islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty20%[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty7%[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty7%[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty7%[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty7%[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty7%[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty7%[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty37%[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       Empty
MesazhTitulli: [ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave    [ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       EmptySat 22 Feb 2014 - 20:27

[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       035bef10 
Allahu ka thënë: ”Ata të cilët dëshirojnë që te besimtarët të përhapet imoraliteti, ata i pret një dënim i dhimbshëm në këtë dhe në botën tjetër. Allahu di (të fshehtat) e ju nuk i dini”. (Suretu Nur: 19) Ibën Arabij- Allahu e mëshiroftë, ka thënë për fjalën e Allahut: ”dëshirojnë” d.m.th. e dëshiron atë dhe e vepron, sepse dashuria është vepër e zemrës dhe se ai që e do një gjë e shfaq atë. Halid b. Ma’dan- Allahu e mëshiroftë, ka thënë: ”Ai që flet për atë që kanë parë dy sytë e tij dhe kanë dëgjuar dy veshët, është nga ata që dëshiron të përhapet imoraliteti tek besimtarët”. Aliu- Allahu qoftë i kënaqur me të, ka thënë: ”Ai që vepron imoralitetin dhe ai që e shpërndan atë janë të barabartë në mëkate”. Muhamedi alejhi selam ka thënë: ”Nuk është shfaqur imoraliteti te një popull, derisa e kanë bërë publik (imoralitetin e tyre), përveçse është përhapur në mesin e tyre kolera dhe sëmundje (të tjera) që nuk kanë qenë prezente te paraardhësit e tyre të mëhershëm”. Shumë prej atyre që sot përhapin lajmet se iks sportisti, këngëtari apo përgjegjësi ka vepruar kështu e ashtu, qoftë përmes tv-së, revistës apo rrjeteve sociale dhe kjo bëhet shkak që dikush nga njerëzit të devijojë, s’ka dyshim se ai do të merr mëkatin e shpërndarjes dhe të vepruesit të atij mëkati. Të mos harrojë se kjo vepër është prej mëkateve të mëdha tek Allahu. Disa shpërndajnë imoralitetin me fjalë dhe kjo bëhet duke akuzuar muslimanët se filani është: hajdut, alkoolist, i dhënë pas harameve etj, edhe pse i akuzuari mund të jetë shumë larg atyre gjërave në realitet. Disa të tjerë shpërndajnë imoralitetin me vepër, si p.sh.: me shpërndarjen e filmave, fotove, videove të kanalit ‘YouTube’, revistave etj., me anë të cilave mund të nxitësh epshin dhe shfaqjen e turpësisë, dije se ti je nën kërcënimin e Allahut të Lartësuar në dynja dhe ahiret, me turpe në këtë botë dhe me dënim në botën tjetër, duke mos harruar se do të bartësh edhe mëkatin e gjithë atyre që kanë shikuar në ato apo i kanë shpërndarë, qoftë edhe pas vdekjes tënde, deri në ditën e gjykimit. Jemi dëshmitarë se shumë prej atyre që kanë shpërndarë të keqen në mesin e muslimanëve, Allahu i Lartesuar i ka dënuar me sëmundje nga më të ndryshmet, si kanceri dhe të ngjajshme. Disa prej tyre kanë vdekur si fukarenj, që nuk kanë pasur para as për barnat e tyre, disa të tjerë në ndeshje komunikacioni, e për disa të tjerë vdekja ka qenë turp për atë dhe familjen e tij. Lus Allahun ta pastrojë shoqërinë tonë nga çdo gjë, qoftë fjalë apo vepër, e cila bëhet shkak për degradimin e moralit të saj. Bëje atë urdhëruese për të mirë dhe ndaluese nga e keqja. Respektuese të detyrimeve ndaj Teje dhe vdekjen shkak për ndërprerjen e mëkateve të secilit prej nesh. Amin! Përgatiti:
 


Allahu ju shperbleft per postimin.
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave       8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[ Temë Islame ] Përhapja e imoralitetit, përmbyllje e të mirave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: