islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty20%[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty7%[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty7%[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty7%[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty7%[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty7%[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty7%[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty37%[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          Empty
MesazhTitulli: [Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik    [Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          EmptyFri 21 Feb 2014 - 17:34

[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          I-riu-10
Afreed Islami, musliman nga India, prezantoi prototipin e sistemit kompjuterik, të bazuar në mikroçip, dhe më të mbrojtur nga viruset “Shumica e pajisjeve informatike përdorurin hard disqet mekanike, flash memoriet dhe disqet elektronike për të ngritur sistemin operativ”, thotë ky nxënës indian për ‘The Times of India’. “Zbulimi im zëvendëson hard disqet mekanike dhe elektronike me një mikroçip, duke dyfishuar shpejtësinë dhe kapacitetin e ruajtjes”, shtoi ai. Islami ka paraqitur zbulimin e tij të ri ‘Revo BOOK’, ultra – kompjuter të hollë, me mikroçip dhe sistem operativ hibrid, të quajtur ‘Revo IX’, të cilin gjithashtu e ka zbuluar vetë. Sistemi i tij përdor mikroçipin në vend të hard diskut, derisa është instaluar sistemi operativ i cili lejon pavarësinë nga Windowsi dhe Linuxi. Ai pohon se sistemi i ri operativ është më i shpejtë, ka të instaluar firewallin dhe është i pavarur. Sistemi mund të përdoret në vendet që kërkojnë performanca të larta pa ndërprerje, siç janë zyrat, bankat, institucionet akademike dhe industritë. Djaloshi shpreson një sukses të madh në tregun e kompjuterëve. “Në krahasim me hard disqet që janë në dispozicion, mikroçipi im është katër herë më i shpejtë, zgjat më shumë dhe nuk ka mundësi t’i humb të dhënat. Bonus janë shpenzimi minimal i energjisë, si dhe madhësia.” “Tre vjet më parë, kur isha në klasë të shtatë, kërkoja një zgjidhje për disa nga problemet me të cilat ballafaqohen sistemet operative që përdoren aktualisht. Kurrë nuk kam imagjinuar se do të zbuloj një sistem operativ”, shtoi ai. Shkencëtari, Siddharth Deb Nath, anëtar i Këshillit Assam për shkencë, teknologji dhe mjedis, tha se zbulimi i Afreedit ka përmbushur të gjitha kriteret themelore për patentim. Me mbështetje të mjaftueshme financiare dhe zhvillimin e mëtejshëm të sistemit ai gjithashtu pret sukses të madh për zbulimin e djaloshit. “Kur bëhet fjalë për hard diskun, gjithmonë ekziston rreziku i humbjes së të dhënave, përmes bartjes apo fushës së fortë magnetike. Ndërsa, mikroçipi nuk posedon pjesë lëvizëse, dhe gjithashtu nuk është nën ndikimin e fushës magnetike, prandaj, ekziston një rrezik shumë i vogël për humbjen e të dhënave në sistemin kompjuterik të cilin e ka zbuluar Afreedi”, shpjegon Anupam Barmen, konsultant i lartë i Këshillit./islamgjakova/ :
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik          8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teknologji] I riu musliman nga India zbulon një sistem të ri kompjuterik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: