo ndodhi Ebu Bekri urdhëroi që të gjitha ato pjesë të shpërndara të Kur’anit të bashkoheshin me kujdes në një material të përmbledhur. Kjo detyrë gjithashtu iu besua Zejdit dhe të tjerëve të cilët kishin marrë pjesë edhe gjatë kohës së Muhamedit a.s. në shkruarjen e Kur’anit nëpër materiale të ndryshme, e përveç
kësaj ata edhe e dinin Kur’anin përmendësh. Dhe kështu me kujdes u mblodh çdo ajet, u krahasua me mbamendjen e qindra hafizëve e me materialet e shkruara, dhe u formësua kopja e përmbledhur e Kur’anit. Veçse nuk kishte asnjë fije dyshimi tek
askush se do të përvidhej ndonjë gabim. Midis tërë asaj turme njerëzish të cilët e dinin Kur’anin përmendësh dhe me gjithë atë bagazh materiali ku Kur’ani veçse ishte i shkruar çdo gjë ishte e sigurt. Gjatë kohës së kalifatit të Uthmanit, nën mbikëqyrjen e tij dhe gjithashtu të ashabëve të tjerë të cilët edhe më herët nën Ebu Bekrin kishin marrë pjesë në përmbledhjen e Kur’anit, u bënë katër kopje të tij të cilat u përhapën gjithandej Bashkësisë Islame.

Krahas kësaj ekziston edhe një argument po aq i fuqishëm i cili e vërteton definitivisht ruajtjen e Kur’anit fjalë për fjalë. Më herët kemi përmendur se përveç ruajtjes së Kur’anit me anë të mbamendjes ai edhe u shkrua në materiale të ndryshme. Janë zbuluar dorëshkrime të shumta të Kur’anit, një numër i madh i të cilave datojnë qysh nga shekulli i parë i Islamit, dhe të cilat nuk lënë as edhe dyshimin më të vogël në
autenticitetin e Kur’anit. Teksti i gjetur në këto dorëshkrime është 100 % i njëjtë me Kur’anin i cili lexohet sot në miliona xhami anekënd botës. Ne do të përmendim vetëm disa nga dorëshkrimet më të njohura të vjetra të Kur’anit.

KURANI I UTHMANIT

Kur’ani i përmbledhur gjatë kohës së halifit Uthman, ose i bazuar direkt në të, gjendet në Tashkent të Uzbekistanit dhe datimi i këtij dorëshkrimi shkon deri në shekullin e parë të hixhrit. Mirëpo ky nuk është dorëshkrimi më i vjetër Kur’anor. Në vitin e gjashtë hixhri Profeti i nderuar Muhamed e udhëzoi njërin nga as-habët e tij që të ndërtonte një xhami në qytetin San’a të Jemenit të sotëm. Xhamia e Madhe e San’as është ndër xhamitë e para të ndërtuara ndonjëherë. Gjatë shekujve, nën
udhëheqës të ndryshëm, kjo xhami pësoi zgjerime dhe ndryshime të shumta. Në vitin 1965 shira të mëdha e kapluan qytetin San’a. Si pasojë e kësaj edhe Xhamia e Madhe pësoi disa dëme; veçanërisht këndi veriperëndimor i saj u rrënua rëndë. Gjatë
kërkimeve në rrënojat e shkaktuara u gjendën midis tjerash qindra dorëshkrime të cilat përmbanin tekste nga Kur’ani dhe të cilat datonin që në vitet e hershme të shekullit të parë hixhri. Ekzistojnë të paktën katër dorëshkrime të cilat datojnë para vitit 50 hixhri, të cilat përmbajnë pjesë të ndryshme të Kur’anit të gjetura në këtë xhami. Dorëshkrime të tjera të shumta të cilat datojnë nga shekulli i parë hixhri ruhen në biblioteka të shumta nëpër botë. Gjithashtu janë me mijëra dorëshkrimet Kur’anore të cilat datojnë nga shekujt 2, 3, 4 hixhri e më vonë. Biblioteka Âstân-i Quds-i Razavî në Iran për shembull ruan rreth 11 000 dorëshkrime Kur’anore duke u bërë kështu biblioteka me dorëshkrimet më të shumta islamike në botë.................

KA THEN ALL-LLAHU NE KURAN..."“Ne me madhërinë Tonë e shpallëm Kur’anin dhe
Ne gjithsesi jemi mbrojtës të tij.” (Kur’ani, 15:9)Kur’ani u shkrua në materiale të ndryshme. Këtu është paraqitur
shkrimi i Kur’anit në një asht deveje. TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... 1779686_1448735065360427_2025223903_aDorëshkrim Kur’anor i cili daton nga shekulli i parë hixhri dhe ruhet në Bibliotekën Kombëtare Austriake në Vjenë. Përmban pjesë nga surja El-Kasas.

TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... 1899993_1448735285360405_117406144_n Gjatë kohës së kalifatit të Uthmanit, nën mbikëqyrjen e tij
dhe gjithashtu të ashabëve të tjerë të cilët edhe më herët nën Ebu Bekrin kishin marrë pjesë në përmbledhjen e Kur’anit, u bënë
katër kopje të tij të cilat u përhapën gjithandej Bashkësisë Islame.


TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO..... 1655933_1448735458693721_545903831_n KURANI ME I VJETER NE BOTE PESHON 80 KG .I UTHMANIT R.A..DHE NUK I MUNGON AS NJI SHKROJN DHE NE E KEMI EDHE SOT IDENTIK......SI KA FOL PROFETI S.A....DHE SI KA DAL NGA GOJA E TIJ .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
TUBIMI I KURANIT DHE DESHMIT SE AI ESHT ..I PANDRYSHUAR DERI ME SOT..SHKRIME DHE VIDEO.....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: