islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty96%[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty0%[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty0%[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty0%[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty1%[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty2%[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani Empty
22022014
Mesazh[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani

[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani D0caca10
Tejsir Aluni: Shikues të nderuar! Es selamu alejkum ue rrahmetullahi ue berekatuhu. Fronti Nusra, është një front i njohur dhe i panjour. Pothuajese i panjohur në media, mirëpo shumë i njohur në terrenin e luftës. Në këtë intervistë me El-fatih Ebu Muhamed Xheulaniun, komandantin e përgjithshëm të Frontit Nusra, do të mundohemi tu përgjigjemi dilemave të shumta që hidhen për këtë front, që prej themelimit të tij. Ju ofrojmë mirëseardhjen zoti Ebu Muhamed. Ebu Muhamed Xheulaniu: Jeni të mikëpritur profesor Tejsir. Tejsir Aluni: Si, ku dhe kur lindi ideja e Frontit Nusra? Ebu Muhamed Xheulaniu: Me emrin e Allahut. Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të dërguarin e Allahut, mbi shokët e tij dhe mbi familjen e tij. Fronti Nusra nuk është një projekt i rastësishëm. Zanafilla e tij nuk është pas fillimit të revolucionit sirian të ndritur. Nga një aspekt ai është produkt i një historie të gjatë, sepse që në periudhën e profetit tonë Muhamedit (paqja qoftë mbi të), ka pasur sahabë të cilët kishin mall për të prezantuar një ditë si ditët që po kalojmë dhe për të qënë ushtarë në mesin tonë në këto kohë. Një sahabi e pyeti profetin: Zgjidh për mua o i dërguar i Allahut. I tha: Shkoni në Sham. Nga një aspekt tjetër, pas rënies së shtetit osmanlli, gjykimi i sheriatit u zhduk nga faqja e dheut, përplasjet dhe revolucionet dhe projektet e herëpashershme kanë thirrur për rikthimin e ligjit të sheriatit dhe rikthimin e kalifatit islam. Lindën dhe u formuan shumë lëvizje si në Egjipt, në Libi, në Siri në vitet 80-të. Të gjitha këto lëvizje u takuan në Afganistan. Që nga takimi i këtyre lëvizjeve në Afganistan, madje që nga fillimi i lëvizjeve të ndryshme diku nga vitet 60-të, e deri në hyrjen tonë në Siri, të gjitha këto kanë qënë zhvillime që i kanë paraprirë këtij projekti. Përsa i takon momentit se kur lindi ideja për të hyrë në Siri. Fillimisht ne shkuam në Irak për të marrë pjesë në xhihadin irakian, që nga fillimet e tij e deri kur filloi revolucioni sirian. Ideja lindi që në fillimet tona. Atëherë kur lexuam historinë dhe analizuam aktualitetin, u bindëm që ky sistem është një prang prej prangave me të cilat është prangosur umeti islam në këtë tokë. Rëndësia e tokës së Shamit është e mirënjohur për të gjithë. Kjo tokë ka qenë mejdan i konflikteve të shpeshta në rrjedhën e historisë. Këto fakte i kemi përmendur edhe në fjalimin themelues të Frontit Nusra. Kanë ndodhur shumë ngjarje në Irak, por në të vërtetë trupat tonë ishin atje ndërsa zemrat ishin të lidhura me tokën e Shamit. Atëherë kur revolucioni sirian filloi, zumë të diskutonim me eprorët e Shtetit Islam të Irakut, për të ndërmarrë një hap të mëtejshëm në Sham. Diskutonim për rëndësinë e Shamit, për historinë e tij dhe pozitën e tij në umetin islam. Atëherë kur filloi revolucioni, na pyesnin se çfarë do të bëni për Shamin dhe përgjigja jonë ishte: Do të fillojmë me lejen e Allahut. Tejsir Aluni: Thatë: Pyesnim njëri-tjetrin për hapin e rradhës, pas Irakut dhe përmendët se kjo ndodhi në fillim të revolucionit sirian. Çfarë do të ndodhte nëse revolucioni sirian nuk do të fillonte? A do të kishit planifikuar për të hyrë në Siri? Ebu Muhamd Xheulaniu: Padyshim se çdo ide duhet të përshtatet me rrethanat dhe të jetë në përputhje me realitetin. Siria nuk ka qënë e përgatitur sikur të mos ndodhte revolucioni sirian. Sistemi që sundonte shoqërinë siriane ishte një sistem tiran. Njerëzve as që u shkonte ndërmend që do kishin mundësi të kapnin armët apo të pranonin metodën të cilën ne e mendonim si të drejtë. Ata ishin të pafuqishëm që të mbanin mbi supe rezultatet që do të vinin nga përplasja me këtë sistem. Prandaj ky revolucion hoqi shumë pengesa dhe na hapi rrugën për të hyrë në këtë tokë të bekuar. Pas pranimit që ne të hynim në tokën e Shamit ... Tejsir Aluni: Prej cilës palë u pranua? Ebu Muhamed Xheulaniu: U pranua prej komandës së Shtetit Islam të Irakut dhe pas pranimit që ne të hyjmë në Siri dhe gjërat u shfaqën haptazi. I informuam për idetë dhe planet tona. Duhet të tregohemi të sinqertë se kjo gjë qarkullonte si ide te komanda e Shtetit Islam të Irakut dhe te komanda e Kaides që më përpara kanë pasur plane të tilla. E përmendëm që ne jemi produkt i një historie të gjatë dhe fryt i prej fryteve të xhihadit botëror. Histori e gjatë që përmblidhet në përpjekjet e dijetarëve dhe sakrifikimet me jetë. Sikur të mos ishte xhihadi që ndodhi në Egjipt në vitet 60-të, xhihadi në Afganistan. Sikur të mos ndodhte xhihadi në vitet 80-të në Siri nuk do të kalonte më pas në Afganistan. Sikur të mos ishte xhihadi në Afganistan nuk do të kalonte në Irak. Sikur të mos ndodhte në Irak dhe të vëllezërit të sakrifikonin nuk do të kalonte në Siri. Plani u pranua pothuajse i gjithi. Plani ishte i shkurtër në disa pika të caktuar. Më pas u zhvendosëm me disa shokë tanë, sidomos prej sirianëve që kishim mbetur në Irak. Numri i tyre nuk ishte më shumë se 7-8 veta. Këtu mbërritëm në gusht të 2011-tës, që përkonte me muajin e ramazanit në kalendarin islam. Afërsisht 5 muaj pas fillimit të revolucionit. Pak a shumë ky ishte shkaku dhe historiku i hyrjes sonë në Siri. Tejsir Aluni: Ngjarjet që rrodhën më tej? Ju fillimisht filluat punë në Siri si një grup i vogël. Etapa në vazhdim ishte rekrutimi i sirianëve nën flamurin e kësaj ideje me të cilën hytë në Siri. Ebu Muhamed Xheulaniu: Jo vetëm rekrutimin e sirianëve. Idetë e xhihadit janë të përhapura në të gjithë botën. Prej vendeve ku gjetën përkrahje këto ide ishte edhe Siria. Ideja e xhihadit u transportua në Siri pas xhihadit në Irak dhe ishte e ndikuar prej xhihadit irakian. Oshëtima e krismës që gjuhej në Bagdad dëgjohej deri në Marok dhe normalisht që do të dëgjohej edhe në Siri. Bëmë disa takime me këta vëllezër fillimisht dhe vendosëm stategji për punën. Kjo strategji bazohej në goditjen e armikut në pika të ndryshme gjeografike. Megjithëse numri i jonë ishte i vogël mirëpo arritëm të bashkëpunonim me disa persona. Fillimisht strategjia që vendosëm nuk kishte nevojë për numër shumë të madh. Numri i madh do të ishte një pengesë për ne. Strategjia u vu në zbatim nëpërmjet grupeve të vogla dhe me lejen e Allahut arritëm ta godisnim armikun në shtrirjen gjeografike më të madhe që kishim mundësi. Tejsir Aluni: Në cilën zonë të Sirisë filluat fillimisht? Ebu Muhamed Xheulaniu: Filluam në shumë vende në kohë të njëjtë. Nëse duhet të analizojmë historikun e fillimit të operacioneve në Siri, do të gjejmë se goditjet ishin të njëpasnjëshme në çdo vend. Në strategjinë tonë të luftës e klasifikuam armikun në tre grupe kryesore dhe u përqëndruam në goditjen e këtyre tre grupeve: 1- Degët e sigurimit të shtetit, të cilat kondiserohen si shtylla kurrizore e këtij sistemi. 2- Disa njësi ushtarake. 3- Disa personalitete të pushtetit. Degët e sigurimit ishin të instaluara në çdo vend dhe gjithashtu edhe personalitetet dhe njësitë ushtarake ishin të përhapura kudo. Nëse do të përdornin strategjinë e goditjes së armikut në një zonë të vetme, atëherë ky grup do të shkatërrohej dhe do të ishte e lehtë për sistemin që ti rrethonte këto grupe dhe ti plaste në burgje. Ne analizuam historikun e xhihadit që kishte ndodhur në çdo vend tjetër dhe u munduam të ruheshim sa më shumë prej gabimeve ku kishte rënë rryma e xhihadit më përpara. Tejsir Aluni: A mund të na përmendni disa prej këtyre gabimeve. Ebu Muhamed Xheulaniu: Për shëmbull në metodën e luftimit të armikut. Në sjelljen me njerëzit. Në shpalosjen e platformës dhe në çdo detaj tjetër, por pa lëshuar pe në bazat e pandryshueshme të cilat i përqafojmë. Filluam në Damask, në datë 27 dhjetor 2011. Operacioni i parë goditi sigurimin e shtetit dhe degën e sigurimit të zonës. Më pas u godit sigurimi ajror, Drejtoria e Sigurimit të Kriminalistikës, Ministria e Brendëshme dhe u godit Komanda e Përgjithshme. Operacioni i Komandës së Përgjithshme nuk ka marrë vendin që i takon në media. Më pas u godit dega e sigurimit të Harestës (në periferi të Damaskut) dhe me lejen e Allahut u çlirua plotësisht. Këto ishin më kryesoret. Më pas u goditën disa degë të sigurimit nëpër fshatra, më pas në Haleb. U godit Qëndra e Ruajtjes së Sistemit. U godit njësia e sigurimit ajror dhe ushtarak në Direzor. U godit blloku i njësive të sigurimit në Kamishli. U godit njësia e sigurimit ajror dhe ushtarak në Idlib. U godit njësia nr 4 në Hama. Të gjitha këto njësi u përballën me goditje të forta dhe u shuajtën nga faqja e dheut. U godit dega e sigurimit në Sasah e cila konsiderohej si dega më e rëndësishme e sigurimit që mbulonte zonën perendimore dhe mbronte Izraelin. Tejsir Aluni: Ju tani po flisni për disa operacione të cilat i ka kryer Fronti Nusra e vetme ... Ebu Muhamed Xheulaniu: Po, këto operacione i ka kryer vetëm Fronti Nusra. Tejsir Aluni: Pra jo në bashkëpunim me revolucionarët e tjerë? Ebu Muhamed Xheulaniu: Jo! Në fillim të veprimtarisë, operacionet ishin të llojit të veçantë që kishte si objektiv kryeqendrat e rretheve. Ndërsa në zonën rurale kishim baza ushtarake që vepronin në rehati. Atëherë kur sistemi u godit në pika shumë të rëndësishme për të, zuri ti tërhiqte trupat e tij për të ruajtur këto pika kyçe. Për shëmbull kur zuri të goditej Damasku atëherë sistemi u detyrua që ta mbronte atë dhe të mos i kushtonte shumë rëndësi fshatrave. Kështu ne filluam punën për të instaluar reparte ushtarake për stërvitje dhe formuam brigada dhe pastruam zonën dhe normalisht që nga këto zona spostoheshim më pas për të çliruar qytetet. Kur formuam reparte ushtarake ishte e nevojshme që të bashkërendisnim veprimtarinë me grupet dhe brigadat e tjera. Por unë po të tregoja për operacionet e veçanta të cilat, pas mirësisë së Allahut, e detyruan sistemin të zmbrapsej disa hapa mbrapa dhe të ndiente se e kishte pësuar për shkak të brutalitetit të tij. Këto goditje ishin të rrufeshme dhe të gjithë e dinë që degët e sigurimit ishin shtylla kurrizore i këtij sistemi. Në vijim u sulmuan shumë pista të aviacionit, u sulmuan garnizone ushtarake, në repartet ku grumbulloheshin shebihat, etj. Të gjitha këto goditje ishin të njëpasnjëshme, të mirëorganizuara në të gjithë shtrirjen gjeografike të sistemit. Këto operacione i kryenin grupe të vogla në numër por të stërvitura në mënyrë të mjaftueshme. Tejsir Aluni: Të gjithë ata ishin antarë të Frontit Nusra. Ebu Muhamed Xheulaniu: Po! Të gjithë ata ishin antarë të Frontit Nusra. Kemi pas nevojë për një punë të jashtëzakonshme në sferën e organizimit. Sepse këto vende ishin shumë delikate dhe të rrezikshme dhe gabimet ishin të pafalshme në situata të tilla. Tejsir Aluni: Mirë. Tani pas gjithë këtyre operacioneve që i ka kryer Fronti Nusra dhe i gjithë revolucioni në përgjithësi kundër sistemit, si mendoni fitorja anon më shumë nga krahu i sistemit apo nga krahu i revolucionit sirian? Ebu Muhamed Xheulaniu: Faktikisht, faktori ndërkombëtar u mundua nëpërmjet mediave, që ta lidhte fatin e revoltës së armatosur me bisedimet e Gjenevës. Për Gjenevën do të flas në vijim. Por sistemi, sidomos pas bashkpunimit të madh që ndodhi mes Iranit dhe Amerikës, arriti të fitonte një përkrahje të madhe politikisht, ushtarakisht, në logjistikë dhe në media. Sistemit ju dha mundësi që të vërtetonte forcën e tij në terren edhe ushtarakisht. Kur flasim për sistemin, në fakt flasim për një ish sistem. Sepse tani sistemi është shëndruar në një grup çetash dhe milicishë të armatosura dhe në botkuptimin botëror ai e humbi përshkrimin si "sistem". Për shëmbull në Homs nuk ka sistem. Ka disa grupe të armatosura të cilat përpiqen të ruajnë atë që ka mbetur prej Homsit. Në Halep nuk ka sistem. Çetat e revolucionarëve janë ata që e kanë rrethuar sistemin dhe jo sistemi i ka rrethuar ata. Përshëmbull në Derozor, në fshatrat e Hasekesë, në Rakkah, në fshatrat e Rakkas, në fshatrat e Latakias, në Idlib dhe në fshatrat e Idlibit, të gjitha këto zona kanë rënë në dorën e revolucionarëve. Fshatrat e Deras dhe qyteti i Deras. Ky sistem, atëherë kur ishte vërtet sistem, hodhi rrënjë në këtë tokë dhe nuk është kaq e thjeshtë për ta shkulur. Po flasim për grupe xhihadi dhe grupe të armatosura që u themeluan nga hiçi. Unë personalisht e fillova punën me 7 persona, ndërkohë që tani po flas për fshatra të tëra të çliruara, për qytete të çliruara, për degë të sigurimit të shkatërruara, për pista aviacioni të çliruara dhe për garnizone ushtarake të mëdha. Sistemi u detyrua të vendosej në pozicione mbrojtëse dhe të tërhiqej ditë pas dite. Ndërsa grupet e armatosura arritën të kenë në dorë fatin dhe drejtimin e këtyre zonave të çliruara. Tejsir Aluni: Cili është vizioni juaj për të ardhmen politike të Sirisë? A keni ndërmend të merrni pjesë në të ardhmen politike të Sirisë? Apo synoni ta monopolizoni të ardhmen politike të Sirisë? Ebu Muhamed Xheulaniu: Diskutimi për të ardhmen politike të Sirisë është akoma i parakohshëm. Shumë njerëz nxitohen dhe duan të kalojnë disa etapa njëherësh duke i anashkaluar këto etapa. Tejsir Aluni: Mirëpo duhet patjetër që të keni një platformë politike. Ebu Muhamed Xheulaniu: Platforma ekziston edhe në këto momente që po flasim. Do të jap vetëm disa shëmbuj. Ne kemi themluar disa këshille sheriatike. Kemi një Këshill Sheriatik në zonën veriore i cili tani për tani mbulon vetëm Halebin. Në muajt në vijim do të shtrihet edhe në Idlib, në Hama dhe në fshatrat e çliruara të Latakias. Kemi edhe një Këshill Sheriatik në zonën lindore dhe kemi një Këshill Sheriatik në zonën jugore me rezidencë në Dera. Këto nuk janë thjesht këshille sheriatike. Disa mund ta keqkuptojnë prej termit se ato janë këshille ku përshijnë disa dijetarë që japin vendime për disa subjekte gjyqësore. Në fakt Këshilli Sheriatik është i ndarë në sektore të ndryshme. Kemi sektorin e gjyqësorit, i cili ndahet në gjykata civile dhe ushtarake. Kemi sektorin e gjendjes civile që merret me martesat, shkurorëzimet etj. Kemi sektorin e energjitikës, sektorin e ujrave, sektorin e mullive të cilat furnizojnë zonat e çliruara me miell dhe mbikëqyr çështjet që lidhen me ushqimin. Së fundëmi i është shtuar edhe sektori i naftës i cili kontrollon puset e naftës të cilat janë çliruar sëfundëmi. Këto këshille janë të pranuara nga të gjithë dhe janë të përbashkëta dhe nuk janë vetëm të Frontit Nusra. Ato janë të pranuara edhe nga fiset e ndryshme në zonat ku ekziston sistemi i fiseve ashtu siç janë të pranuara nga banorët e zonave si në Haleb dhe Dera dhe popullata kthehet te to për tu gjykuar. Kemi edhe agjencinë e lajmeve El-himem, e cila mbulon sektorin informues për shërbimet të cilat u serviren njerëzve. Nuk pretendojmë se këto shërbime janë të përkryera. Ato janë nën nivelin e kërkuar. Zonat e çliruara furnizohen me rreth 800 ton miell për ditë. Kemi spitale të cilat funksionojnë në zonat e çliruara. Kemi edhe shumë ambulanca dhe klinika. Zakonisht në situatën ku zhvillohet konflikti i armatosur, njerëzit kanë nevojë për tre gjëra: 1- Ushqimi i përditshëm dhe i nevojshëm i cili përmbush vetëm emergjencat e domosdoshme. 2- Sigurimi. Duhet që popullata të ndihet sa më e sigurtë. Sepse në kohë trazirash, vjedhjet dhe krimet e tjera janë më të shpeshta. 3- Medikamentet dhe mjekimet, etj. Niveli i spitaleve është i pëlqyeshëm. Për shëmbull para disa ditëve kemi sjellur një pajisje për lavazhin e veshkave për zonën lindore. Pajisjet mjekësore janë të rralla në zonat e çliruara. Nuk pretendoj se niveli i spitaleve është i mjaftueshëm dhe 100%, por duke e shikuar me syrin e situatës së luftës ku ndodhemi, të paktën ato mbulojnë nevojat emergjente. Tejsir Aluni: Nivelin më të pakët të nevojave. Ebu Muhamed Xheulaniu: Mbulon nevojat më emergjente. Po kështu edhe përsa i përket medikameteve. Në këto veprimtari marrin pjesë të gjithë. Nuk po flas vetëm për Frontin Nusra, sepse këto aktivitete kryehen në bashkpunim me disa grupe të tjera. Ka edhe organizata humanitare dhe mjeksore të cilat lejohen të hyjnë dhe kryejnë shërbimet e tyre ndaj popullatës. U jepet leje për të hyrë dhe për të ushtruar funksionet e tyre plotësisht. Tejsir Aluni: Këto janë aktivitete dhe funksione organizative që i kryen në shtet, mirëpo ne po flasim për formën e shtetit. Ebu Muhamed Xheulaniu: Ne si Front Nusra nuk do të synojmë të udhëheqim të vetëm shoqërinë edhe nëse arrijmë në këtë etapë. Kur të arrijmë në etapën e çlirimit të Sirisë, atëhere kur të rrëzohet Damasku, ose të paktën të çlirohet shumica e zonave që të paktën të thuhet se u çlirua rreth 80%. Në këtë periudhë do të mblidhen komisione sheriatike, do të mblidhen njerëzit me influencë, dijetarët, intelektualët, njerëzit të cilët kanë sakrifikuar dhe kanë dhënë kontributin e tyre, njerëzit të cilëve u pranohet fjala, qofshin ata edhe jashtë Sirisë. Do të mblidhen dijetarët e Sirisë, për shëmbull dhe do të organizohen mbledhje për tu konsultuar dhe për të njerëzit që kanë në dorë këto çështje, pastaj do të vihet një plan i përshtatshëm për drejtimin e këtij vendi. Padyshim duhet të jetë në përputhje me sheriatin islam ku të gjykohet me sheriatin e Allahut Azze ue Xhelle. Të punohet me sistemin e shures (konsultimi) dhe të përhapet drejtësia, aq sa të kihet mundësi. Komisioni i cili do të formohet do të jetë i kufizuar me këto kufizime dhe kushte, me të cilat Allahu na ka urdhëruar. Nëse arrihet zgjidhje në një formë të tillë atëhere ne do të përkrahim idetë që hidhen në këtë formë të organizuar. Tejsir Aluni: Pra ju pranoni që edhe grupet e tjera që morrën pjesë në rrëzimin e sistemit, të marrin pjesë sëbashku me ju. Ebu Muhamed Xheulaniu: Patjetër! Ai që përputhet me ne në këto kufizime dhe kushte atëhere do ta përkrahim. Ne nuk përpiqemi që të sundojmë këtë vend por përpiqemi që vendi të gjykohet me sheriat. Do jemi ne pushtetarët apo nuk do jemi ne, kjo nuk ka shumë rëndësi për ne. Ajo që ka rëndësi është që sundimi ti takojë sheriatit, të largohet padrejtësia dhe të sundojë drejtësia dhe të ngrihet një qeveri islame largpamëse, e ngritur në metodën profetike e cila përpiqet të çlirojë zonat e muslimanëve, të gjykojë me sheriatin e zotit, të jetë e drejtë ndaj njerëve, ta largojë padrejtësinë ndaj tyre. Ne përpiqemi për këtë. Në përgjithësi, drejtimi i përgjithshëm i njerëvze dhe i grupeve të ndryshme tani në Siri, është brenda kësaj kornize dhe në këtë drejtim. Shoqëria siriane, në dallim me atë që përhapet në media, ka pësuar transformime të thella pas revolucionit. Historia do të shkruhet si para xhihadit në Siri dhe ashtu edhe pas xhihadit dhe kjo histori do të shkruhet si një rilindje e një shoqërie e cila ndryshon shumë nga shoqëria e mëparshme, e cila ka pas shumë të mira në vetvete, por i kanë munguar inkurajuesit, udhëzuesit dhe thirrësit për reformim. Tejsir Aluni: Çfarë mendimi keni për pakicat? Ebu Muhamed Xheulaniu: Ka një sulm mediatik të jashtëzakonshëm, për ta paraqitur shoqërinë në Siri si një turmë pakicash ndëretnike dhe fetare, konkretisht 30 sekte fetare dhe sekti suni. Dhe gjithmonë u jepet përshtypja se shumica sunite dëshiron ti zhdukë këta njerëz. Vazhdimisht faktori ndërkombëtar përpiqet që të përforcojë pozitat e tij në këtë vend nëpërmjet shfrytëzimit të disa sekteve, sidomos sektit nusejri, i cili dëshmoi aftësinë e tij për të mbrojtur kufijtë e Izraelit dhe për tu servirur faktorit ndërkombëtar të gjitha shërbimet dhe serviset e mundëshme. Tejsir Aluni: Si do të silleni me pakicat nëse ky sistem rrëzohet? Ebu Muhamed Xheulaniu: Pakicat kanë bashkjetuar me muslimanët përgjatë 1400 viteve. Edhe në këtë tokë ato kanë jetuar në një formë të tillë. Në islam ne kemi formë dhe botkuptim të veçantë për pakicat. Shteti islam ka detyra dhe përgjegjësi të cilat duhet ti përmbushë ndaj këtyre pakicave ashtu si edhe pakicat kanë përgjegjësitë e tyre karshi shtetit. Këto gjëra ekzistojnë në çdo shtet dhe në çdo shoqëri. Por gjithmonë muslimanët paraqiten sikur u bëjnë padrejtësi këtyre pakicave. Pas formimit të komisionit të cilin e përmenda mëparë dhe pas vendimeve të njerëzve që kanë në dorë këtë çështje, do të merret në shqyrtim çdo sekt veç e veç. Nuk ka ndonjë sistem të paracaktuar, por e rëndësishme është që të jetë në përputhje me Kuranin dhe sunetin. Të drejtat që i takojnë atij sekti në Kuran dhe sunet ne do ti përmbushim plotësisht. Tejsir Aluni: Çështja e tekfriti. Është përhapur shumë në internet dhe në media se Fronti Nusra, u bën tekfir disa klasave të njerëzve dhe disa individëve dhe e lejon vrasjen e tyre. Si është qëndrimi i Frontit Nusra për çështjen e tekfirit konkretisht. Ebu Muhamed Xheulaniu: Allahu i madh i krijoi njerëzit besimtarë dhe qafira. Jo të gjithë njerëzit janë besimtarë. Kemi edhe pabesimtarë. Mirëpo rregullat e tekfirit, sipas metodologjisë së frontit tonë, duhet të jenë në përputhje me rregullat sheriatike të tekfirit në Kuran dhe sunet. E kritikojmë dhe e ndalojmë rreptësisht këdo që e egzagjeron në tekfirin e njerëzve. Besojmë se të gjitha shoqëritë e muslimanëve janë shoqëri muslimane. Besojmë se masat e gjëra të shoqërisë në Siri janë muslimanë. Masat e gjëra të shoqërisë në Turqi janë muslimanë. Masat e gjëra të shoqërisë në Egjipt janë muslimanë. Shprehemi kështu në formë të përgjithshme. I kritikojmë mendimet e atyre që thonë se origjina në për këto shoqëri është kufri apo të tilla ide si këto. Madje jemi shumë të ashpër ndaj këtyre mendimeve dhe kemi përdorur edhe ndëshkime për atë që gjykon në të tilla çështje pa dije dhe pa njohuri. Mirëpo nuk hezitojmë që atë i cili del nga feja e tij, ta emërtojmë ashtu siç duhet të emertohet. Ai i cili bën kufër të qartë nuk mund ta quajmë musliman sepse kjo është një kontradiktë me të cilën Allahu nuk kënaqet. Tejsir Aluni: A ka ndodhur që Fronti Nusra e ka praktikuar këtë mekanizëm dhe ka gjykuar për ndokënd me kurfër bazuar thjesht në ndonjë fjalë apo vepër që ai person ka bërë dhe ta ketë ekzekutuar? Ebu Muhamed Xheulaniu: Kurrsesi! Ne e kthejmë çështjen e gjykimit me kufër te dijetarët. Ajo nuk është kompetencë e masave të gjëra por është kompetencë e dijetarëve. Dijetarët e mëdhenj ata janë të cilët gjykojnë për kufrin e dikujt. Gjithashtu ne marrim parasysh edhe faktin se shoqëria në Siri ka qënë i izoluar. Është e vërtetë se shoqëria siriane posedon faktorë islamë të panumërt në gjirin e saj dhe është e njohur për civilizimin e saj përgjatë historisë islame. Sikur të mos ishin faktorët islam që ata posedojnë, nuk kishin për të na pritur me kaq shumë bujari dhe mirësi dhe respekt dhe nuk do ti ngrinin flamujtë tanë. Kemi një projekt që e ka publikuar "El menaretul bejda" nga doc. Sami Urejdi, Allahu e shpërbleftë, i cili është një nga kaditë (gjykatësit) që përfaqson Frontin Nusra. Ai shpjegon detajisht dhe hollësisht metedologjinë e Frontit Nusra. Kush dëshiron të njihet me metodologjinë e Frontit Nusra në çështjet e tekfirit dhe në çështje të tjera atëhere le ti kthehet këtij emisioni. Tejsir Aluni: Pra ju e përkrahni atë që e ka përmendur doc. Sami Urejdi për Frontin Nusra. Ebu Muhamed Xheulaniu: Padyshim! Doc. Sami Urejdi është një nga kaditë e Frontit Nusra dhe ai ka kompetenca të plota që të flasë për këtë çështje në emër të Frontit Nusra. Tejsir Aluni: Përveç doc. Samit, a keni edhe klerikë të tjerë? Ebu Muhamed Xheulaniu: Padyshim që kemi shumë dijetarë që na përkrahin dhe konsultohemi me ta, mirëpo unë nuk dua të përmend emra për arsye sigurie që lidhen me ta dhe nuk duam të vendosim askënd në siklet. Unë nuk i quaj klerikë fetarë por dijetarë të devotshëm dhe të udhëzuar dhe ne e pranojmë këshillën prej kujtdo që na këshillon. Umeti islam është përplotë me dijetarë të drejtë të cilët marrin pjesë në mënyrë aktive, si me veprimtarinë e tyre, me idetë e tyre dhe me fetvatë e tyre rreth xhihadit sirian. Tejsir Aluni: Të rikthehemi edhe njëherë te çështja e veprimtarisë ushtarke. Thuhet se sistemi po përparon. Cilat janë shkaqet e përparimit të sistemit? Ebu Muhamed Xheulaniu: Sistemi nuk po përparon dhe unë kam shumë argumenta për këtë. Në fakt sistemi u përpoq të përparonte në Haleb, por me mirësinë e Allahut, kemi mundur ta zbrapsim atë. Tani sistemi e kuptoi që kjo ishte përpjekja e fundit e tij e cila përfundimisht dështoi. Sistemi ndërroi taktikë duke përdorur një taktikë që djemtë që ruanin zonat kufitare të Halebit nuk e kishin hasur. Ata filluan të depërtojnë në formë grupesh të vogla dhe tani po luftojnë me taktikën e luftës guerrilase. Tani sistemi po zmbrapset dhe mirësia i takon Allahut. Vëllezërit tanë në Haleb, me pjesëmarrjen e të gjitha grupeve që kanë merita në Haleb, po kontribuojnë për zmbrapsjen e këtyre grupeve të vogla. Desha të tregoj edhe një fakt tjetër. Për shëmbull rruga e Homsit e cila ishte e bllokuar në lindje të Homsit, tani ka përparime të dukshme në këtë front të cilat nuk përmenden (në media). Përparime ka edhe në Dejr, në lagjen Huejka, në Rushdije dhe këto gjithashtu nuk përmenden (në media). Kam për qëllim përparimin e muxhahidëve dhe jo përparimin e sistemit. Gjithashtu qyteti dhe rrethi i Deras u çliruan plotësisht në një kohë të afërt dhe u hap rruga që lidh lindjen me perëndimin dhe falënderimi i takon Allahut. Edhe këto fakte nuk përmenden (në media). Reparti i armëve, reparti 38 dhe shumë reparte të tjera. Për çfarë përparimi flet ky sistem?! Tejsir Aluni: Shumë herë ka sulme dhe tërheqje mirëpo revolucioni po zgjat shumë. Çfarë mendoni për përkrahjen popullore? A besoni se populli sirian i cili e përkrahu këtë revolucion do të vazhdojë ta përkrah, pas gjithë këtyre vuajtjeve që ka vuajtur? Ebu Muhamed Xheulaniu: Ndiejmë një dhembje të madhe kur shikojmë ku ka përfunduar gjendja e njerëzve. Viktimat e sistemit nusejrit e kanë kaluar shifrën e 400.000 viktimave. Këto janë shifrat më të pakta. Shumë agjenci informatike, që të mos fusin në siklet faktorin ndërkombëtar, u ndalën në shifrën e 100.000 të vrarëve. Ndërsa tani thonë se të vrarët e kanë kaluar shifrën e 100.000 të vrarëve. Në rregull por sa më shumë se 100.000? Në fakt shifrat kanë arritur në 400.000 - 500.000 të vrarë. Gjatë luftës franceze në Algjeri janë vrarë 1.000.000 njerëz, e cila ka qenë një luftë kolonizatore. Në këtë konflikt sektar janë vrarë jo më pak se 400.000 njerëz. Janë shkatërruar shumë shtëpi, janë dëbuar shumë njerëz, numri i emigrantëve jashtë Sirisë ka arritur në 6.000.000. Kjo është shumë e dhembshme. Por këto janë faturat e luftës dhe të gjithë ne po i paguajmë këto fatura. Populli nuk ka asnjë opsion tjetër përveç se të përkrahë muxhahidët, tani që e gjithë bota i la në baltë. E panë me vetë sytë e tyre se muxhahidët ishin ata që u dolën për krah dhe munduan me të gjitha format që ta largojnë padrejtësinë prej tyre. Tejsir Aluni: Deri kur? Ebu Muhamed Xheulaniu: Ka kaluar afërsisht 60-70% e luftës dhe ka mbetur shumë pak. Kjo "pak" mund të jetë relative, po gjithsesi fitorja është durim i një çasti. Me lejen e Allahut, vuajtjet e këtij populli do të largohen së afërmi. Muxhahidët kanë kaluar etapa të mëdha në Siri të cilat radhë herë janë arritur, madje nuk janë arritur që nga rrëzimi i kalifatit osmanli dhe e lus Allahun që të kurorëzohen me sukses. Tejsir Aluni: Çfarë qëndrimi keni karshi zgjidhjes së konfliktit politikisht nëse parashtrohet? Në Gjenevë apo diku tjetër. Për shembull thirrjet për prezantimin në konferencën e Gjenevës për shqyrtimin e zgjidhjes politike. Ebu Muhamed Xheulaniu: Gjeneva është një përpjekje për të ringjallur sistemin. Njësoj si i sëmuri që goditet me goditje elektrike për t'ia venë zemrën në funksionim. Faktori ndërkombëtar po përpiqet ta ringjallë këtë sistem, me aq mundësi sa ka. Ringjallja e sistemit është diçka e pamundur. As fëmijët sirian brenda Sirisë nuk e pranojnë që sistemi të rikthehet dhe ti qeverisë rishtazi dhe do i konsiderojnë tradhtarë të gjithë ata që prezantojnë në këtë konferencë. Po të flas për fëmijët e Sirisë. Nuk po të flas për burra, për kuadro, etj. Fëmijët do i konsiderojnë ata që do të prezantojnë në Gjenevë bashkëpunëtor në tregtinë që do bëhet me gjakun që është derdhur në tokën e Sirisë. Ka shumë lojëra që faktori ndërkombëtar po përpiqet ti luaj. Ai është shumë entuziast për këtë zgjidhje, sidomos pas bashkëpunimit amerikano-iranian dhe opsioni tani është vazhdimi i këtij sistemi. Ata mund të luajnë shumë lojëra në të ardhmen ... Tejsir Aluni: Mirë, më fal pak! Nëse konferenca e Gjenevës arrin në një akord të caktuar mes një drejtimi në opozitës dhe përfaqësuesit e qeverisë siriane dhe do të mundohet ky drejtim opozitar që ta paraqesë këtë zgjidhje përpara popullit apo do të përpiqet ta zbatojë atë në terren. Ebu Muhamed Xheulaniu: Nuk kemi për ta njohur aposolutisht. Ata të cilët po diskutojnë në Gjenevë II apo në vende të tjera, nuk përfaqësojnë këtë shoqëri e cila po sakrifikon jetët e saj. Kush u dha atyre kompetencë për të folur në emër të popullit? Kush u dha kompetencë për të bërë akorde në kurriz të gjakut të sirianëve, nderit të përdhosur dhe shtëpive të rrënuara? Kush ua dha atyre këto kompetenca? Ata njerëz janë skllevër të mediave, ndërsa në terren ata nuk kanë asnjë ndikim dhe as që ekzistojnë dhe askush nuk do pranojë dhe gjithashtu edhe ne nuk do të pranojmë edhe nëse paguajmë një faturë të shtrenjtë, që të zbatohen lojrat e Gjenevë II, dhe kështu të tallen me këtë popull dhe të nënshtrohen sërisht dhe të rikthehemi në një vorbull të re 50 vjeçare. Tejsir Aluni: Për sa i takon ndërhyrjes së jashtme. A mund të na tregoni diçka për grupet që e përkrahin sistemin. Ebu Muhamed Xheulaniu: Sistemi kur arriti në buzë falimentimit dhe e ndjeu se po mbaron, hynë në lojë përplasjet e interesave që lidhen me këtë rajon. Këto interesa përplasen mes muslimanëve, çifutëve, faktorit kryqtar, apo faktorit ndërkombëtar, quaje si të duash dhe mes forcave safevite që përfaqsohen nga sekti shit siç quhen prej njerëzve. Konflikti në këtë rajon është një konflikt tremijë vjeçar dhe nuk është një konflikt i tanishëm. Mirëpo konflikti mori një prizëm të ri atëhere kur zgjerimi islam arriti të thyente të gjitha këto perandori të mëdha si perandoria perse dhe romake dhe çifutët u shpërngulën prej gadishullit arabik dhe të gjitha këto forca që sundonin këtë tokë, e cila është djep i civilizimit, djep i feve, djep i konflikteve, sepse ne po flasim për zemrën e botës dhe për një rajon shumë delikat dhe për pikëlidhjen e kontinenteve. Këto forca bashkëpunojnë me njëra-tjetrën për luftimin e muslimanëve, të cilët përfaqësohen nga ehli suneti, dhe kanë objektiva të ndryshme në këtë konflikti. Për shembull Amerika ka disa kohë që po bashkëpunon me Iranin dhe kushdo që i ka ndjekur ngjarjet e panë se si forcat që u stërvitën në Iran, kam për qëllim qeverinë irakiane të Malikut, se si amerikanët ua servirën pushtetin në një pjatë ari, duke u dhënë dritë jeshile për të përdhosur nderin e ehli sunetit dhe të veprojnë karshi tyre çfarë të duan. E rëndësishme është që pushtetin të mos e marrë ehli suneti. Po kështu edhe në Liban. A është e logjikshme që faktori ndërkombëtar dhe çifutët e bëjnë një sy qorr, për karshillëkun e Hizbullahut i cili sipas tyre është një rrezik evident për ta?! Tejsir Aluni: Hizbullahu nuk qënka një rrezik evident për çifutët?! Ebu Muhamed Xheulaniu: Hizbullahu ka me ta shumë interesa të përbashkëta. Përderisa ehli suneti është një rrezik për ta nëse marrin në dorë frenat e pushtetit, atëhere vihet në funksionim përdorimi i aleancave, në mënyrë që të përplasen me njëri-tjetrin. Në rast se do i jepet fund dominimit suni në rajon atëhere përplasja mund të ndodhë mes tyre. Ndërsa tani për tani Izraeli është e sigurtë nga karshillëku i Hizbullahut dhe ndihet i sigurtë nga karshillëku i sistemit sirian i cili i mbrojti kufijtë e tyre për plot 40 vjet. Ndihen më të sigurtë me ta sesa me dominimin e sunive në rajon. Tejsir Aluni: Realiteti i konfliktit. A është një konflikt fetar dhe sektar? Apo thjesht populli sirian po kërkon liri dhe u rebelua kundër një sistemi diktatorial? Ebu Muhamed Xheulaniu: Ky është një realitet që nuk e kanë kuptuar shumë njerëz. Por në luftën në Irak dhe në Siri këto gjëra kanë filluar të qartësohen. Ky konflikt, prej shumë kohësh është një konflikt fetar dhe sektar. Është një konflikt që bazohet në natyrën në të cilën Allahu i ka krijuar njerëzit që është përplasja mes të vërtetës dhe të pavërtetës. Pushteti ka qënë në dorë të sektit nusejrit, të cilët pretendojnë se janë alevit. Më shumë se 90% e oficerëve, eprorëve të sigurimit, oficerët e ushtrisë dhe të gjitha frerët e pushtetit ishin në dorë të sistemit të tyre. Ata e morrën këtë pushtet atëhere kur i ofruan ehlisunetin si karabinë për faktorin ndërkombëtar dhe për çifutët, në mënyrë që të kanaqeshin prej tyre dhe të pranohej pushteti i tyre deri tani. Mirëpo tani që po luftohet, ata po përpiqen ta ringjallin sepse Izraeli dhe faktori ndërkombëtar nuk do të pranojnë një qeveritar që të zëvendësojë s:
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani :: Komentet

No Comment.
 

[Intervist] Intervista e plotë me Emirin e Frontit Nusra: Ebu Muhamed El-Xheulani

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: