islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi Empty
MesazhTitulli: [Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi    [Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi EmptyWed 19 Feb 2014 - 14:43

[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi Tregim10
Para disa vitesh, në një natë të Ramazanit u ftova për një program të drejtëpërdrejt në një kanal televiziv satelitor. Ky program ishte për adhurimin gjatë muajit të Ramazanit. Programi u mbajt në një dhomë të një hoteli në Meke, i cili kishte pamje nga Qabeja. Ne ishim duke biseduar për Ramazanin derisa shikuesit ishin duke i parë njerëzit që e kryenin umren në prapavijë. Ishte një pamje madhështore, sa që edhe prezantuesi u prek emocionalisht dhe qau gjatë programit. Atmosfera ishte shpirtërisht gjallëruese dhe asgjë nuk e prishte përveq kameramanit. Ai në një dorë e mbante kamerën dhe në dorën tjetër cigaren, sikurse nuk dëshironte t’i ikte asnjë natë e Ramazanit pa thithur tym cigareje. Kjo më pengonte shumë, pasi që era e cigares ishte duke më plasur. Megjithatë, nuk kisha opsion tjetër përveq se të bëja durim për shkak se programi ishte i drejtëpërdrejt. Kaloi një orë e tërë dhe programi më në fund mbaroi pa ndonjë telashe. Kameramani erdhi tek unë me cigare në dorë, më falënderoi dhe më lavdëroi. U përshëndeta me të dhe i thashë: “Gjithashtu dua t’ju falënderoj për pjesëmarrje në incizim të një programi fetar. Megjithatë, kam për t’ju thënë diqka që shpresoj, se do ta pranosh: “Të lutem vazhdo,“ – tha ai. Unë i thashë: “Tymi dhe cigaret.“ “Të lutem mos më këshillo. Pasha Allahun nuk do të ketë dobi!“ – tha ai duke më ndërprerë. I thashë: “Në rregull, atëherë së paku më ndëgjo. Ti e di se cigaret janë haram dhe Allahu ka thënë...“ “I dashur shejh, të lutem mos humb kohë. Unë pi cigare për më tepër se katërdhjetë vite! Katrani është në gjakun tim dhe në vena. Nuk ka dobi këshilla për mua!“ – tha ai duke më ndërprerë. I thashë kurrfarë dobie ?“ Ai u ndie pak i turpëruar dhe tha: “Të lutem bë dua për mua.“ Ia kapa dorën dhe i thashë: “Eja me mua.“ “Ku?“ – pyeti ai. “Eja me mua që ta shikojmë Qaben,“ – i thashë unë. Qëndrova te dritarja që ishte me pamje nga haremi dhe vërejta se qdo pjesë e Haremit ishte e stërmbushur me njerëz që përkuleshin, binin në Razz, e kryenin umren dhe qanin. Ishte pamje shumë prekëse. E pyeta: “A i sheh këta njerëz?“ “Po,“ – tha ai. I thashë: “Ata kanë ardhur nga e gjithë bota, të bardhë, të zi, arab, joarab, të pasur të varfër. Të gjithë janë duke iu lutur Allahut që t’i pranojnë përpjekjet e tyre dhe t’i falë gjynahet e tyre. A dëshiron që Allahu të të jap ty atë që ua jep atyre?“ “Vërtet po,“ – tha ai. Unë i thashë Ngriti duart dhe unë do të lutem për ty. Ti thuaj vetëm amin për lutjet e mia.“ I ngriti duart dhe u luta: “O Allah fale atë!“ Ai tha: “Amin.“ Unë thashë: “O Allah, ngritja gradën e tij dhe bashkoje me të dashurit e tij në Xhenet, o Allah...“ Vazhdova të lutesha për derisa zemra e tij u zbut dhe ai qau derisa e përseriste “Amin, amin.“ Kur vendosa ta mbaroja lutjen time thash: “O Allah, nëse ai e ndal pirjen e cigares pranoje këtë lutje, nëse jo mos e prano. Kur e ndëgjoi këtë, njeriu shpërtheu në vaj, e mbuloi fytyrën me duar dhe u largua nga dhoma. Pas disa vitesh, unë u ftova përsëri, nga i njëjti televizion për një program tjetër. Kur hyra në ndërtesë, e pashë një njeri me faqe të fryra, i cili erdhi tek unë dhe më përshëndeti ngrohtësisht. Ai më puthi në ballë dhe ma puthi dorën. I thashë: “Më vjen mirë për këtë! Njëmend e qmoj dashurinë dhe respektin që e keni ndaj meje, por më fal se nuk po më kujtohesh. Ai tha: “A të kujtohet kameramani, që e këshillove para disa vitesh, për ta lënë cigaren?“ I thashë: “Po.“ Ai tha: “Unë jam ai! Pasha Allahun i dashur shejh nuk e kam vërë në gojën time asnjë cigare pas atij takimi.“ Sa herë që i kujtoj gjërat e ndryshme, gjithmonë mendoj për këtë ndodhi. Autor: Muhammed AbduRrahman El- Arifi Përgaditi dhe përshtati: AbdulXhebar :
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim islam] Dijetari dhe Kameramani Duhanxhi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: