islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty20%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty7%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty7%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty7%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty7%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty7%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty7%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty37%AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
MesazhTitulli: AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!!   AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySat 22 Feb 2014 - 20:50

AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! 1618520_627288387318508_1343260005_nNjë ditë prej ditëve kur Xhibrili a.s iu paraqit Muhammedit a.s ai i tha që t’ja përshkruaj xhehennemin…Këtu do ta cekim hadithin bukfal ashtu që ta kuptojm më mirë se si është xhehennemi  të marim mësim dhe të punojm punë që na largon prej Tij para se me qen vonë.
  
Pejgamberi a.s: O Xhibrail pershkruma xhehnemin ? Xibrili: Kur Allahu ka krijuar xhehnemin, e ka perflakur 1000 vjet derisa eshte skuqur. Pastaj e ka perflakur edhe 1000 vjet derisa eshte zbardhur, pastaj e ka perflakur edhe  1000 vjet të tjera derisa është  nxier. Xhehnemi eshte i zi dhe shume i errët dhe nuk fiket kurr, dhe as flakët e tij, as topat e zjarrit qe jan brenda.
Xhibrili: Te betohem per Atë që të ka derguar se nese maja e gjilperes te ishte maruar nga zjarri xhehnemit, te gjith ymeti i kesaj jete do te vdiste nga nxehtsija e saj.
 
Te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje veshje e xhehnemit te ishte varrur ndermjet tokes dhe qiellit e gjith njerzija do te vdisnin nga era e keqe dhe nga nxehtsija e saj.
 
Te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje unaz e maruar nga zjarri xhehnemit, e nese ate e qesin mbi kodra, do te shkrihej deri te shkalla e fundit nen toke nga nxehtesia e saj. Dhe te betohem per Ate qe te ka derguar, se nese nje person nga veriu peson denimin e Allahut, njeriu tjeter nga jugu do te kishte vdekur nga madhesija e denimit.
 
Nxehtesija e saj eshte shume e madhe, dhe thellsija e saj eshte shume e thelle.Xhehnemi posedon 7 dyer, dhe gjdo dyer eshte e ndame ne 2 pjes, njera per femna dhe njera per meshkujt.
 
Profeti : A jan ato sikur dyert tona??? Gjibraili: Jo ato jan te hapura, nje mbi nje, dhe ne mes gjdo dyer eshte ekivalenca e 70 viteve e te ecurit dhe nxehtsija qe posedon dera e par eshte 70 her me e nxeht se e dyta, e keshtu me radhe...
 
Pejgamberi a.s: Po kush banon ne ato dyer?????
 
Xhebraili: me e ulta ( e para) banojn hipokritet, dhe personat e faraonit, dhe quhet dera " ELHAVIJEH"Dera e 2-te permban te pafet dhe thirret " JASHIM"Dera e 3- i permban sabiunet dhe quhet " SAKAR"Dera e 4-te i permban shejtanet dhe quhet "LATHDA"Dera e 5-te i permban jahudit dhe quhet "ELHOTAMA"Dera e 6-te i permban  katoliket dhe quhet "OYZAYR"Pastaj xhibrili nalet se foluri ndaj rrespektit per Pejgamberit s.a.v.s, mirepo Pejgamberi s.a.v.s e pyet a mund të më thuash se kush jan banorët e deres së 7-të ?
 
Xhibrili tha: në të 7-tën janë njerëzit e ummetit tënd të cilët kanë bërë gjunahe të mëdha (kabair) dhe që kan vdekur pa u penduar.
 
Pejgamberit a.s  i bie te fikët, dhe xhibriili ftyren e tij ja çet mbi gjunjët e tij derisa ai zgjohet, kur ai zgjohet e pyet përseri Xhibrilin: " O xhibril, a do të hynë njerzit e ummetit tim në xhehnem ??
 
Xhibrili a.s tha: Po, ata që kan bërë gjunahe të mëdha dhe që kan vdekur pa u penduar.Pejgamberi s.a.v.s  fillon të qaj, Xhibriili po ashtu bashk me të.
Pejgamberi s.av.s nuk dilte më prej shtëpisë së tij vetëm kur ishte koha e namazit, nuk i folte më askujt, qante, u falte dhe i lutej ALLAHUT
Pas 3 ditësh, Ebu Bekri vjen dhe troket në derën e Profetit (savs) dhe i thotë:           “eselamu alejkum, si na është Profeti sot ", por askush nuk ju përgjigj dhe shkon duke qarë.
 
Omeri r.a  po ashtu vjen , troket, dhe thotë " Eselamu alejkum , si na është Profeti sot" , askush nuk ju pergjigj, edhe ai shkon duke qarë..
 
Pastaj vjen Selman  El farisi dhe thotë " Eselamu alejkum, si na është Profeti sot", po askush nuk ju pergjigj,dhe shkon duke qarë, çdo hap rrëzohet derisa t'arrij tek shtepija e FATIMES, Vajza e Profetit (savs) ", Selamuvalejkum o vajza e Profetit (savs), Profeti (savs) pov rin i mbyllur, po del vetëm kur është koha e namazit, nuk po i flet askujt dhe nuk po len askënd të hy tek ai ?
 
Fatimja me vrap shkon te shtëpija e Pejgamberit (savs) dhe thotë "Selamu alejkum o Profet, jam une FATIMJA " dhe profeti ja hap derën, duke i thënë: Si mund të ketë ndërhyrje mes meje dhe fatimes time. Kur hyn fatimja brenda dhe e shef gjendjen e Muhamedit (savs), fillon të qajë bashk me të, dhe e pyet se çfar ka ndodhur ???
 
Pejgamberi s.a.v.s i thotë: Oj Fatime, xibriili erdhi tek unë dhe ma përshkruajti xhehenemin dhe më tha që në derën e 7 do të jenë njerzit e umetit tim ( muslimanët) ata të cilët kanë bërë gjunahe të mëdha.Andaj kjo më bën të qaj..
 
Fatimja tha: Po si do të hyn ata në xhehenem ? Pejgamberi s.av.s tha: Melaqet do ti dërgojn ata në xhehenem, po ata nuk do ta kenë fytyrën e nxierë, as sytë e maviosur, as gojën e mbyllur, as nuk do tua çesin zinxhirët e zjarrit...
 
Fatimja tha: Po si do ti dërgojn ata ??
 
Pejgamberi s.a.v.s tha: Burrat prej mjekrre, ndërsa femrat prej ' thawebi', dhe shumë pleq të ummetit tim do të thonë duke i çuar ne xhehnem " ah pleqnia ime, ah dobësia ime " dhe shumë të rinj do të thonë përderisa i dërgojnë në xhehenem " çfar zbulimi të tmerrshëm kan zbuluar mëkatet e mia "
 
Kur ti shiqoj Meleku ata, do u thotë melaqeve : '" kush janë këta njerëz, kurr më parë s'më kanë ardhur njerëz sië janë këta ( fytyrat e tyre nuk do të jenë te nxira, syte nuk do ti kenë të maviosur, nuk do të jenë me shejtanët, as nuk to ti kenë zinxhirët e zjarrit .... pastaja Meleku ju thotë: O ju keqbërës kush jeni ju ???
 
{Në një tjetër hadith transmetohet se përderisa ata i dërgojn në xhehenem ata do thërrasin ' O Muhamed, O Muhamed, por si ta shohin Melekun, do e harrojn emrin e Muhamedit(savs) dhe do të habiten nga madhësija e Melekut. }
 
Meleku do tju thotë: Kush jeni ju ?? Ata do të thonë: " Ne jemi ata që KUR-ANI na është zbritur , jemi ndër ata që kemi agjëruar në muajin e Ramazanit.
Meleku u thotë: 'Kur-ani është Zbritur tek ummetin e Muhamedit (savs)'Pasi ta dëgjojnë emrin e Muhamdit (savs) ata do të bërtasin ' Ne jemi njerëz nga ummeti i Muhamedit s.a.v.s "
 
Meleku do tju thotë: ' Po të mos ishte Kur-ani që tju njoftonte kundër gjunaheve !! Pastaj do ta dërgojn Kur-anin në skaj të xhehnemit dhe duke e parë xhehnemin ata do të thonë ' o Melek lerna të qajm ??? .Meleku do ti lejon, derisa të mos kenë lot më, pastaj do qajn gjak...
 
Meleku do tju thotë: " Nuk janë këta lot të mirseardhura këtu! Në dunja po të kishit qarë nga frika  e  dënimit ndaj Allahut zjarri nuk dot ju prekte sot ,?
 
Meleku do ju thotë Zebanive, gjuani ata në zjarr ??? Kur ti gjuajn ata në zjarr të gjithë do të thonë ' la-ilahe ilaall-llah' dhe zjarri nuk do ti pranoj.
 
Meleku do të thotë: " merri ", por xhehnemi do të thoë si ti marr kur ata thonë la-ilahe ilaall-llah'Meleku do ti thotë zjarrit: Zoti ynë na ka urdhëruar, atëher zjarri do ti pranoj ata. Do të hyn në xhehenem, disa prej këmbe, disa prej fytit deri sa të arrij zjarri te fytyra, atëher Meleku do ti thotë xhehnemit ' mos jau  dixj fytyrën, kan bërë aq Razz për Allahun, në jetën e tyre, dhe mos jau digj zemrën, kan pasur aq etje gjat muajit të Ramazanit. Do të  qëndrojnë një kohë të gjatë dhe do të thonë " Ja Rrahman, Ja Rrahim ".
 
Përderisa i zbatojnë  rregullat e Allahut, Allahu do e pyes Xhibrailin se çka kanë bërë me umetin e Muhamedit alejhis selam ?
 
Xhibrili i thotë Allahut xh.sh: Ju jeni më i Dituri për gjendjen e tyre.
Allahu do ti thotë: "shko shiko gjendjen e tyre "
Xhibrili: Do të shkoj ta takoj Melekun i cili do të jet ulur në një karrike nga zjarri në mes të xhehenemit dhe si do ta sheh Xhibrilin do të ngritet nga rrespekti ndaj tij dhe do ti thotë : ' O Xhibriil përse erdhe në këtë vend ?'
 
Xhibrili a.s do ti thotë: Çfarë keni bërë me njerëzit mëkatar të ummetit të Muhamed (savs) ?
 
Meleku: Në çfar gjendje të keqe që janë ata, vendi i tyre është i ngusht, trupi i tyre është djegur, lëkura e tyre është  shkatërruar nga zjarri, kan mbetur vetëm fytyra dhe zemrat e tyre (imani) që po ndriçon !!
 
Xhibrili : Tregomi ata??, dhe Meleku do tju thote melaqeve që tja tregojn Xhibrilit.
Kur njerzit e xhehnemit do ta shohin Xhibrilin dhe ta shohin bukurine e tij do ta din që ai nuk bën pjes ndër melaqet e xhehenemit dhe do të thonë kush është kjo krijes , ne kurr  nuk kemi parë një bukuri të tillë ??
Meleku do  tju thotë është Xhibril meleku që ka zbritur te Pejgamberi Muhamed (savs).
 
Kur sërish do ta degjojn emrin e Muhamedit s.a.v.s do të thonë ' O Xhibril, dërgoj selam Muhamedit(savs) dhe tregoj atij për gjendjen tonë dhe thuaj që mekatet tona jan mes neve dhe teje !!
 
Xhibrili do të shkoj derisa të arrijë në mes 2 dyerve të Zotit të tij.Allahu do e pyet atë se në çfar gjendje i ke gjetur njerëzit e ummetit të Muhamedit ?? Xhibrili do ti thotë ' O Zoti im ata janë në një gjendje shumë të keqe, janë në një vend shumë të zorshëm ??
Allahu do ta  pyes ' Të kan kërkuar ndonjë gjë ?? PO O Zoti im më kanë kërkuar ti dërgoj selam Pejgamberit Muhamed (savs) dhe ti trego atij per gjendjen e tyre të vërtet!!
 
Allahu do ti thotë ' shko dhe tregoj '
Xhibrili shkon ta takoj Profetin i cili do të gjendet nën një tend e cila quhet "Darra" e cila do të jetë e bardh dhe do ti ket 4000 dyer, secila dyer do të jetë e përbër në 2 pjes me ari.
 
Xhibrili: O Muhamed kam ardhur tek ti nga grupi i mëkatarëve të ummetit tënd, të cilët pësojn tortura në zjarr. Ata të dërgojn selamin e tyre dhe thojn se gjendja e tyre është shumë e keqe dhe që vuajn shumëëë.
 
Pejgamberi s.a.v.s do të shkoj deri tek fronti i Allahut dhe do ti përkulet Krijuesit të tij për ta Lavdëruar, ta mbuloj me lavdi në një mënyr që askush më parë asnjëherë nuk ka mundur ta bën.
 
Allahu do ti thotë : " Ngrije kokën dhe kerko çfar të duash Unë do Ta jap, lutu çka të duash, dhe Unë do ta pranoj ".
Pejgamberi  s.a.v.s do ti thotë : O Allah, keqbërësit e ummetit tim.. Janë gjykuar e dënuar, dhe i ke shpaguar ata, më lejo mua të ndërmjetësoj për ta.
Allahu xh.sh  do ti thotë, Të lejoj të ndërmjetësosh për ta, shko tek ata dhe nxerri ata prej xhehenemit , ata që thjon ' La-ilahe Ilall-llah '.Atëherë Pejgamberi s.a.v.s do të shkoj ti kërkoj ata njerëz... Kur Meleku e sheh Muhamedin (s.a.v.s) duke ardhur tek ai çohet në këmbë për ta respektuar dhe Pejgamberi s.a.v.s i thotë ' O Melek si janë njerëzit e ummetit tim'.... ?
 
Meleku i thotë: ' ata janë në një gjendje shumë kritike o Muhamed !
Muhamedi s.a.v.s i thotë : O Xhibril, tregomi ?
Kur njerzit e xhehnemit do ta shohin Mohamedin (savs) do të bertasin " O Muhamed , lekura jonë është djegur, dhe zjarri na ka djegur stomakun..
Atëherë Pejgamberi (savs) do ti hek ata nga zjarri dhe për një kohë do të bëhen qymyr, dhe bashk do te shkojn tek një lum që gjendet tek dera e xhenetit dhe do të lahen, do dalin të përtërirë, dhe të hjeshëm pa asnjë të met...
Fytyrat e tyre do te jenë sikur hëna, ndërsa në ballrat e tyre do te shkruaj " njerëzit e xhehnemit që Allahu Rrahman i ka hekur nga zjarri dhe do të hyjnë në xhenet..
Dhe kur njerzit e tjerë të xhehenemit do ta shohin që muslimanët po dalin nga xhehenemi, do të pendohen që nuk ka qen musliman..
Ata do të thonë ' Sa dëm… po të kishim qen musliman ne botën e duna  do të dilnim sot prej xhehenemit !!
Pejgamberi  Muhamed (s.a.v.s) ka thenë : " Përshkruajeni xhehnemin si të doni, çka do që të thoni, xhehnemi është shumë më i tmerrshëm ...
Allahu e mëshiroftë atë që e ka shkruar, atë që e ka përkthyer, atë që e editoj,atë që e lexon, atë që e shpërndan, që ua dërgon miqve , familjes, të afërmve, dhe të gjithë muslimanëve... AMIN..
 
 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! Empty
MesazhTitulli: Re: AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!!   AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! EmptySun 23 Feb 2014 - 2:08

Es-selamu alejkum motër e nderuar All-llahu të shpërbleft për këtë postim që e sjelle në forum por ju kisha këshilluar para se me e sjell në forum lexojeni dhe korigjoni ndonjë gabim sepse ky shkrim kishte shumë gabime ishte katastrof i shkrujtur.Deri tash më ka mar kohë duke e edituar.

Emrine Xhibrilit a.s e kishte përdorur---Gjibril.....Emrin e Muhammedit a.s e kishte përdorur---Mohamed dhe atë në shumë vende nuk kishte shkrujtur s.a.v.s.

Emrin e All-llahut xh.sh e kishte shkrujtur me të vogla sidomos kur fillon Ty,Unë që i atribohen All-llahut xh.sh.

Dëshmin e shehadetit konkretisht fjalën: La ilahe-il-lall-llah....e kishte shkrujt gabim si lahilaheilallah.

Kur e kishte shkrujt Për Muhammedin a.s kishte thënë Profeti e unë e kam edituar në Pejgamberi s.a.v.s më mirë tingëllon.

Për shefatin e Muhammedit s.a.v.s kishte shkrujt  se do tua bën një nder kurse në realitet është ndërmjetësim Shefaat.

Askundi skishte përdorur ë e xh,askund se kishte përdorur shkronjën ç, sikur mos egzistonte.

Ky shkrim ashtu siç është marur apo përkthyer në google translation ahstu është publikuar edhe atë është përkthyer nga Anglishtja.

Ju kisha lutur  të mundoheni ti editoni shkrimet sidomos kur i emrni nga amator  të cilët janë të shkrujtur apo bërë paste ashtu si ua ka përkthyer google.

wes-selamu alejkum
Me respekt Admin
www.islamieshtedrit.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
AGJERUAN ...FALESHIN..POR HYN NE XHEHENEM ...SUBHANALLAH..!!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: