islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty20%[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty7%[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty7%[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty7%[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty7%[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty7%[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty7%[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty37%[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë islame] Ç’është jeta e mirë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Empty
MesazhTitulli: [Temë islame] Ç’është jeta e mirë?    [Temë islame] Ç’është jeta e mirë? EmptyWed 19 Feb 2014 - 14:41

[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? Pyjet-10
A është jeta e mirë shtimi i pasurisë? Apo është shtimi i pasardhësve? Apo është siguria? Jo, jeta e mirë është qetësia shpirtërore dhe rehatia e zemrës, edhe sikur njeriu të ndodhet në varfërinë më të madhe, por ai me besim është i qetë shpirtërisht. Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thënë: “Çudi me gjendjen e besimtarit, çdo situatë për të është e mirë! E kjo nuk është veçse për besimtarin! Nëse i vjen ndonjë mirësi, falënderon e kjo është e mirë për të, por nëse i bie ndonjë fatkeqësi, duron dhe kjo gjithashtu është e mirë për të”8 Nëse jobesimtarit i bie ndonjë fatkeqësi, a do të durojë? Sigurisht që jo. Përkundrazi, do të mërzitej e kjo botë do t’i dukej tepër e vogël, e ndoshta edhe mund të shkonte deri në vetëvrasje. Ndërsa besimtari duron dhe gjen kënaqësi në këtë durim, sepse shpirti e zemra e tij është e qetë dhe e mbushur me besim, prandaj jeta e tij është e mirë. Ndaj këtu mund të themi se Fjala e Allahut të Lartësuar: “...Ne do t’i japim jetë të mirë”, do të thotë: jetë në zemrën dhe shpirtin e tij. Disa historianë që kanë folur për jetën e Hafidh ibn Haxherit, i cili ka qenë edhe gjykatës në Egjipt në kohën e tij, kanë treguar se kur ai vinte në punë në mëngjes, e sillte një karrocë e tërhequr nga kuajt. Një ditë kaloi pranë një egjiptiani çifut që ishte shitës vaji, zakonisht ata që merreshin me këtë punë rrobat gjithmonë i kishin të papastra. Çifuti i doli përpara, i ndaloi karrocën dhe i tha Hafidh ibn Haxherit –rahmet pastë-: Profeti juaj ka thënë: “Dynjaja është burg për besimtarin dhe xhenet për jobesimtarin.”9 Ndërsa ti je kryegjykatësi i Egjiptit, vjen në këtë shpurë, dhe ke gjithë këto të mira! Ndërsa unë jam në këto vështirësi e këtë mjerim që sheh! Hafidh ibn Haxher i tha: “Unë me gjithë këto të mira dhe kënaqësi që kam, përballë mirësive të xhenetit jam si në burg. Ndërsa ti me gjithë mjerimin në të cilin je, përballë mjerimit në zjarr je si në xhenet.” Çifuti kur i dëgjoi këto, tha: “Dëshmoj se s’ka zot tjetër veç Allahut dhe se Muhamedi është i Dërguari i Tij”, dhe u bë musliman. Pra besimtari është në një mirësi të madhe, cilado qoftë gjendja e tij, sepse e ka fituar dynjanë dhe ahiretin. Ndërsa jobesimtari është në mjerim dhe fatkeqësi, sepse e ka humbur dynjanë dhe ahiretin. Allahu i madhëruar ka thënë: “Pasha kohën! Me të vërtetë njeriu është në humbje. Përveç atyre që besuan, bënë vepra të mira, këshilluan njëri-tjetrin për në rrugë të drejtë dhe këshilluan njëri-tjetrin për durim.”10 Jobesimtarët dhe ata që e kanë humbur fenë e Allahut dhe janë zhytur në kënaqësitë e dëfrimet e tyre, ata edhe sikur të ndërtojnë pallate të larta e kjo botë t’ju buzëqeshë, në të vërtetë janë në skëterrë. Disa nga të parët tanë të mirë kanë thënë: “Sikur ta dinë mbretërit dhe pasardhësit e mbretërve lumturinë në të cilën jemi, do të na luftonin me shpata për të na e marrë atë.” Besimtarët e gjejnë kënaqësinë tek i përulen Allahut dhe e përmendin Atë. Ata janë të kënaqur me caktimin e Allahut, nëse i kaplon ndonjë e keqe, bëjnë durim e nëse u vjen ndonjë e mirë, falënderojnë, kështu ata përherë ndodhen në gjendje të mirë. Në dallim me ata që lakmojnë këtë botë, Allahu i madhëruar i ka cilësuar si të tillë me fjalët e Tij: “e nëse marrin hise prej saj, kënaqen, e nëse nuk u jepet gjë prej saj, atëherë sillen si të tërbuar.”11 Vëllezër! Librin e Allahut e kemi mes nesh, le t’i kthehemi pra atij, të meditojmë e të thellohemi në mësimin e tij dhe të punojmë me çka ai na këshillon. Së dyti: Kthimi te Sunneti i të Dërguarit (salallahu alejhi ue selem). Sunneti i Profetit (salallahu alejhi ue selem) që kemi trashëguar, gjendet para nesh i ruajtur, ashtu siç ka ardhur nga Profeti, dhe për këtë falënderojmë Allahun. Edhe ato thënie të sajuara në emër të Profetit (salallahu alejhi ue selem) dijetarët i kanë sqaruar duke na treguar kështu Sunnetin e saktë dhe duke qartësuar hadithet e shpifura, kështu që Sunneti ka mbetur i qartë dhe i ruajtur. Çdo njeri mund të arrijë të përfitojë prej Sunnetit me anë të librave, nëse mundet, e nëse jo, atëherë duke pyetur dijetarët. Nëse dikush thotë: Si mund të pajtosh ndërmjet asaj që the për kthimin te libri i Allahut të madhëruar e te Sunneti i Profetit (salallahu alejhi ue selem), dhe asaj që ne konstatojmë se shumë njerëz pasojnë medh’hebe të ndryshme (shkollave juridike islame), duke thënë se unë jam në filan medh’heb, e tjetri thotë se unë jam në filan medh’heb?! Sikur t’i thuash dikujt se Profeti (salallahu alejhi ue selem) ka thënë kështu, të thotë se unë jam në medh’hebin Hanefi, për shembull, apo në medh’hebin Hanbeli, apo në medh’hebin Maliki! Përgjigjja ndaj kësaj është: Se ne të gjithë themi: “Dëshmoj se s’ka zot tjetër veç Allahut dhe se Muhamedi është i Dërguari i Tij.” Por ç’kuptim ka dëshmia se Muhamedi është i Dërguari i Allahut? Dijetarët kanë thënë se kuptimi i saj është: - bindje për çka na ka urdhëruar - largim nga gjithçka që na e ka ndaluar - besimi për çdo gjë që na ka lajmëruar - dhe nuk duhet të adhurohet Allahu veçse në atë mënyrë që Profeti na ka mësuar. Ky është kuptimi i dëshmisë se Muhamedi është rob dhe i Dërguari i Allahut. Kështu që nëse dikush thotë: Unë jam prej këtij apo atij medhhebi, ne i themi: Kjo është fjala e të Dërguarit të Allahut (salallahu alejhi ue selem), ndaj mos e kundërshto atë me fjalën e askujt. Madje edhe vetë imamët e medhhebeve i ndalojnë njerëzit nga pasimi i tyre i verbër dhe në mënyrë absolute. Ata vetë thoshin: “Nëse bëhet e qartë e vërteta, atëherë është obligim pasimi i saj.” Kështu që i themi këtij vëllait tonë, i cili na kundërshton duke thënë se është i filan medhhebi: Ne dhe ti, të gjithë dëshmojmë se Muhamedi është i Dërguari i Allahut e kjo dëshmi nuk plotësohet veçse duke pasuar të Dërguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem). Sunneti i Profetit gjendet para nesh i qartë e i kuptueshëm, megjithatë unë nuk kam për qëllim me këto fjalë se duhet t’u ulim vlerën librave të fikhut apo librave të dijetarëve. Përfitimi nga librat e tyre është i nevojshëm për të njohur metodat që kanë përdorur dijetarët për të nxjerrë ligjet e fesë si dhe argumentet që kanë përdorur, metoda pa të cilat nuk mund të realizohet kërkimi i dijes. Ndaj edhe ata që nuk kanë mësuar nëpërmjet dijetarëve, kanë gabime të shumta, sepse i shikojnë gjërat jo me atë rëndësinë e duhur. Marrin për shembull librin e Sahih Buharit dhe predikojnë atë që thuhet në të, mirëpo siç dihet në të ka hadithe përgjithshme e të posaçme, të papërcaktuara e të përcaktuara, apo hadithe të shfuqizuara, por ata nuk i njohin këto gjëra e ndaj ndodhin gabime të mëdha. E rëndësishme është që ta ngremë zgjimin tonë mbi këto dy baza: Librin e Allahut dhe Sunnetin e të Dërguarit (salallahu alejhi ue selem), e mos t’i japim përparësi fjalës së askujt prej njerëzve para fjalëve të Profetit, kushdo qoftë ai. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------3 Transmeton Buhari në librin “Fillimi i shpalljes”Nr: (7). 4 Sure Es-Saf: 9 5 Sure Sad: 29 6 Sure Taha: 123, 124 7 Sure Nahl: 97 8 Transmeton Muslimi (2999) 9 Transmeton Muslimi (2956) 10 Sure El-Asr 11 Sure Teube: 58 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Autor: Muhamed ibn Salih El-Uthejmini Përgatiti: Këshilluesi Musliman :
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë islame] Ç’është jeta e mirë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: