islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty20%[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty7%[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty7%[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty7%[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty7%[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty7%[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty7%[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty37%[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           Empty
MesazhTitulli: [Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve    [Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           EmptyThu 20 Feb 2014 - 16:56

[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           58470_10

ZVICER-Kompania zvicerane Algordanza është duke bërë revolucion duke deklaruar se është në gjendje të krijojë diamante nga hiri i personave të vdekur. Sipas kësaj kompanie, diamanti mund të bëhet edhe më me vlerë dhe tepër personal sepse do të prodhohet nga vetë mbetjet e hirit të një prej të dashurve të vdekur. 
 Po si bëhet kjo?  
NPR.org raporton se kompania merr mbetjet nga djegia e trupit të të vdekurit, i vendos nën trysni të lartë të nxehti në atë pikë sa mund të krahasohet me pikën më të nxehtë të thellësisë së Tokës. Kjo valë nxehtësie e kompreson hirin duke e transformuar në një diamant.
 
Themeluesi i CEO të Algordanza thekson se idea i ka ardhur 10 vjet më parë. Rinaldo Willy nuk dështoi me vizionin që pati ndaj numri i konsumatorëve tani përfshin 24 vende në mbarë botën.
 
Cdo vit ata procedojnë me mbetjet e 800-900 personave të vdekur. Pas 3 muajsh, mbetjet bëhen diamante dhe të prezantohen me një kuti të dizajnuar për sende të çmuara.
 
Sipas z Willy, diamantet rezultojnë me një ngjyrë si kaltëroshe dhe kjo për shkak të elementëve që ka trupi i njeriut në përbërjen e kockës.
 
 Në rrethana të caktuara, kompania diamantbërëse thotë se ngjyrat vërtiten dhe rreth së bardhës, të verdhë e madhe dhë të zi. Diamantet, ngjyrën secili e ka unike dhe kjo sipas kompanisë sepse dhe njerëzit janë të ndryshëm nga njëri-tjetri dhe unikë.
 Por kush i bën porositë?
 Shumica e porosive në Algordanza bëhen nga të afërmit e të ndjerit apo së ndjerës. 25% e porosive janë vetëm nga Japonia, thotë Willy, ndërsa kostoja është ndërmjet 5 mijë deri 22 mijë dollarë. Suksesi i kompanisë ka qenë i padiskutueshëm, aq sa është përhapur dhe në SHBA ku një kompani e ngjashme me emrin LifeGem, ofron shërbim të ngjashëm me të njëjtat procedura. Kompanitë madje janë licencuar.
 Po ju do të shpenzonit kaq shumë për një të afërm tuaj të vdekur që ta kthenit në diamant?
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve           8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Shkenc] Kompania zvicerane krijon diamante nga hiri i të vdekurve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: